Author photoSimona Schreinerová 19.11.2024 10:42

Zo sídliska sa stane mesto. Pozrite si 10 projektov, ktoré najviac (z)menia Petržalku

Petržalka je najľudnatejšia mestská časť Bratislavy, ktorá má aktuálne okolo 114-tisíc obyvateľov. V budúcnosti však má výrazne podrásť a premeniť v dôsledku rozostavaných alebo pripravovaných masívnych developmentov, ktoré prilákajú ďalších ľudí. Viaceré projekty majú priniesť nové či inovatívne mestské štvrte, stavajúce na súčasných konceptoch miest krátkych vzdialeností.

Zdroj: JTRE, IURIS, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: JTRE, IURIS, Nino Belovič / YIM.BA

1) Nesto

Nesto od Lucronu sa rozvíja v petržalských Kopčanoch, v dotyku so štátnou hranicou s Rakúskom. V súčasnosti už developer dokončil prvú etapu projektu Nesto – Na námestí, ktorá získava prvých obyvateľov. Autormi sú architekti z kancelárií Sadovsky & Architects a Siebert + Talaš. Ďalšou etapou, ktorá by mala ísť do výstavby, je Nesto Prime, pričom dokončenie výstavby je plánované najskôr na rok 2027. Podľa Lucronu ide o „prémiovú“ časť celej štvrte.

Nesto by malo spĺňať ideu 20-minútového mesta, čo znamená, že obyvatelia budú mať k dispozícii dostatok občianskej vybavenosti v pešej dostupnosti. Navyše by malo ísť o prvú uhlíkovo neutrálnu štvrť na Slovensku. Ide však len o časť veľkého plánu, ktorý zahŕňa vznik novej mestskej štvrte pozostávajúcej z dvoch častí - Nesto–Sever a Nesto–Juh, v ktorých už začala výstavba. V podobe Nesta môže Petržalka získať komplexnú a kompaktnú štvrť s novým bývaním, pracovnými možnosťami, službami a rekreačnými príležitosťami.

 

Nesto. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

2) Nové Lido

Nové Lido od JTRE je rozsiahly zámer výstavby novej nábrežnej štvrte medzi Starým mostom a mostom Apollo. Projekt má rozšíriť centrum Bratislavy a spojiť oba brehy Dunaja. Územie je rozdelené na niekoľko stavebných blokov. Okrem bytových domov projekt počíta aj s občianskou vybavenosťou vrátane hotela či materskej a základnej školy. V jednom z blokov vznikne multifunkčný objekt pre organizovanie kultúrnych, športových a spoločenských podujatí. Výškovou dominantou celej štvrte budú štyri solitérne veže so 16 až 33 nadzemnými podlažiami a výraznými podnožiami.

Investor zdôrazňuje, že Nové Lido bude vysoko ekologické a certifikované v systéme BREEAM Communities. Využívať sa majú obnoviteľné zdroje energie, masívne sa bude sadiť zeleň, zachytávať dažďová voda a veľký význam bude mať pešia, cyklistická a verejná doprava. S ľavým brehom Dunaja má novú štvrť okrem dvojice existujúcich mostov spájať aj nový peší most, ktorý prepojí Námestie M. R. Štefánika s centrálnym námestím v Novom Lide. Uvažuje sa aj s vybudovaním električkovej trate. 

Prvotný koncept vypracovali Jakub Cigler Architekti, neskôr ho prepracovali Compass a Marko&Placemakers. Developer predpokladá, že výstavba by mohla prebiehať v rokoch 2026 až 2042 v závislosti od zmeny Územného plánu. Projekt je previazaný so susedným zámerom Southbank.

 

Nové Lido. Zdroj: Compass Architekti

 

3) Southbank

Southbank, podobne ako Nové Lido, je súčasťou rozsiahlej pripravovanej urbanizácie územia vymedzeného Starým mostom, dunajskou hrádzou, Prístavným mostom a Einsteinovou ulicou. V oficiálnych dokumentoch sa označuje ako Celomestské centrum (CMC) Petržalka. Penta Real Estate tu má naplánovaných osem bytových domov a päť administratívnych budov.

Riešenie verejných priestranstiev má byť veľkou prednosťou Southbanku. Špeciálnu pozornosť púta séria uvažovaných priehlbní alebo „bowls“. Ide o plochy, kde bude terén znížený na úroveň pôvodného, keďže územie bude celé vyvýšené na úroveň koruny dunajskej hrádze. Vytvorenie týchto bowls umožní zachovať časť pôvodnej zelene. Celkovo ich bude päť a každý bude mať vlastnú funkciu a charakter.

Celkovú realizáciu projektu Penta Real Estate odhaduje na približne desať rokov v závislosti od situácie na trhu, hoci dokumentácia uvádza rok dokončenia 2041. Prvú etapu chce developer začať stavať ku koncu roka 2026. Taktiež je závislý od zmeny Územného plánu, podobne ako developer Nového Lida. Urbanistický a architektonický koncept je výsledkom súťaže, v ktorej sa presadil kolektív Snøhetta, Studio Egret West a gro architekti. 

 

Southbank. Zdroj: Penta Real Estate

 

4) Nová Matadorka

Nová Matadorka, schéma od developera OXIO, predstavuje jednu z najvýznamnejších transformácií brownfieldu nielen v Petržalke, ale aj v celej Bratislave. Oblasť bývalého závodu Matador a okolie Kopčianskej ulice čaká rozsiahla prestavba na multifunkčnú štvrť. Súčasťou projektu majú byť obytné a administratívne priestory, ako aj rôzne služby. Developer plánuje aj revitalizáciu existujúceho komína s výškou 120 metrov, ktorý ponúka potenciál pre adrenalínové atrakcie.

Development bude prebiehať v niekoľkých etapách. Prvá z nich, Nová Matadorka – Smaltovňa (Matadorka Living), by mala čoskoro ísť do výstavby. Pôvodná smaltovňa pritom nie je pamiatkovo chránená a developer mohol budovy kedykoľvek zbúrať. Rozhodol sa však pre jej obnovu. Projekt realizačne prebrala spoločnosť Optimal Development. Matadorka Living je po architektonickej stránke dielom kancelárií Compass Architekti a Superatelier. Celkovo sa bude development budovať minimálne do 40-tych rokov tohto storočia. 

 

Nová Matadorka. Zdroj: OXIO

 

5) Polyfunkčná zóna Janíkov Dvor

Na rozvoji Petržalky sa chce podieľať aj Magistrát. Polyfunkčná zóna Janíkov Dvor sa nachádza na južnom okraji sídliska, na nezastavaných plochách v susedstve Panónskej cesty a aktuálne realizovanej električkovej trate. Projekt je výsledkom architektonickej súťaže, v ktorej zvíťazil renomovaný ateliér Architekti BKPŠ.

Polyfunkčný komplex má zahŕňať nájomné bývanie, parkovací dom, materskú školu, domov sociálnych služieb a verejný priestor. Autori návrhu sústredili prakticky všetky požadované funkcie do jednej komplexnej stavby. Podľa investora ide o príklad 15-minútového mesta, kde sú do 15 minút chôdze dostupné všetky služby potrebné pre život. Výstavba by sa mohla začať v roku 2027.

 

Polyfunkčná zóna Janíkov Dvor. Zdroj: Architekti BKPŠ / Metropolitný inštitút Bratislavy

 

6) Slnečnice

Slnečnice sú najväčším rezidenčným developmentom v Bratislave aj na Slovensku. Vznikajú na južnom okraji Petržalky už od roku 2008. Masívny projekt je rozdelený na tri základné časti: Viladomy, ktoré sú už dokončené, Nové viladomy a sektor Mesto, rastúci od roku 2015. Developer Cresco Real Estate pracuje na Slnečniciach s viacerými kanceláriami, najmä s architektmi Compass Architekti, ale aj s Bevk Perović Arhitekti, What Architects alebo PMArchitekti.

Krok po kroku vzniká štvrť, ktorá bude mať po dobudovaní viac ako 20-tisíc obyvateľov. Developer sa aktuálne intenzívne venuje výstavbou zatiaľ nedotknutému územiu etapy Slnečnice – Nové viladomy na mieste tzv. Petržalského kopca. Mohutné návršie je tvorené skládkou stavebného odpadu z výstavby Petržalky. Nahradiť by ho mali bytové domy, ktoré vzniknú v priestore medzi Azúrovou a železničnou traťou. Ďakšou rozostavanou etapou je Slnečnice Nad mestom s výškovými budovami aj klasickými blokmi.

Slnečnice už priniesli okrem nových bytov aj nové verejné priestory a vybavenosť. Do budúcna sa predpokladá rozšírenie Parku Josepha Poppera, ktorý bude druhým najväčším parkom v Petržalke, alebo novej spojenej školy. 

 

Slnečnice POP. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

7) Tri Vŕby

Polyfunkčný projekt má vyrásť pri obľúbenej rekreačnej lokalite Veľký Draždiak. Tri Vŕby pripravuje developer RMC Properties, architektom projektu je kancelária Siebert + Talaš. Zámer bude tvorený trojicou päťpodlažných budov (najvyššie dve podlažia budú ustúpené) s kanceláriami, retailom a bývaním. Developer chce urbanisticky zhodnotiť areál bývalého Ústavu lekárskej kozmetiky medzi Veľkým Draždiakom a Chorvátskym ramenom a sprístupniť areál aj verejnosti.

Ambíciou projektu je spojiť služby, pracoviská a bývanie a dotvoriť ďalší úsek promenády a pláže. Počas prípravnej fázy developer intenzívne komunikoval s Metropolitným inštitútom Bratislavy ohľadom tvorby kvalitného verejného priestranstva. Podľa prvotných odhadov sa mala realizácia začať minulý rok, avšak projekt narazil na odpor časti verejnosti.

 

Tri Vŕby. Zdroj: RMC Properties

 

8) Južná pláž

Južná pláž, oficiálne označovaná ako Polyfunkčný objekt Tematínska, pripravuje spoločnosť V.D. LAKE. Nachádza sa v južnej časti Veľkého Draždiaka, medzi zdravotným centrom Medissimo a Ústavom medicínskej kozmetiky a domom Draždiak Haus. Základný koncept spočíva vo vytvorení zástavby s ľudskou mierkou s bývaním a vybavenosťou smerom k Tematínskej a vybudovaní rekreačnej plochy – pláže – smerom k vodnej ploche. Investor usporiadal vyzvanú súťaž medzi troma ateliérmi, v ktorej sa presadili renomované kancelárie Kuklica Smerek Architekti a AEROATELIER.

V.D. LAKE už má vypracovanú dokumentáciu pre stavebné povolenie, pre pláž dokonca dokumentáciu pre realizáciu stavby. Južná pláž by sa mala začať revitalizáciou nábrežia a vybudovaním rekreačného zázemia pre verejnosť, až potom by mala nasledovať výstavba domov. Napriek tomu developer narazil na odpor časti miestnych zastupiteľov ohľadom prenájmu pozemkov pri vodnej ploche vo vlastníctve Petržalky. Na septembrovom miestnom zastupiteľstve bol prenájom napokon schválený a revitalizácia nábrežia môže čoskoro začať.

 

Južná pláž. Zdroj: V.D. Lake via Bratislavské noviny

 

9) SOHO Petržalka

SOHO Petržalka od developera IURIS je rozsiahly projekt, ktorý počíta so vznikom nového centra Petržalky. Nachádzať sa bude medzi Rusovskou cestou a Romanovou ulicou. Výstavba nového jadra mestskej časti by mala prebiehať v niekoľkých etapách. Prvá vznikne v južnej polovici územia, bližšie k Romanovej, a bude zahŕňať bytové domy aj dvojsekciový polyfunkčný dom. Developer očakával spustenie výstavby prvej etapy na konci tohto roka, čo sa však nenaplní.

SOHO má byť multifunkčný projekt s bývaním, službami, pracoviskami a sľúbenou kultúrno-spoločenskou a športovou vybavenosťou. Smerom k Chorvátskemu ramenu má vzniknúť veľkorysý park. Súčasná podoba projektu je výsledkom dvoch desaťročí konzultácií, diskusií, participačných aktivít a rokovaní.

Po dokončení developmentu bude Petržalka bližšie k samostatnej mestskej štvrti s atraktívnym jadrom, ktoré bude dotvárať aj bulvár s električkou, centrálny líniový park v okolí Chorvátskeho ramena a výšková dominanta. Návrh vychádza z urbanistickej schémy naznačenej kanceláriou Alexy&Alexy, architektúra je od kancelárie Pantograph. 

 

SOHO. Zdroj: IURIS Group

 

10) Petržalská električková radiála

Hlavné mesto v roku 2016 dobudovalo prvú etapu Nosného systému MHD v Bratislave, teda Petržalskej električkovej radiály. V roku 2021 sa začala výstavba druhej etapy, ktorá mala byť optimisticky dokončená v roku 2023. V krátkom čase sa ale ukázali komplikácie, ktoré napokon viedli k posunom. Projekt je aktuálne vo finálnom štádiu výstavby a uvedenie trate do prevádzky s cestujúcimi je očakávané najskôr v druhom štvrťroku 2025.

Druhá etapa má spojiť Jungmannovu s Janíkovym dvorom, celková dĺžka úseku je 3,78 km so siedmimi zastávkami. Buduje sa aj deväť križovatiek riadených dopravnou signalizáciou a šesť kilometrov dlhá segregovaná cyklotrasa s parametrami cyklodiaľnice. Vďaka preferencii pre električky na križovatkách sa užívatelia dostanú z Janíkovho dvora na Šafárikovo námestie za 12 minút, prepravná kapacita by mala byť 30.000 cestujúcich v každom smere denne. V dopravnej špičke obslúži zastávky spoj každé 2 až 3 minúty. 

Na dokončenie električkovej trate bude nadväzovať aj výstavba, najmä v priestore medzi Rusovskou cestou a Romanovou (spomínané SOHO). Petržalka sa dobudovaním tohto projektu zásadne pozdvihne. Otvorí sa tým cesta k jej ďalšiemu rozvoju, ktorý prinesie vznik nového bývania, pracovísk, občianskej vybavenosti i verejných priestorov. Zo sídliska sa stane skutočne mestská štvrť.

 

Fotka z 28.10.2024. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 

Záver

Projekty, ktoré sa realizujú alebo sa pripravujú v Petržalke, prinášajú zásadné zmeny v najľudnatejšej mestskej časti Bratislavy. S ich dokončením sa môže očakávať nové bývanie, občianska vybavenosť aj zelené a rekreačné plochy, čo prispeje k výraznému zvýšeniu kvality života jej obyvateľov. Do veľkej miery tým dôjde k dopovedaniu pôvodného konceptu sídliska, ktorý rátal s ďaleko komplexnejšou výstavbou. Keďže sa však tlačilo na kvantitu namiesto kvality, k dobudovaniu niektorých lokalít nikdy neprišlo. 

Petržalka sa tak transformuje z panelákového sídliska na modernú, dynamickú aj environmentálne či ekonomicky viac udržateľnú mestskú časť. Hlavné výhody Petržalky, spočívajúce v dostupnosti centra mesta, prítomnosti množstva zelene alebo športových a rekreačných možnostiach sa tým nijako neobmedzia - práve naopak. Ich úroveň sa zvýši, keďže nové projekty prichádzajú s vlastnými parkami, revitalizáciami, službami a dôrazom na využívanie verejnej dopravy. 

Vznik do veľkej miery monotónneho sídliska s jednotným štýlom vyvolal v mnohých pocit, že Petržalka je už stavebne ukončená a potrebné sú nanajvýš drobné úpravy. To však nie je pravda. S výnimkou pamiatkovo chránených areálov nie je žiadna mestská štvrť "dokončená" a musí byť predmetom neustáleho skvalitňovania, spojeného aj s obmenou zástavby. To isté platí o pravobrežnej časti Bratislavy. Výstavba je v tomto prípade pozitívnym javom, ktorý posunie život na vyššiu úroveň. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube