Author photoAdrian Gubčo 12.11.2024 12:56

Kvalitná architektúra v srdci petržalského sídliska. Bytový dom na Hálovej smeruje k výstavbe, dotvorí prázdny priestor

Sídlisko Petržalka je niekedy označované za betónovú džungľu, paradoxne ale patrí k najredšie zastavaným častiam Bratislavy. Doteraz sa tu zachovalo množstvo prázdnych plôch, ako stvorených pre vhodné stavebné dotvorenie. Jedna z nich sa nachádza na Hálovej. Čoskoro by tu mohol vyrásť polyfunkčný bytový dom, navrhnutý čoraz slávnejšou architektonickou kanceláriou.

Zdroj: Kuklica Smerek Architekti

Zdroj: Kuklica Smerek Architekti

Petržalka bola vybudovaná ako klasické modernistické sídlisko, teda ako obytná štvrť s bývaním v zeleni. Hoci majú bytové domy relatívne veľkú mierku, oddeľujú ich rozsiahle nezastavané plochy, využité buď pre parkové alebo dopravné účely. Napriek tomu sa zachovalo viacero plôch, kde sa v minulosti nevybudovali ani parky, ani parkoviská. Išlo o plochy, rezervované pre výstavbu.

Jedna taká sa zachovala aj na Hálovej v susedstve lokálneho strediska služieb. Od čias vzniku zástavby bola plocha udržiavaná bez stromovej či kríkovej zelene a vyhla sa jej aj premena na parkovisko. Podľa Územného plánu ide o stabilizovanú plochu pre bývanie vo viacpodlažných domoch. Otvorená je tak možnosť pre dostavbu územia tak, aby sa nenarúšal ráz lokality ani nezmenila funkčná náplň.

Presne v takomto duchu sa tu aktuálne pripravuje projekt Bytového domu Hálova, za ktorým stojí spoločnosť iSBD SK Bytové družstvo. Táto organizácia sa spája aj s nedávno predstaveným projektom hotela na Ráztočnej vo Vrakuni, má však blízko aj k Bytovému domu Podunajská v Podunajských Biskupiciach, ktorý tento rok získal Cenu za architektúru CE ZA AR, alebo Južnej Pláži pri Veľkom Draždiaku, ktorá po úspešnom hlasovaní poslancov o prenájme pozemkov smeruje k výstavbe. Za návrhmi všetkých developmentov stojí kancelária Kuklica Smerek Architekti.

Galéria

  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti
  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti
  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti
  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti
  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti
  • Situácia, Zdroj: iSBD SK

S týmto čoraz známejším pracoviskom sa investorovi očividne pracuje veľmi dobre, lebo ho poveril aj návrhom bytovky na Hálovej. Zámer má už aktuálne vydané kladné záväzné stanovisko zo strany Hlavného mesta a rovnako aj územné rozhodnutie od stavebného úradu v Petržalke. Všetko tak smeruje k skorému začiatku výstavby.

Ako vyplýva z dokumentácie, na mierne vyvýšenom pozemku vznikne súbor, tvorený dvojicou nadzemných blokov, založených na spoločnej podzemnej časti. Kým zapustený suterén bude mať dve podlažia, prvý z nadzemných blokov bude 11-podlažný (najvyššie podlažie bude ustúpené) a druhý štvorpodlažný. Hmota objektov bude prisunutá k Hálovej, západne od nej vznikne oproti ulici vyvýšená parková plocha.

Súčasťou projektu by malo byť 55 bytov, z toho 45 vo vyššom bloku A, 10 v bloku B. Śtandard bude očividne decentný. Všetky byty budú mať priebežný balkón alebo terasu, ktorý súčasťou bude charakteristické tienenie, vo vyššom z objektov bude relatívne veľkorysý vstupný priestor a bicykliareň, na najvyššom podlaží bloku A dokonca vznikne obrovský byt na celé podlažie s bazénom na terase. Dom využije tepelné čerpadlá, čo zvýši udržateľnosť bývania.

Kedy pôjdu byty do predaja, ešte nie je známe, štandardne však investori spúšťajú predaje v čase vydania stavebného povolenia. Ide tak o otázku niekoľkých mesiacov. Zámer bude cielený pravdepodobne najmä na Petržalčanov, ktorí nechcú opúšťať lokalitu, no zároveň nie sú spokojní so štandardom väčšiny nehnuteľností.

Okrem bývania je v projekte naplánovaný aj menší retail v podobe kaviarne či pánskeho holičstva, ako aj menšie kancelárske priestory. Jednotlivé priestory budú obrátené na východ, do Hálovej. Tu bude umiestnený aj vjazd do podzemnej garáže pre 87 automobilov. Ďalších 11 miest vznikne na teréne. Investor plánuje ako vyvolanú investíciu čiastočne rozšíriť Hálovu, kde pribudnú spomínané miesta na teréne. Slúžiť majú verejnosti.

Nový parčík smerom k domom na Ševčenkovej bude verejný, slúžiť tak bude rezidentom projektu aj susedom z okolia. Podľa dokumentácie nejde o vyvolanú investíciu, stavebník tak parčík buduje z vlastnej iniciatívy. Mesto odporúča pri jeho realizácii koordináciu s Metropolitným inštitútom Bratislavy. Priamo žiada vytvoriť pás zelene medzi projektom a Hálovou ulicou.

Projekt výškovo nadviaže na zástavbu bytových domov v okolí. V dôsledku osadenia však nebude k žiadnemu príliš blízko a nijako nenaruší ich presvetlenie. Malo by tak ísť do veľkej miery o nekonfliktné dotvorenie lokality, ktorá nebola stavebne ukončená.

 

Súčasťou projektu má byť aj park pre verejnosť. Zdroj: Kuklica Smerek Architekti

 

Bytový dom Hálova by mal byť ďalším z architektonicky príťažlivých a prepracovaných projektov tohto investora. Už dnes je spojený s developmentami nepopierateľnej kvality, preto nie je dôvod pochybovať, že by nový zámer mal byť na dobrej úrovni. Ide o zahustenie, ale zároveň presne o ten typ zahustenia, ktoré neprinesie žiadnu dramatickú záťaž. Okolie bude benefitovať z nového parku, služieb či parkovacích miest pre verejnosť, rovnako ako zániku nevyužitej plochy.

V Petržalke sa dosiaľ nachádza množstvo podobných plôch, ktoré z rozličných dôvodov neboli v minulosti zastavané. V prípade niektorých sa už pripravujú veľmi konkrétne zámery, inde sú napádané aj prvotné úvahy o urbanizácii. Príkladom pripravovaných zámerov je tretia etapa Petržalka City alebo veľký development SOHO Petržalka, kým ako problematická sa javí urbanizácia tzv. Pápežskej lúky.

Vhodná forma výstavby na tomto mieste by pritom mohla priniesť nové bývanie, služby, upravené verejné priestranstvá a celkovú revitalizáciu centrálnej časti Petržalky. Tá je dnes zanedbaná, a to nielen kvôli čakaniu na dokončenie električkovej trate, ale aj príliš veľkému rozsahu verejných priestorov. Miestna samospráva nemá prostriedky, aby bola schopná sa o všetky náležite postarať.

Extrémne veľkorysé urbanistické riešenie Petržalky vznikalo v čase, keď vládol režim, berúci len minimálne ohľady na ekonomickú prevádzku mestského prostredia. Takisto chýbala kritická diskusia k nedostatkom modernistického plánovania či prostriedky na realizovanie kvalitnejších riešení či objektov vybavenosti. Súčasné sídlisko potrebuje veľké zmeny, aby sa premenilo na skutočne kvalitné miesto pre život.

Tieto musia byť tvorené nielen obnovou verejných priestorov, zriadením električkovej trate, doplnením športovísk či rekonštrukciou materských, základných či stredných škôl. Znamená to aj výstavbu súkromných projektov na miestach, kde to je vhodné, doplnenie nových typov a štandardov bývania či vytvorením miesta pre nové pracoviská. Petržalka sa musí stať plnohodnotnou mestskou štvrťou.

V tomto kontexte sú vhodné projekty ako Bytový dom Hálova. Správnu funkciu spájajú s dobrou mierkou a príťažlivou architektúrou. Namiesto anonymného prostredia vznikne lokalita so svojskou modernou identitou.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube