Priestor pred Železničnou stanicou Nové Mesto je dnes tvorený veľkým prázdnym trávnikom. Už dlhšie sa tu však plánuje výstavba, pričom vzniknúť tu mala dvojica terasových domov s obstarožným architektonickým riešením. Pozemok však nedávno prebrali spoločnosti Immocap a Wood & Company, ktoré zorganizovali súťaž na preriešenie zámeru.
Okolie nádrže Kuchajda je atraktívne miesto pre bývanie. Kombinácia veľkého rekreačného areálu, bohatej občianskej vybavenosti a dobrej dostupnosti do centra mesta vytvára vynikajúce predpoklady pre rozvoj rezidenčných projektov. Developeri sa preto usilujú o využitie nevyužívaných plôch, umožňujúcich pomerne rozsiahlu výstavbu. Takýmto miestom bol aj trávnatý pozemok pred Železničnou stanicou Nové Mesto.
Spoločnosť Merius tu pred časom naplánovala projekt Semiramis, oficiálne nazývaný Polyfunkčný objekt Tomášikova ulica – Bratislava – Nové Mesto. Vzniknúť tu mala dvojica 13-podlažných terasových domov s takmer tromi stovkami bytov a apartmánov, prepojených spoločnou podzemnou časťou s parkovaním. Developer získal na projekt stavebné povolenie.
Len nedávno sa ale objavila informácia, že pozemok prevzali známe a silné mená z realitného biznisu, spoločnosti Immocap a Wood&Company. Developer a investor sa rozhodli pre prekopanie pôvodného zámeru, ktorý podľa nich už nezohľadňoval súčasné požiadavky na kvalitné bývanie v širšom centre. Pristúpili preto k organizácii overovacej architektonickej súťaže.
Do súťaže prizvali viacero popredných domácich pracovísk. Išlo o kancelárie A.M. Architects, Siebert + Talaš, Sadovsky&Architects, Chybik + Kristof, Pantograph a Superatelier, ako aj autori pôvodného riešenia z kancelárie neustále. Tí sa napokon rozhodli neodovzdať nový návrh, odborná porota tak vyberala spomedzi šiestich konceptov.
Za najlepší návrh napokon jednohlasne označila víziu od kancelárie Superatelier. Stále mladý, no čoraz významnejší ateliér najlepšie zužitkoval možnosti pozemku, ktorý má charakteristický lichobežníkový tvar, otvárajúci sa smerom k vodnej ploche a Tomášikovej ulici. Práve prítomnosť vodnej plochy je kľúčový kvalitatívny parameter lokality, ktorý chceli autori využiť.
Ako vyplýva zo zverejnených podkladov, architekti hmotu premyslene navrhli tak, aby mal každý byt výhľad na Kuchajdu a zároveň smerom k Tomášikovej vzniklo zelené predpolie. Toto je oproti ceste navyše vyvýšené, takže má privátny charakter, kým popri ulici vznikne parter so službami. V prostredí privátneho parku navrhli rekreačné zázemie, pričom by sa tu mal dokonca nachádzať komunitný bazén.
Hmota objektu bude postupne gradovať smerom k juhovýchodu. V najnižšej časti bude mať komplex sedem podlaží, v najvyššej 21. Projekt tým ideálne nadviaže na formujúci sa charakter okolia Kuchajdy, kde v najbližších rokoch pribudnú novostavby vrátane výškových budov. Určitým nedostatkom je absencia priehľadu smerom k stanici. Napriek tomu developer avizuje, že prostredie priamo pred stanicou sa výrazne skvalitní.
Architektonické riešenie naznačuje, že pôjde o bývanie vyššieho stredného štandardu. Všetky byty budú mať loggiu, terasu alebo predzáhradku, rovnako ako okná na celú výšku podlažia. Materiálové riešenie je striedme, naznačujúce využitie pohľadového betónu. Ak by to naozaj platilo, môže vzniknúť projekt, pripomínajúci špičkové súčasné realizácie v Rakúsku či Nemecku.
Ide tak o dramatické zvýšenie úrovne oproti pôvodnému riešeniu. To síce zachovávalo vizuálne spojenie so stanicou, v ostatných aspektoch ale bolo jednoznačne horšie. Developer a investor urobili jednoznačne správny krok v organizácii súťaže a totálnej zmene konceptu – a to aj napriek tomu, že sa tým oddiali realizácia. Na projekt v danej podobe totiž bude pravdepodobne potrebné získať nové povolenia, minimálne stavebné a pravdepodobne aj územné rozhodnutie.
Projekt by mal obsahovať približne 350 bytových jednotiek, zhruba 400 podzemných parkovacích miest a približne 1500 m2 predajnej plochy pre rôzne prevádzky. Developer si od jeho vzniku sľubuje výrazné oživenie celej lokality.
Dosiahne to podľa jeho slov aj prostredníctvom vydareného architektonického riešenia. „Cieľom súťaže bolo nájsť najlepší návrh pre vysoko kvalitnú rezidenčnú budovu a som rád, že riešenie od Superateliéru naše očakávania vysoko prevýšilo,“ hovorí riaditeľ Immocapu Martin Šramko. „Návrh by svojím architektonickým prevedením a funkčnosťou vniesol do rozvíjajúcej sa lokality v blízkosti Kuchajdy veľkorysé možnosti pre život v balanse s mestom a prírodou.“
Budúci obyvatelia by mali získať pocit života na dovolenke. „Našou snahou bolo vytvoriť mestské bývanie s atmosférou dovolenky. Chceli sme, aby každý byt mal priamy výhľad na jazero Kuchajda, preto sme návrh koncipovali ako záliv, ktorý vytvorí akúsi oázu pre obyvateľov domu,“ popisuje Branislav Husárik zo Superateliéru. „Záliv“ umožní oddelenie od okolitého ruchu aj rozvoj komunitných vzťahov.
V každom prípade, okolie sa stáva exponovanou lokalitou, na čom má podiel aj Immocap a Wood&Company – pred časom tu dokončili bizniscentrum Lakeside Park 02. „Spolupráca s Immocapom formou joint venture nám už na viacerých projektoch ukázala mimoriadne úspešnú synergiu a je radosťou v takto dobre nastavenej symbióze pokračovať. Aj vďaka tomu dokážeme pre našich klientov pripraviť ďalší zaujímavý investičný produkt,” hodnotí Martin Šmigura, Local Partner Wood&Company.
Okolie Kuchajdy tak dostane ďalší výrazný projekt. V súčasnosti je tu naplánovaných hneď niekoľko výškových budov a súborov s bývaním, ale aj kanceláriami a občianskou vybavenosťou. Vo výhľade je aj veľká premena Pasienkov, ktorá zmení podobu juhozápadného brehu a areálu v okolí vodnej plochy. Jej bezprostredné okolie by sa zas malo zmeniť na veľký park, druhý najväčší v celej Bratislave.
Metropola tak získa mimoriadne príťažlivú lokalitu, ktorá bude koncentráciou veží a nových projektov v určitej miere pripomínať nové centrum mesta v downtowne. Prednosťou však bude prítomnosť zelene, električkovej trate a v neposlednom rade aj železničnej stanice. Kuchajda sa tak mení na jedno zo sekundárnych centier mesta. Dotvorené bolo špičkovou architektúrou na mieste, kde hrozil oveľa horší scenár.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre