Šancová ulica v Starom Meste je rušnou triedou mestského charakteru - a to aj napriek svojmu stavu. Okrem viacerých zanedbaných domov sa tu nachádzajú voľné pozemky s charakterom prieluk. Otvára sa tak priestor pre ďalšiu výstavbu. Vyplniť by ho mali dlhoočakávané projekty Endlicher House od FINEPu a Schanz od Proxenty.
Šancová ulica, ktorá vznikla na okraji vonkajšieho mestského opevnenia už v priebehu 18. storočia, je dnes jednou z najrušnejších bratislavských ulíc. Možno tu vidieť stavby rôznych štýlov a z rôznych období, pričom sa historické domy striedajú so súčasnou architektúrou.
Medzi najnovšiee stavby patrí Première, jedna z najkontroverznejších stavieb v hlavnom meste. Dôvodom je takmer nekonečný príbeh výstavby, výška objektu, odpor verejnosti a rozporuplné rozhodnutia štátnych orgánov.
Projekt začal svoju cestu ešte v roku 2002. Pôvodne malo ísť o osempodlažný dom na severnej strane Šancovej. Developer však zvýšil plánovanú výšku budovy na 34 nadzemných podlaží. Po tlaku verejnosti ju neskôr znížil na 23.
V oboch prípadoch išlo o nevhodnú výšku, čo vyvolalo spoločenský odpor. Situáciu vyhrotilo aj zmenšenie pamiatkovej zóny z iniciatívy vtedajšieho ministra kultúry, čo umožnilo presadiť toto navýšenie objektu.
Projekt neskôr prebral český developer FINEP a dokončil ho v pôvodne navrhnutej hmote, teda 23 podlaží, ktorá už mala povolenia. Architektúru prepracovala pražská kancelária AHK Architekti, ktorá sa snažila vychádzať z charakteru susedného pamiatkovo chráneného objektu YMCA.
Vzniklo 168 bytov a apartmánov, na prízemí priestory pre občiansku vybavenosť. Developer tvrdil, že rozostavaný skelet zachránil a jeho výstavbou zlepšil život v celej štvrti. Postoje ľudí sa ani po dostavaní Première nezmenili.
Dokončením výškovej budovy sa však nezaplnila prieluka na nároží Šancovej a Beskydskej ulice. FINEP ho chce vyplniť polyfunkčným domom Endlicher House, ktorý sa napojí na nižšiu časť Première. Odpor verejnosti však pretrváva aj v tomto prípade.
Endlicher House bol predstavený v roku 2017 a stavebné povolenie získal v roku 2021, hoci nebolo platné. „Na projekt je v súčasnosti vydané stavebné povolenie, proti ktorému boli podané odvolania. Aktuálne je rozhodnutie na posúdení odvolacieho orgánu. Vzhľadom na zmeny v stavebnej legislatíve a presunu kompetencií je bohužiaľ odvolací proces paralyzovaný a dlhodobo nefunkčný. Nevieme tak predpovedať, kedy bude výstavba zahájená,“ uviedol Borek Simandl, riaditeľ FINEP SK a.s.
Developer tak čelí nielen odporu verejnosti, ale aj aktuálne komplikovanému a zdĺhavému odvolaciemu procesu. Endlicher House je navrhovaný ako objekt s piatimi nadzemnými podlažiami, ktorý bude obsahovať 22 apartmánov a dva obchodné priestory.
V troch podzemných podlažiach bude 38 parkovacích miest. Obchodné prevádzky budú na prízemí, orientované smerom na Šancovú ulicu. Stavebné povolenie uvádza, že budova bude slúžiť ako ubytovacie zariadenie na krátkodobý pobyt, pričom ubytovacie jednotky budú na druhom až piatom podlaží.
Dopravné napojenie bude cez vedľajšiu stavbu Première, na základe zmluvného vzťahu medzi vlastníkmi objektov, s vjazdom a výjazdom z Beskydskej ulice. Budova bude mať zelené strechy a menšiu zelenú plochu na nároží ulíc.
FINEP nemá v pláne projekt upravovať a chce ho realizovať v podobe, ako je navrhnutý v stavebnom povolení. „Zatiaľ s úpravou projektu nepočítame. Sme presvedčení, že posledná verzia projektu je pre daný pozemok najlepším riešením a vhodne uzavrie uličný priestor,“ konštatuje Simandl.
V roku 2018 bol predstavený koncept polyfunkčného domu Šancová. Vyplniť by mal veľkú prieluku na severnej strane Šancovej, na mieste parkoviska a ruiny bývalého obchodu medzi Jeleňou a Karpatskou ulicou. Súčasťou projektu majú byť byty, kancelárie a retail.
Jeho realizáciou vznikne chránený vnútroblok a vzácna obytná kolónia Zehnhaus, tvorená charakteristickými tehlovými domami, sa čiastočne odhluční od zaťaženej komunikácie. Súčasný investor, finančná skupina Proxenta, odkúpila už rozpracovaný projekt a pomenovala ho Schanz. Architektonické riešenie spracovala kancelária Expoline.
Navrhnutý je osempodlažný dom, rovnobežný s líniou Šancovej ulice. Na prvom podlaží bude umiestnených približne 1.500 m² podlažných plôch pre obchody, vyše 1.800 m² kancelárií bude na druhom podlaží. Zvyšné podlažia budú venované bývaniu.
Navrhovaných je 64 bytov a apartmánov, čo naznačuje, že pôjde o veľkometrážne bývanie vyššieho štandardu. Vo vnútrobloku má vzniknúť parkovo upravený priestor. Parkovanie bude riešené v dvoch podzemných podlažiach. Naplánovaných je 218 parkovacích miest, z toho bude na teréne 7 určených pre verejnosť.
Investor navrhol vybudovať plošne rozsiahlejšiu, no plytšiu garáž, ktorá by sa dotkla aj plôch pod vnútroblokom. S tým však súvisí potreba odstránenia viacerých drevín. Spory okolo zelene sa dotkli pôvodného aj nového developera. Komplikáciou pri postupe projektu je odpor lokálnej verejnosti a úradov, súvisiaci s výrubom zelene a podzemnou stavbou garáží pod objektom.
Povoľovanie začalo v roku 2018 posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA) a ešte v tom istom roku dostal zámer kladné záväzné stanovisko od Hlavného mesta. Ďalším stupňom je územné konanie, na ktorom je Schanz dlhšiu dobu zaseknutý.
Podľa marketing & PR riaditeľky Proxenty, Moniky Hamed, však očakávajú vydanie posledných stanovísk. „Ak bude územné konanie úspešné, získanie stavebného povolenia predpokladáme v druhej polovici roku 2025. V takom prípade s výstavbou začneme ihneď po nadobudnutí právoplatnosti stavebného povolenia,“ uviedla Hamed.
Schanz je najnovší developerský projekt Proxenty v Starom Meste. Finančná skupina má za sebou už niekoľko úspešných projektov. V exkluzívnej lokalite v dotyku s Prezidentskou záhradou sa dokončuje rezidenčný projekt Vila Biela. Po vizuálnej stránke je v súlade s ambíciou developera vytvoriť mimoriadnu adresu. Z druhej strany bloku od Námestia 1. mája Proxenta vybudovala vcelku veľký development Kesselbauer, s ktorým centrum mesta získalo byty, prevádzky, verejný priestor a umelecké dielo.
Na začiatku roka sa oficiálne spustila výstavba Stockerky v Devínskej Novej Vsi. Obytný súbor je pre Proxentu výnimočný lokalitou aj rozsahom. Po vypĺňaní prieluk v centre ide tentoraz o ucelený obytný súbor, doplnený o vybavenosť a verejné priestory.
Spomínané developerské projekty spájajú vhodné funkcie s dobrou mierkou zástavby. Schanz môže byť ďalšou zásadnou realizáciou, hoci predpokladom k tomu je prekonanie výrazných komplikácií. Ide však o ideálne miesto pre výstavbu, pričom nový objekt na Šancovej môže zvýšiť úroveň ulice s problematickým imidžom.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac