Author photoAdrian Gubčo 13.10.2024 13:15

Staromestská ostáva hrozbou. Mesto hovorí o úprave pruhov, čaká na policajtov

Tragická nehoda na Staromestskej ulici pred dvoma rokmi, ale celkovo aj rýchlostný charakter komunikácie, zarezanej priamo do centra mesta, sú podnetmi k úpravám dopravného režimu na tejto ceste. Hlavné mesto chce zvýšiť bezpečnosť, stále však ide len o plány. Magistrát totiž čaká na stanovisko Krajského dopravného inšpektorátu.

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Termín, kedy by hlavné mesto mohlo pristúpiť k plánovanej úprave šírky jazdných pruhov na Staromestskej ulici v Bratislave, ešte nie je známy. Magistrát aktuálne čaká na stanovisko krajského dopravného inšpektorátu (KDI), keďže v spracovanom projekte organizácie dopravy urobil ešte zmenu. Uviedol to hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Projekt čiastočného riešenia na zlepšenie dodržiavania rýchlosti avizovalo hlavné mesto vlani aj ako reakciu na tragickú dopravnú nehodu na zastávke Zochova v roku 2022. Naďalej však trvá na tom, aby bolo priamo obciam umožnené merať rýchlosť.

„Náš zámer je naďalej aktuálny. V projekte sme sa ale rozhodli urobiť ešte drobnú úpravu vodorovného značenia s cieľom zvýšiť bezpečnosť a predložiť ho opätovne krajskému dopravnému inšpektorátu na stanovisko, ktorého doručenie očakávame v najbližších dňoch,“ skonštatoval Bubla.

Navrhovaná zmena organizácie dopravy na Staromestskej ulici sa týka celého jej úseku. V komplexnom projekte hlavné mesto upravilo vodorovné dopravné značenie v úseku od podjazdu na Staromestskej ulici až po Most SNP. Jazdné pruhy, ktoré majú vo viacerých úsekoch rôznorodé šírky, boli zúžené na jednotnú šírku tak, aby to podporilo dodržiavanie najvyššej dovolenej rýchlosti 50 kilometrov za hodinu (km/h). Upravené bolo tiež vodorovné dopravné značenie v priestore zastávok MHD Staromestská či pri pripájaní vozidiel od Hodžovho námestia.

Magistrát však naďalej trvá na tom, že z jednoznačne najúčinnejších spôsobov, ako výrazne zlepšiť dodržiavanie povolenej rýchlosti, je meranie rýchlosti, najmä prostredníctvom stacionárnych radarov. V súčasnosti tieto kontroly môže vykonávať iba Policajný zbor (PZ) SR.

Spolu s ďalšími samosprávami a združeniami dlhodobo apeluje, aby bolo priamo obciam umožnené vykonávať meranie povolenej rýchlosti, najmä prostredníctvom stacionárnych radarov a uplatňovaním objektívnej zodpovednosti. Hlavnému mestu by to umožnilo zlepšiť bezpečnosť na viacerých cestných úsekoch vrátane Staromestskej ulice.

Vyžaduje si to však legislatívnu zmenu, ktorú musí schváliť Národná rada SR. Téma by pritom mohla byť súčasťou plánovaných úprav zákona o obecnej polícii. Jeho nový návrh má Ministerstvo vnútra SR predložiť na základe programového vyhlásenia vlády do 30. júna 2025. „Momentálne prebieha legislatívny proces na prípravu tohto návrhu,“ uviedol hovorca Prezídia PZ Roman Hájek s tým, že ak bude schválená možnosť merania rýchlosti obecným políciám, ich oprávnenie vznikne platnosťou daného zákona.

Hlavné mesto v minulosti takisto avizovalo projekt revitalizácie verejného priestoru v okolí Zochovej. Aktuálne je vo fáze prípravy architektonickej štúdie. Dôraz kladie predovšetkým na zvýšenie kvality a bezpečnosti priestoru zastávok MHD i nadväzujúcich peších ťahov. Cieľom je celková obnova verejného priestranstva v danej lokalite, zlepšenie bezbariérovosti chodníkov a doplnenie, ako aj revitalizácia zelene. „Materiál je aktuálne v štádiu rozpracovanosti,“ poznamenal Bubla.

Dopravná nehoda v centre Bratislavy, ktorú spôsobil opitý vodič, si 2. októbra 2022 vyžiadala päť mŕtvych a niekoľko zranených osôb. Na zastávke sa malo nachádzať približne 40 ľudí.

 

Mesto chce problémy Staromestskej riešiť prostredníctvom Plató Staromestská, v skutočnosti ide len o prekrytie jej nedostatkov. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Staromestská zostáva nielen dopravným a bezpečnostným problémom, ale aj urbanistickým. Zúženie pruhov nemení nič na fakte, že ulica je fyzickou i mentálnou bariérou, ktorá odtrhla historické centrum Bratislavy od podhradia či Evanjelickej štvrte. V rámci príprav zvýšenia bezpečnosti ulice sa objavila myšlienka, že by v blízkosti zastávky Zochova vznikol riadený priechod pre chodcov, veľmi rýchlo však bol tento nápad odmietnutý z obavy o narušenie plynulosti dopravy.

V tomto momente neexistuje žiadna iniciatíva, ktorá by priniesla trvalé a komplexné riešenie problému Staormestskej. Hlavné mesto pred časom predstavilo víziu „Plató Staromestská“, teda betónovej konštrukcie, ktorá by bola vybudovaná nad úsekom ulice medzi Kapucínskou (v čase predstavenie len Baxovou vežou) a Katedrálou sv. Martina. Povrch plató má byť využitý ako verejný priestor zeleného charakteru.

Zámer sa momentálne projektuje. Pre Hlavné mesto projekciu zabezpečuje developer WOAL (teda konzorcium JTRE a Cresco Real Estate), ktorý sa mal pôvodne podieľať na vzniku planetária na nábreží v susedstve pokračovania projektu River Park. Magistrát tento zámer ale napokon odmietol a uprednostnil vznik parku a dodanie dokumentácie pre Plató Staromestská a rekonštrukciu Námestia SNP.

Dané „riešenie“ prinesie doslova prekrytie problému, zároveň ale zničí možnosť obnovy urbanistickej štruktúry na mieste niekdajšej Židovskej ulice a nijako nezmení situáciu medzi Hodžovým námestím a Kapucínskou. Staromestská ostane naďalej zívajúcim šrámom v tele mesta.

Do plánovania úprav navyše môže vstúpiť ešte Ministerstvo dopravy SR. Od schválenia novely cestného zákona totiž môže ovplyvňovať dopravnú politiku mesta vstupovaním do zmien dopravného značenia. Daná situácia už nastala v prípade cyklotrasy na Rázusovom a Vajanského nábreží, kde pod hrozbou pokuty žiada štát od mesta úpravy cyklotrasy.

Nie je vylúčené, že v prípade negatívnej verenej reakcie takto zasiahne aj do úprav Staromestskej. Perspektíva riešenia jedného z najväčších urbanistických problémov Bratislavy tak zostáva nateraz nesmierne vzdialená.

 

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube