Author photoAdrian Gubčo 14.10.2024 16:40

Nástrahy petržalského plánovania. Mestská časť sa chce zbaviť dlhoročného problému, občania sa búria

Petržalka má mnoho viditeľných nedostatkov. Aj v tomto kontexte je však mimoriadne umiestnenie vedenia vysokého napätia priamo medzi bytovými domami a ponad najpopulárnejší rekreačný areál. Mestská časť avizuje, že je konečne možnosť sa tohto problému zbaviť, chce si však vypočuť názor občanov. Mnohým z nich sa akákoľvek vízia zmeny nepáči.

Mestská časť nedávno zrevitalizovala časť nábrežia Veľkého Draždiaku. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Petržalka

Mestská časť nedávno zrevitalizovala časť nábrežia Veľkého Draždiaku. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Petržalka

Nádej na odstránenie hanby Petržalky

Sídlisko Petržalka sa začalo budovať v 70. rokoch 20. storočia, pričom sa pri jeho realizácii postupovalo od severu. Najprv sa začalo stavať Ovsište, neskôr Háje, Dvory a napokon Lúky. Nové domy „obrástli“ časť staršej infraštruktúry vrátane vedenia vysokého napätia, ktoré dnes vedie popri Šintavskej a ponad vodnú plochu Veľkého Draždiaka. Vedenie je staršie ako samotné štrkovisko.

Toto pôvodne nebolo určené na kúpanie, preto sa s prekládkou vedenia neuvažovalo. Po napustení Hrušovskej zdrže sa však zdvihla hladina podzemnej vody a z Draždiaka sa rýchlo stala obľúbená rekreačná lokalita, aj keď vybavenosť tomu nezodpovedala. Predovšetkým však nad vodnou hladinou zostali káble vysokého napätia, ktoré sú potenciálne nebezpečné.

Západoslovenská distribučná (ZSD) rieši s mestskou časťou túto otázku už od roka 2007. Akékoľvek snahy o prekládku stroskotali na nevyrovnaných majetkovoprávnych vzťahoch, ktoré by umožnili vedenie preložiť na existujúce stožiare, dnes vedúce elektrinu okolo železnice v Petržalke a v Jarovciach smerom na Čunovo. Ďalší pokus zlyhal v roku 2016, keď dostala mestská časť peniaze na riešenie. Minula ich ale inak.

Teraz sa téma preloženia otvára opäť. Spoločnosť ZSE prišla s plánom výmeny káblov vedenia vysokého napätia, týkajúcich sa aj Petržalky. Mestská časť preto vstúpila do rokovaní s návrhom výmeny káblov aj prekládky vedenia. Podľa štúdie by tento projekt vyšiel asi na štyri milióny eur, pričom financovanie by mohlo podľa starostu Petržalky Jána Hrčku pochádzať z viacerých zdrojov vrátane distribučnej spoločnosti či Hlavného mesta.

Miestna samospráva pritom argumentuje zhodnotením pozemkov, keďže sa bude dať plnohodnotne využívať rozsiahle územie. Pod vedením a v jeho ochrannom pásme (15 metrov na každú stranu) sa dnes nemôže vykonávať žiadna činnosť bez predošlého súhlasu správcu. Petržalka zdôrazňuje, že na Veľkom Draždiaku nemožno zriadiť rekreačnú zónu verejného kúpaliska.

Navrhovaná prekládka by smerovala od obchodného centra Danubia popri Panónskej ceste, južne od železnice v susedstve Slnečníc a južne od Zóny viladomy sa stáčala k dunajskej hrádzi. Pre nové umiestnenie je už v Územnom pláne dokonca stanovená rezerva.

Teoreticky sa tak otvára možnosť pre vyriešenie dlhoročného problému mestskej časti. Stovky obyvateľov by nemali doslova pred oknami vedenie vysokého napätia. Zároveň by bolo možné skvalitniť Veľký Draždiak prostredníctvom nových plôch parkového a lesoparkového charakteru, športovísk, rekreačných zariadení alebo parkovacích kapacít.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Petržalka je na prahu mimoriadne pozitívnej zmeny, ktorú by mala verejnosť vítať. V realite sa však úvahy samosprávy o preložke vedenia stretli s obavami, ba priamo s odporom. Nemalá časť obyvateľov sa hlasno dožaduje zachovania súčasného stavu. Vychádzajú pritom zo špekulácií, podľa ktorých sa tým otvoria dvere uzavretiu a spoplatneniu okolia Veľkého Draždiaka.

 

Mestská časť nedávno zrevitalizovala časť nábrežia Veľkého Draždiaku. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Petržalka

 

Konšpirácie o spoplatnení

Mestská časť Petržalka začala tému prekládky komunikovať v posledných týždňoch. Rozhodnutie o vstupe do projektu je totiž na miestnych poslancoch, ktorí chcú spoločne s vedením mestskej časti počuť názory verejnosti. Najhlasnejší sú ako obyčajne kritici, ktorí varujú pred uzavretím areálu Veľkého Draždiaka a jeho spoplatnením.

Dôkazom pritom má byť pripravovaný development, ktorý je podľa niektorých občanov začiatkom k privatizácii vodnej plochy. Na mieste niekdajšieho Ústavu lekárskej kozmetiky sa totiž pripravuje zámer Tri Vŕby, v susedstve komplexu Medissimo zas projekt Južná pláž. Oba developmenty rátajú so vznikom verejného priestoru smerom k jazeru, ktorý má byť využitý v prospech rekreácie.

Druhým „dôkazom“ je uzavretie časti plochy v tenisovom areáli a spustenie stavebných prác. Podľa komentujúcich sa ukazuje, že sa zastavia ďalší kúsok nábrežia štrkoviska na úkor športovísk.

Išlo o tak neuveriteľnú konšpiráciu, že musel reagovať aj samotný starosta. Upozornil, že ide o plochy čiastočne vo vlastníctve a čiastočne v prenájme mestskej časti, ktorá tu chce vybudovať športovú nafukovaciu halu na zimné mesiace. Upozorňuje pritom, že podľa Územného plánu ani nemôže urobiť inak. Z dlhodobého hľadiska tu chce rozvíjať šport a v roku 2025 začne komplexnú rekonštrukciu miestnej športovej haly, do ktorej ide investovať 2,1 milióna.

Hrčka si neodpustil poznámku, že šokované reakcie a šírenie konšpirácií je vzorovým príkladom toho, ako dnes funguje spoločnosť – teda bez známosti faktov sa šíria „zaručené“ informácie. Nezabudol dodať, že skutočné investičné projekty privátnych developerov overuje Magistrát.

Samotnú úvahu o spoplatnení vstupu k Draždiaku kategoricky odmietol. „Myslím si, že to by urobil iba človek, ktorý nemá žiadne kreatívne schopnosti, Draždiak má oveľa väčší potenciál, ak bude prístupný zadarmo,“ vyjadril sa vo videu, ktoré pripravuje mestská časť.

Napriek tomu, že si vedenie Petržalky očividne uvedomuje, že verejnej diskusii dominujú falošné domnienky, lži a demagógia, uvažuje nad vyhlásením miestneho referenda k preložke vedenia vysokého napätia. Ide o jednu z alternatív oproti iným spôsobom, ku ktorým patrí elektronické hlasovanie či prieskum verejnej mienky. Podľa starostu ide o najlegitímnejšie rozhodnutie, hoci aj najdrahšie (stálo by 60-80-tisíc eur).

Dať veci na pravú mieru plánuje Petržalka prostredníctvom trojice verejných diskusií. Konať sa budú v priebehu októbra (prvé bude už dnes). Účastníci budú môcť vyjadriť svoj názor a klásť otázky na všetko, čo ich v súvislosti s prekládkou zaujíma. Zo stretnutí bude vyhotovený aj záznam. Napriek ušľachtilej iniciatíve je len málo pochybností o tom, že diskusií sa zúčastnia najmä ľudia, ktorí sú proti preložke.

 

Špekulácie o spoplatnení ovplyvnili aj rozhodovanie o budúcnosti zámeru Južná pláž. Zdroj: V.D. Lake

 

Alibizmus mestskej časti

Aktuálna situácia je ako repríza dávnejšej kauzy z novembra 2021. V tom čase sa rozhodovalo o vzniku parkovacieho domu na Vavilovovej ulici, teda projektu, ktorý žiadala časť miestnych občanov. Iní občania však boli proti, preto mestská časť zorganizovala online hlasovanie, v ktorej získala najväčšiu podporu alternatíva, podľa ktorej sa nemal stavať žiaden parkovací dom. Samospráva vyhlásila, že sa bude pri rokovaniach s investorom riadiť výsledkami hlasovania.

Parkovací dom nestojí dodnes a situácia s parkovaním sa zlepšila len čiastočne vďaka zavedeniu parkovacej politiky. Automobily však naďalej pokrývajú veľké plochy, ktoré by mohli slúžiť skôr ako zeleň, verejný priestor alebo hoci aj priestor pre výstavbu. Mestská časť sa zbavila potenciálneho politického problému, ak by výstavbu parkovacieho domu podporovala.

V prípade Veľkého Draždiaka je očividné, že si mestská časť uvedomuje, že preložka vedenia je jediný rozumný krok. Napriek tomu sa bojí, že by nemusel byť prijímaný len pozitívne, a to aj napriek tomu, že žiadne spoplatnenie sa realizovať nebude a zmena súčasného stavu len prispeje k ďalej revitalizácii lokality. Je neuveriteľné, že pri tak dôležitej téme nevie vedenie Petržalky stáť za svojim postojom.

Nemožno tak vôbec vylúčiť, že hoci súčasná situácia praje definitívnemu vyriešeniu zložitého problému, napokon sa nestane vôbec nič. Samospráva opäť nepochopila, že participácia neznamená, že občania budú vo forme akýchsi plebiscitov a referend rozhodovať o strategických rozvojových otázkach. Tak to nefunguje ani v najvyspelejších demokraciách. V prípade konzervatívnej a voči konšpiráciám málo odolnej Bratislave to je zahrávanie sa s rozvojom celej mestskej časti.

Mimochodom, zarážajúce je ticho z Magistrátu, keďže preložka by mala byť aj v jeho záujme. Presunom vedenia by sa mohli otvoriť pomerne rozsiahle plochy popri Šintavskej pre prípadnú výstavbu, pričom pozemky tu vlastní práve mesto. Na druhej strane, nie je tajomstvom, že v prípade rozvoja Petržalky si môže Hlavné mesto s mestskou časťou podať ruku.

O sídlisku v Petržalke majú mnohí pocit, že je dokončené a veľa zmien už nepotrebuje. Podľa niektorých stačí dobudovať električkovú trať (hoci boli hlasy aj proti tomu), opraviť chodníky či zlepšiť parkovanie. V skutočnosti toho ale potrebuje omnoho viac. Pozitívnu budúcnosť si môže prehrať sama, pokiaľ sa jej vedenie nezačne aktívnejšie stavať proti tradičnému odporu voči všetkému.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube