Author photoSimona Schreinerová 21.11.2024 13:30

Koniec hanby Bratislavy? Zochova potrebuje zásadné zmeny, zlepšenia sa blížia pomaly

Zochova ulica v Starom Meste má dlhú a bohatú históriu. Okolie Zochovej a priľahlého úseku Staromestskej dnes patrí k významným uzlom verejnej dopravy. Keďže sa nachádza blízko historického centra, ide o atraktívnu lokalitu aj z pohľadu developerov.

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy / A1 Architecture

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy / A1 Architecture

Zóna Zochova začne s realizáciou až o niekoľko rokov

Zochova ulica je známa ako sídlo Vysokej školy múzických umení – hudobnej a tanečnej fakulty a Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej. Väčšina Bratislavčanov ju však pozná najmä ako významnú zastávku MHD. Kvalita verejného priestoru v týchto miestach však nie je vysoká, čo si uvedomuje aj Hlavné mesto.

Aj preto je územie súčasťou iniciatívy Živé miesta pod názvom Zóna Zochova. Ide o program Hlavného mesta a Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), zameraného na revitalizáciu zanedbaných priestranstiev. Pod Zónou Zochova sa v tomto prípade rozumie priestor, vymedzený uličnými plochami od Zámockej po Župné námestie a vyústenie Kozej, ktoré pretína štvorprúdová Staromestská ulica.

Revitalizácia by mala dotknúť najmä plôch na Pilárikovej ulici, predpolia Vysokej školy múzických umení a hotela Falkensteiner, okolia zastávky verejnej dopravy Zochova, vstupu do budovy Najvyššieho súdu SR a bezprostredného susedstva kapucínskeho kláštora.

Viac informácií o obnove priestoru sa objavilo ešte v roku 2021, keď na architektonickej štúdii pracovali zmluvní architekti z kancelárií GutGut, 2ka a Cemos, spoločne s kolektívom na MIBe. V porovnaní s inými Živými miestami je Zóna Zochova relatívne veľký projekt, preto bolo už od počiatku zrejmé, že bude realizovaný vo viacerých etapách.

 

Vizualizácia z roku 2022. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Revitalizácia by mala priniesť rekonštrukciu zastávky MHD na strane od VŠMU, opravu podchodu či zrušenie vstupu do podchodu od hotela. Namiesto toho by sa v podchode mali vybudovať verejné toalety a podchod bude prístupný aj výťahmi. Vyrovnať sa má výšková úroveň chodníkov a cesty medzi VŠMU a zastávkou verejnej dopravy, doplní sa aj zeleň. MIB avizoval aj revitalizáciu priestoru pred vstupom do Najvyššieho súdu SR a celej uličky smerujúcej k Župnému námestiu.

V ďalších fázach sa mala zvýšiť priorita pre chodcov a cyklistov, a zároveň sa zlepšiť dopravná situácia na moste ponad Staromestskú ulicu. V poslednej fáze sa mali schátrané toalety pod Kapucínskou ulicou nahradiť pobytovým schodiskom, zrenovovať sa mala zastávka pri kláštore spolu s úpravou oplotenia a pribudnúť nové stromoradie. Na celom území sa plánovalo zavedenie jednotného mobiliáru.

Realita je však taká, že projekt postupuje pomaly a aktuálne je ukončená iba architektonická štúdia. „Začiatok realizácie závisí od úspešnosti povoľovacích procesov aj finančných možností. Prvá etapa by sa v prípade priaznivých okolností mohla začať v roku 2026,“ uviedla PR špecialistka MIB Eva Hapčová.

„Vzhľadom na vývoj v lokalite a nové vstupy v rámci celého riešeného územia je projekt rozdelený do niekoľkých fáz. Aktuálne prebiehajú práce na príprave prvej fázy. Týka sa územia medzi zastávkou Zochova, Hotelom Falkensteiner a vstupom do historického objektu VŠMU po spodnú časť Pilárikovej ulice - v tejto časti je plánované zjednotenie výškovej úrovne chodníka a cesty, výmena povrchov či materiálové zlepšenie zastávky MHD,“ pokračuje Hapčová.

Cieľom týchto opatrení je podľa MIB najmä umožniť bezpečnejší a bezbariérový pohyb chodcov a vytvoriť príjemnejší verejný priestor. Verejnosť si ale na novú realitu musí počkať. To isté sa týka ďalších zásahov na Zochovej, kde sa okrem obnovy verejného priestoru očakáva aj rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky.

 

Zdroj: Zochova 7

 

Legendárna stavba čaká na povolenia

Pôrodnica na Zochovej 7 je už dlhodobo opustená a schátraná. Na začiatku roka 2021 bola predstavená vízia rekonštrukcie, nadstavby a dostavby objektu. Predpokladalo sa, že práce by sa mohli začať ešte v tom istom roku. Za zámerom stojí rovnaký developer ako za rekonštrukciou a dostavbou objektov na Zochovej 10 (Zochova X).

Na Zochovej 7 má vzniknúť exkluzívny developerský projekt s bývaním a občianskou vybavenosťou. Historická budova získa nové obytné podkrovie s posuvnou strechou, pričom neskoršia prístavba prejde kompletnou rekonštrukciou. V prieluke medzi klinikou a budovou na Zochovej 5 bude postavená moderná vstavba, ktorá architektonicky nadviaže na projekt Zochova X. Na prízemí objektu budú situované prevádzky služieb, zatiaľ čo pod novou časťou vzniknú podzemné garáže.

Plánovaný projekt by mal ponúknuť približne 70 luxusných bytov a apartmánov. Byty budú charakteristické vysokými stropmi a malým počtom bytov na jadro (maximálne dva byty na podlažie) a vysokou úrovňou flexibility. Poskytované budú vo forme holobytov, pričom niektoré budú disponovať krbom alebo priestorom pre saunu.

Súčasťou projektu má byť pobytový vnútroblok so zeleňou. Plány zahŕňajú aj raňajkáreň spojenú s pekárňou, archív vín v pivničných priestoroch a galériu moderného umenia alebo pop-artu na rozlohe približne 900 m². Galéria by mohla byť doplnená eventovým priestorom, menšou kaviarňou alebo art-shopom. Do parčíka na Svoradovej bude orientovaná cukráreň, ktorá má zároveň slúžiť ako jeho zázemie.

Aj tento projekt však napreduje pomalšie, ako sa pôvodne očakávalo. Rekonštrukcia by mohla začať v priebehu budúceho roka. „Úspešne sme ukončili projekčné práce na dokumentácii a podali žiadosť o stavebné povolenie. K zásadným zmenám v projekte nedošlo a detailnejšie informácie by sme chceli poskytnúť po nadobudnutí stavebných povolení,“ uviedla Nikola Kandravá zo spoločnosti Zochova 7 s.r.o.

Zochova ulica a jej okolie čakajú na významné zmeny, ktoré by mali priniesť vyššiu kvalitu verejného priestoru, modernizáciu infraštruktúry a revitalizáciu kultúrnych pamiatok. Aj keď sú tieto zámery ambiciózne, ich príprava postupuje pomaly, čo je spôsobené nielen rozsahom projektov, ale aj komplikovanosťou povoľovacích procesov a nutnosťou zabezpečenia finančných zdrojov.

Roky 2026 a 2027 by ale teoreticky mohli byť pre túto lokalitu prelomové, ak sa projekty úspešne posunú z plánov do reality. V tomto období sa mohla dokončovať aj rekonštrukcia objektu na Staromestskej 6. V krátkom čase by tak došlo k výraznému zvýšeniu územia lokality v tesnej blízkosti historického jadra mesta. Dnes je len málo miest v Bratislave, ktoré by si takúto zmenu zasluhovali viac. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube