ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ. Program Živé miesta je ambcióznou víziou transformácie desiatok menších či väčších verejných priestranstiev po celom meste. Už pred niekoľkými rokmi ho spoločne predstavili Magistrát spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy. Za tú dobu už bola časť konkrétnych projektov zrealizovaná, iné na realizáciu len čakajú. Ktoré pribudnú najbližšie?
Program obnovy verejných priestorov Živé miesta bol založený v roku 2021 s cieľom skvalitniť desiatky lokalít prostredníctvom relatívne jednoduchých zásahov. Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), príspevková organizácia Hlavného mesta, je zodpovedný za objednávanie a prijímanie projektových dokumentácií.
MIB spolupracuje s externými architektonickými kanceláriami a mestskými časťami. Hlavné mesto Bratislava je realizátorom investícií, ktorému sú zverené dokumentácie aj do majetku. Program Živé miesta je súčasťou snáh súčasného vedenia Bratislavy výrazne zlepšiť kvalitu verejného priestoru. Už pri svojom nástupe v roku 2018 si definoval skvalitnenie úrovne priestranstiev v meste ako svoju kľúčovú prioritu.
Najviac Živých miest sa nachádza v mestských častiach Staré Mesto a Nové Mesto. Budúci rok by sa však mali realizovať projekty aj v iných lokalitách. „Najbližšie by sa mali začať realizovať projekty: vytvorenie verejného priestoru na mieste parkoviska k Vozovni Krasňany, revitalizácia okolia Domu služieb Dúbravka, revitalizácia verejného priestoru na Ul. K. Brúderovej vo Vajnoroch a revitalizácia okolia jazera Rohlík. Prvé tri spomínané projekty by sa mali realizovať budúci rok,“ uviedla PR špecialistka MIB Eva Hapčová. Vo všetkých štyroch prípadoch v súčasnosti prebiehajú povoľovacie procesy, pre projekt v Dúbravke sa aktuálne upravuje projektová dokumentácia.
Parkovisko pri vozovni Krasňany v Rači má byť využité efektívnejšie. ako len na parkovanie vozidiel. Po obnove by mal priestor slúžiť chodcom, cyklistom, ako aj zamestnancom susediacej administratívnej budovy Dopravného podniku a vozovne Krasňany. Na projektoch budú pracovať architekti z ateliérov Atrium s.r.o., PLURAL s.r.o. a Studený architekti s.r.o., ktorí vzišli z architektonickej súťaže. Okrem samotného parkoviska sa zamerajú aj na riešenie okolitých zelených plôch. Po obnove bude slúžiť chodcom, aj cyklistom - v priestore pribudne cyklotrasa, chodník, obnovená pravdepodobne bude zastávka MHD. Projekt sa zameriava aj na riešenie okolitých zelených plôch. Na projekte spolupracovali architekti zo štúdia GutGut. V pôvodnom návrhu sa uvažovalo aj s parkoviskami, tie sa však v tom aktuálnom už nenachádzajú.
Krasňanské depo pritom prechádza modernizáciou, ktorá má zlepšiť technické zázemie aj komfort zamestnancov. Práce začali minulý rok v novembri a majú trvať 12 mesiacov. Rekonštrukcia, ktorú zastrešuje Dopravný podnik Bratislavy, sa tak pomaly blíži ku koncu.
Na revitalizáciu čaká aj verejný priestor pred Domom služieb v Dúbravke v južnej časti sídliska neďaleko zastávky Záluhy. S MIB-om a Hlavným mestom na projekte spolupracuje aj mestská časť Dúbravka. Návrh na revitalizáciu pripravili architekti z ateliérov Atrium architekti, ARZ a LIVINARK. Z dnes zanedbanej plochy sa má stať príjemné miesto s vodnou plochou. Vedľa fontány pribudne trávnik a lavičky, vysadia sa aj nové stromy.
Novou dominantou priestoru má byť väčšia vodná plocha s pobytovou funkciou. Pôjde o vyspádovanú betónovú plochu, po ktorej bude stekať voda. Podľa architektov vodná plocha na sídlisku zlepší klímu a v letných mesiacoch sa z nej stane obľúbené miesto najmä detí.
Pozitívnou správou je aj úprava priestoru pri križovatke ulíc Za farou a Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch. V súčasnosti má toto miesto ďaleko od funkčného verejného priestoru. Studňa uprostred križovatky pôsobí ako bariéra, funkčne využité nie sú ani rozsiahle asfaltové plochy. Priestor zatiaľ slúži takmer výlučne pre tranzit automobilovej a pešej dopravy, spevnené plochy sa využívajú na parkovanie či pre nádoby na zber odpadu. Revitalizáciou vznikne pobytový priestor, pričom sa zníži podiel spevnených plôch.
Miernou zmenou prejde aj trajektória tranzitnej miestnej komunikácie. Prestavba čaká tiež studňu s cieľom vytvoriť miesto posedenia s jej vizuálnym odkrytím. Rekonštrukcia zasiahne verejné osvetlenie s doplnením o nové osvetľovacie telesá (5 kusov) a nové lineárne pásové osvetľovacie telesá. Plochu využívanú na parkovanie nahradí dažďová záhrada s pobytovými spevnenými mólami a s mobiliárom. Časť ulice sa premení na pešiu zónu, zachová sa aj dopravná obsluha rodinných domov. Architektonickú štúdiu vypracovali architekti z kancelárií Atrium architekti, ARZ, Livinark a DOXA.
Revitalizácia Ružinovského jazera, známeho ako Rohlík, sa pôvodne mala rozbehnúť už na budúci rok. Vzhľadom na väčší rozsah zásahov a rozpočtovo náročné roky nie je veľkým prekvapením, že príde k istému posunu. Revitalizácia by mala prebiehať vo viacerých etapách. Areál by sa mal rozdeliť na funkčné celky, čo umožní vznik atraktívnejších verejných priestorov pre rôzne skupiny obyvateľov ako rodičia s deťmi, športovci, psíčkari alebo seniori.
Na brehu jazera má vzniknúť celkovo sedem mól či sieť nových chodníkov, ktoré prepoja areál a umožnia prechádzku okolo celého jazera, čo aktuálne nie je možné. V pláne je tiež výsadba stromov, realizácia mokrade a špeciálnej oddychovej záhrady pri ružinovskej nemocnici pre zdravotníkov, pacientov a ich rodinných príslušníkov. Pri jazere pribudne aj zóna s prevádzkami rýchleho občerstvenia.
Revitalizácia by mala prebehnúť tak, aby bol zachovaný autentický prírodný charakter areálu. Na revitalizácii sa podieľa hlavné mesto a MIB s podporou mestskej časti Ružinov a Ružinovskej nemocnice. Na architektonickej štúdii spolupracujú architekti z ateliérov Atrium architekti, ARZ a LIVINARK. Súčasťou zóny bude aj Pamätník obetiam COVID-19. Bude mať formu vĺn v blízkosti mól. Za konceptom stojí český architekt Radek Taláš, víťaž umelecko-architektonickej súťaže.
Dokončené sú dnes aj projekty v okrajových mestských častiach. Jedným z nich je námestíčko alebo parčík vo Vrakuni. MIB, Hlavné mesto a Vrakuňa v júni dokončili a sprístupnili upravené plochy v susedstve zdravotného strediska na Bebravskej ulici. Obrátené sú ku Kazanskej a Čiernovodskej. Architekti plochu rozčlenili na dve trojuholníkové časti. Bližšie ku križovatke Kazanskej a Čiernovodskej vznikol priestor s pobytovou funkciou, kde boli dosadené stromy.
Doplnené boli atypické lavičky a osvetlenie. Najväčšou zmenou prešiel povrch, ktorý je tvorený vodopriepustným mlatom. Druhá trojuholníková časť je intenzívnejšie využívaná pre pohyb, pôvodný asfaltový povrch nahradil betón a doplnila sa výsadba. Zároveň ide o plochu, kde sa predpokladá organizovanie farmárskych alebo vianočných trhov, ktoré tu miestna samospráva začala realizovať už dávnejšie. Náklady na projekt dosiahli 481-tisíc eur.
Najviac Živých miest sa dokončilo v centre mesta. V Starom Meste je upravený park na Legionárskej ulici a park na Dunajskej. Vydarenou obnovou je tiež Grassalkovichova, resp. Prezidentská záhrada či revitalizácia časti parku na Račianskom mýte (hoci v týchto dvoch prípadoch nejde o Živé miesta). V tomto roku bol otvorený aj unikátny skatepark pod mostom SNP. Súčasťou športovej zóny pod Mostom SNP je okrem skateparku aj opravené workoutové ihrisko, dotvárajúce charakter neďalekej cyklotrasy a aktívne využívanej promenády na dunajskej hrádzi.
V Rači bol otvorený parčík na Strelkovej a opravená plocha na Dopravnej vo Východnom. Mestská časť si však tieto úpravy zrealizovala sama. K plánovaným Živým miestam patrí úprava parku na Mudrochovej spoločne s okolím miestneho úradu, táto však zatiaľ nemá jasný definitívny termín.
K výraznejším zásahom z predchádzajúcich rokov patrí zmena na Trnavskom mýte, kde bolo pred Novou tržnicou v roku 2021 vysadených päť veľkých, 12-metrov vysokých platanov. Po zazelenaní ihneď poskytli tieň, takže výrazne zmenili atmosféru priestoru pri Novej tržnici. K stromom, koncentrovaným do kruhu, zároveň pribudli lavičky a kamenná dlažba.
Úspešná bola aj úprava areálu Malý Slavín v račianskej časti lesoparku. Projekt získal hlavnú cenu CE ZA AR v kategórii Exteriér. Areál navrhli BAKYTA architekti. V rámci revitalizácie areálu vznikol kompaktný altánok, ktorý zachoval doterajšiu kapacitu sedenia a stolovania. Má však efektívnejší tvar strechy s väčšou zastrešenou plochou na rovnakom pôdoryse.
Rekonštrukciou prešla aj Hájovňa na Peknej ceste, pričom sa zmenila na pavilón na trávenie voľného času. Autormi návrhu sú architekti z ateliéru Office 110 a DIVO. Pred hájovňou vzniklo predpolie z priepustného povrchu, ktorý je vhodný aj na organizovanie menších podujatí. Aj táto úprava bola nominovaná na CE ZA AR v kategórii Fenomény architektúry, cenu však nezískala.
Verejné priestory v meste sa postupne zlepšujú, aj keď Bratislava má v tomto ohľade stále veľký investičný dlh. Vedenie mesta jednotlivé úpravy pravidelne zaraďuje medzi svoje prioritné investičné akcie, čo potvrdzujú aj pripravované projekty. Napriek tomu je tempo ich realizácie pomalé. Do veľkej miery za to môže nedostačujúci rozpočet, ktorý v žiadnom prípade nezodpovedá faktu, že Bratislava je hlavné mesto štátu. Nanešťastie, perspektívu zmeny v dohľadnej dobe nevidno.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac