Historická Vydrica zanikla na prelome 60-tych a 70-tych rokov 20. storočia. Zničených tak bolo niekoľko storočí histórie a vzácnej architektúry výmenou za most cez Dunaj a najmä jeho predimenzované rampy. Teraz sa táto strata aspoň čiastočne zmierni. V priebehu tohto víkendu totiž dôjde k pootvoreniu prvých priestorov v rámci novej Vydrice.
Historická Vydrica sa začala pravdepodobne intenzívnejšie rozvíjať v 13. storočí, hoci prvé stavby sa tu nachádzali už skôr. V priebehu storočí sa z nej vyformovala od Bratislavy nezávislá osada s hustou zástavbou, viacerými šľachtickými palácmi a unikátnymi pamiatkami. Po spojení s Bratislavou po roku 1851 sa stala bydliskom chudoby, napriek tomu na začiatku 20. storočia súčasníci vyzdvihovali jej romantický charakter.
To však nestačilo, aby prežila dlho rozvíjané plány na asanáciu a nahradenie veľkorysejšou zástavbou. Tá napokon prišla po roku 1948, keď sa v súvislosti s rozvojom dopravy začala v niekoľkých etapách realizovať deštrukcia Podhradia. Okrem Vydrice zasiahla aj susednú osadu Zuckermandel alebo okolie Židovskej ulice, rovnako ako Zámockú ulicu.
Podľa predstáv modernistických urbanistov mali byť Vydrica a Zuckermandel nahradené sídliskom Podhradie, z ktorého sa stihla vybudovať len trojica vežových bytových domov neďaleko vyústenia. Ambiciózne plány rátali aj so vznikom školy, zdravotného strediska, domu osvety, kina, ako aj budovy Slovenskej filharmónie a medzinárodného hotela. V istom období sa dokonca uvažovalo o umiestnení parlamentu v tejto lokalite.
Nič z toho sa napokon nerealizovalo. Priestor medzi hradným kopcom a nábrežnou komunikáciou zostal desaťročia prázdny. Rozličné vízie a úvahy, ako urbanizovať exponovanú lokalitu, nenachádzali odozvu. V roku 2006 však vznikol Územný plán zóny Podhradie, ktorý naznačil, že nová Vydrica bude koncepčne v mnohom odkazovať na tú starú.
Práve na tento ÚPZ (okrem súťaže z roku 2007) nadviazal projekt, ktorý bol predstavený v roku 2019. Developer Vydrica Development, v ktorom hrala významnú rolu spoločnosť Lucron, oslovil kanceláriu Compass Architekti, ktorá v spolupráci s Marko&Placemakers, Šujan_Stassel či 2ka landscape architects (neskôr do projektu vstúpili aj iné pracoviská), odhalil zámer, tvorený bohato členenou zástavbou, založenou okolo série verejných priestorov pre peších.
Nová Vydrica mala nadviazať na uličnú sieť historického jadra a rozšíriť bratislavskú pešiu zónu. V prvej etape medzi zachovanými zvyškami Zuckermandlu (Kúriami) a Vodnou vežou sa naplánovalo 207 bytov vo štvorici objektov, ďalej rozdelených na menšie sekcie. V parteri vznikol priestor pre retail a služby. Okrem toho je súčasťou tejto časti projektu aj administratívna budova Vydrica Offices, nové ulice, parčík (Kempelenov park) či viaceré zrevitalizované historické artefakty (ľadové jamy).
Výstavba rezidenčných objektov začala na začiatku roka 2022 po dlhších prípravách. Dokončená bola v uplynulých mesiacoch a dnes má vydané povolenia k užívaniu. Developer už pred mesiacom naznačil, že prvé časti Vydrice by mohli byť sprístupnené v priebehu novembra. Dnes sa ukazuje, že to bude podľa všetkého skutočne tak.
Už zajtra (v sobotu) by sa mal pootvoriť prvý komerčný priestor, nazvaný Love Them Space. Ide o komunitnú prevádzku spojenú s bežeckým obchodom, za ktorou stojí známy influencer a podnikateľ Yak.sha. Nepôjde o definitívne otvorenie, ale o jednu z prvých príležitostí pre širokú verejnosť (nad rámec dňa otvorených dverí) nahliadnuť do novej štvrte. Sprístupnená by mohla byť aj časť Kempelenovho parku.
Developer každopádne sľubuje, že ešte tento rok sa otvoria aj iné prevádzky. Patria k nim reštaurácie Ristorante Italiano Da Cono i tre somari (umiestnená bude pri námestí pri Vodnej veži), Bistronomy na Floriánskej či bližšie nešpecifikovaný vínny bar od architekta Alana Prekopa. Tieto podniky by mali byť otvorené ešte v priebehu tohto roka.
Doplniť ich majú potraviny YEME, ktoré budú v uličke v predĺžení Žižkovej, a lekáreň Dr. Max. Tento rok je taktiež očakávané aj otvorenie nechtového štúdia a teoreticky exkluzívne thajské masáže. V budúcom roku sa otvorí pekáreň Kruh a definitívne aj Love Them Space.
Sprístupnenie prevádzok znamená, že na mapu Bratislavy sa vrátia staronové ulice, Floriánska a Oeserova. Prepojené budú novými priečnymi schodiskami, premyslene umiestnenými tak, aby ponúkali priehľady na veže Bratislavského hradu. Doplnené budú o zeleň a dizajnovo spracované označenie. Súčasťou Vydrice budú aj moderné verejné toalety, ktoré sú v centre Bratislavy vo všeobecnosti chýbajúcim prvkom.
Tesne pred dokončením je administratívna budova Vydrica Offices. Momentálne je dokončená hrubá stavba a postupne sa dokončujú fasády. Na časti budovy smerom do nábrežia je už odhalená, hoci na inštaláciu ešte čakajú charakteristické lamely, ktoré dodajú budove jej architektonický výraz. Dokončenie prác na exteriéri objektu sa očakáva ešte pred koncom roka.
Vydrica sa tak postupne začne zapájať do života mesta. Do budúcna sa tu uvažuje s organizáciou menších vianočných a sezónnych trhov. Podmienky novej Floriánskej umožňujú osadenie stánkov, ktoré budú dopĺňať predzáhradky miestnych podnikov. To je však otázka na rok 2025.
Budúci rok prinesie viacero zásadných zmien. Naplno sa rozbehne výstavba nového objektu V4, kde majú byť niektoré z najlepších bytov v celom developmente. Osadený bude priamo nad Vodnou vežou. Zároveň sa s týmito prácami rozbehne aj prvá etapa obnovy tejto vzácnej pamiatky.
Vodná veža sa má o niekoľko rokov premeniť na komorné kultúrne centrum, ktoré doplní ponuku obdobných inštitúcií na nábreží Dunaja. Verejný priestor v jej okolí bude zároveň jadrom života tejto časti mesta. Z východu na Vodnú vežu nadviažu druhá a tretia etapa Vydrice, ktoré sa majú zrealizovať pravdepodobne v rokoch 2026-2029.
Po dokončení bude celá Vydrica obsahovať 372 bytov, 80 obchodných priestorov (prvá etapa 19), 7-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov a 710 parkovacích miest v podzemí. Mala by vytvoriť pešie prepojenie medzi historickým jadrom a nábrežím, rovnako ako novými nábrežnými developmentami smerom k Mostu Lanfranconi. Súčasťou jej výstavby je nová električková zastávka, revitalizácia Podchodu pamäte a výhľadovo aj výťah na Hradný kopec.
Obrovskú urbanistickú tragédiu, ktorou bolo zbúranie pôvodných štvrtí, sa už nikdy nepodarí úplne odčiniť. Napriek tomu nasvedčuje všetko tomu, že obnovená Vydrica bude takmer najlepším možným kompromisom medzi citlivým prístupom k pôvodnej situácii a požiadavkami súčasnej architektúry. Bratislava v nej získa nové uličky, námestia, parčíky, zaujímavé retailové koncepty a predovšetkým kompaktnejšie prostredie, ktoré bude dávať zmysel. Mesto sa opäť vracia k Hradu i rieke.
Fotografie z 14.11.2024. Pozrite si výstavbu Vydrice vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre