Author photoAdrian Gubčo 07.10.2024 19:00

Skutočné bratislavské ikony. Najvyššie mrakodrapy Bratislavy budú mať svetových architektov

Aktuálne najvyššia budova v slovenskej metropole, veža Eurovea Tower, je neprehliadnuteľnou dominantou mesta. Čoskoro by ju však mali predbehnúť ešte vyššie stavby. Developer JTRE, stojaci za prvým mrakodrapom, pripravuje v jeho susedstve dvojicu ďalších, pričom vyšší z nich by mohol byť druhou najvyššou budovou v EÚ. Popri výške by však mali byť charakteristické aj výnimočným stvárnením.

Zdroj: JTRE

Zdroj: JTRE

Smerom do výšky

V druhom desaťročí tohto storočia sa začala v južnej časti štvrte Nivy výraznejšie koncentrovať výstavba projektov výškových budov. Developeri využili vynikajúcu dostupnosť centra a prítomnosť bývalých industriálnych areálov, ktoré čakali na nové využitie v podobe bývania alebo občianskej vybavenosti. Jedna za druhou tu začali rásť kancelárske aj obytné veže.

Veľká časť z nich si zachovávala do veľkej miery podobnú výšku medzi 90 až 115 metrami. Pri diaľkových pohľadoch to viedlo ku vzniku jednoliatej „steny“. Ojedinelú výnimku v tomto smere predstavuje dominanta projektu Eurovea, budova Eurovea Tower. So 46 podlažiami a výškou 168 metrov sa stala nielen prvým mrakodrapom, ale aj najvýraznejším prvkom novej bratislavskej panorámy.

Eurovea Tower od architektonickej a projekčnej kancelárie GFI si získala relatívne slušnú popularitu. Z viacerých uhlov pôsobí štíhlo a elegantne, výrazná je aj po zotmení vďaka efektnému nasvieteniu. Odozvu našla aj medzi klientami – majiteľov našli takmer všetky z vyše štyroch stoviek bytov, ktoré vo veži vznikli. Išlo pritom o niektoré z najexkluzívnejších rezidencií v Bratislave.

Úspech Eurovea Tower podnietil developera k úvahám o ďalšom mrakodrape, resp. mrakodrapoch. Umiestniť sa ich rozhodol priamo v zóne Eurovea City, teda v priestore medzi Landererovou ulicou a Dunajom. Vzniknúť by mali východne od Tower 115, na mieste v minulosti plánovanej kancelárskej veže East Tower.

Malo by ísť o prevažne rezidenčné veže. Posilnenie funkcie bývania v lokalite s dostatkom občianskej vybavenosti má podľa JTRE za cieľ odpovedať na vysoký dopyt po bývaní v centre hlavného mesta a zároveň zlepšiť ekonomickú udržateľnosť obchodných prevádzok i verejnej dopravy v lokalite. JTRE už malo pre East Tower potrebné povolenia, napriek tomu dospelo k záveru, že zmena funkcie i podoby územia je predsa len lepšou alternatívou.

Dvojica nových mrakodrapov by mala byť výnimočná. Investor totiž plánuje postaviť budovy, ktoré by prevýšili aj Eurovea Tower. Odvoláva sa pritom na Urbanistickú štúdiu výškového zónovania hlavného mesta SR Bratislavy, ktorá hovorí, že výškové budovy v downtowne je „potrebné formovať do skupinovej kompozície v podobe uceleného klastra za použitia princípu gradácie“.

Na základe týchto predpokladov a komerčných požiadaviek investora sa preto začala overovať možnosť vzniku štíhlej veže (tzv. slender tower) s uvažovanou výškou 260 metrov na rohu Pribinovej a Košickej ulice a 180-metrovej veže (v druhom variante 137 metrov) vedľa nej.

Analyzované sú v rámci urbanistickej štúdie. „Prvý variant 260 a 180 metrov sa javí ako ideálne riešenie pre dosiahnutie gradácie výškových budov a kompozičnej harmónie v „downtowne“,“ myslí si Radoslav Grečmal z kancelárie GFI, jeden z autorov štúdie.

Vyššia z veží by bola unikátom v celoeurópskom kontexte. V súčasnosti by išlo o druhý najvyšší mrakodrap v Európskej únii, keď je vyššie len Varso vo Varšave s výškou 310 m vrátane antény (výška stavby po atiku je 236 m), za ktorým stoja taktiež Slováci. Okrem toho má byť aj architektonickou ikonou. Dané to má byť nielen tvarom, ale aj spoluprácou so svetovými architektonickými kanceláriami.

 

Zdroj: JTRE

 

Súťaž zvučných mien

JTRE sa totiž rozhodlo zorganizovať vyzvanú medzinárodnú architektonickú súťaž, do ktorej prizvalo významné mená svetovej architektonickej tvorby. Návrhy odovzdalo päť ateliérov, resp. konzorcií. Ide o Delugan Meissl Associated Architects, KCAP, Dominique Perrault Architecte, AE7 & GFI a Gensler. Každé z týchto mien má bohaté skúsenosti s tvorbou veľkých projektov vrátane výškových budov.

Delugan Meissl Associated Architects alebo DMAA pochádza z Viedne. V portfóliu má už vyše sto dokončených projektov na celom svete, okrem domovského Rakúska alebo susedného Nemecka aj v Číne, Južnej Kórei alebo v USA. Výškové budovy zrealizoval tento ateliér najmä vo Viedni, kde bol postavený napríklad vežiak Metropolitan v susedstve Hlavnej stanice.

KCAP je globálna firma pôvodom z Holandska, ktorá je v Bratislave dobre známa. Na konte má veľké schémy z Rotterdamu alebo Zürichu, v slovenskej metropole sa podieľa na návrhu komplexu Nový Istropolis. V posledných rokoch sa zúčastňovala viacerých súťaží v meste a štandardne patrili jej návrhy medzi najvyššie ocenené.

Dominique Perrault Architecte je vedené Dominiqueom Perraultom, jedným z najvýznamnejších francúzskych architektov súčasnosti. Pozíciu architektonickej hviezdy má už desiatky rokov, za čo vďačí takým projektom ako Francúzskej národnej knižnici v Paríži alebo ženskej univerzite EWHA v Soule v Južnej Kórei. Z blízkych realizácií možno spomenúť DC Tower vo Viedni, teda najvyššiu budovu Rakúska.

AE7 (alebo AE Seven Morse Architecture & Engineering Consultancies) je opäť známa globálna kancelária, ktorá sa podieľa na veľkých projektoch v USA, ale najmä na Blízkom východe. Známe sú jej projekty z Dubaja, kde navrhuje celé mestské štvrte, napríklad Meydan One alebo ostrov Deira. Z mrakodrapov treba spomenúť najmä Burj Azizi, ktorá bude po dostavaní druhým najvyšším mrakodrapom sveta. S GFI spolupracuje už dlhšie.

GFI je dlhodobo spojené s projektami JTRE. Stojí napríklad za druhou fázou Eurovey, Downtown Yards alebo pokračovaním River Parku. Na konte však majú aj realizácie menšej mierky, ku ktorým patrí rekonštrukcia kaštieľa Pálffy vo Sv. Jure alebo hotela Lomnica v Tatranskej Lomnici.

Napokon Gensler je možno najväčšou architektonickou kanceláriou sveta. O jej rozsahu svedčí fakt, že v zozname projektov je približne dvetisíc položiek, v zozname zamestnancov 573 ľudí, v čom sú však zarátané len seniorné pozície. Kancelária pochádza z USA, pobočky má ale na celej planéte. Z veľkého množstva projektov možno spomenúť novú centrálu spoločnosti NVIDIA, nový terminál na newyorskom letisku JFK, najvyšší čínsky mrakodrap Shanghai Tower alebo revitalizáciu legendárneho Willis Tower v Chicagu.

JTRE tak vyberá spomedzi návrhov od veľkých mien. Bratislava má výbornú príležitosť získať ikonické veže, ktoré budú pútať pozornosť verejnosti nielen na Slovensku, ale aj za hranicami. O návrhoch bude rozhodovať medzinárodná porota zložená z renomovaných odborníkov. Patrí medzi nich uznávaný svetový architekt a dizajnér Hadi Teherani, bývalý hlavný architekt mesta Brno Michal Sedláček a súčasný hlavný architekt Bratislavy Juraj Šujan. Výsledky súťaže by sa mali odhaliť na konci októbra.

 

Súťaže na podobu budúcich najvyšších bratislavských mrakodrapov sa zúčastňuje aj kancelária, ktorá realizuje druhú najvyššiu budovu sveta Burj Azizi v Dubaji. Zdroj: AE7

 

Nový obraz Bratislavy

Za predpokladu, že sa podarí zrealizovať na bratislavské pomery odvážnu víziu, vznikne v downtowne nielen dvojica obytných veží, ale aj nový verejný priestor medzi novými mrakodrapmi a Towerom 115. Developer uvažuje s vybudovaním verejného parku s rozlohou 7.300 štvorcových metrov. Jeho súčasťou má byť bohatá zeleň, vodné prvky alebo atrakcie pre deti. Zároveň sa počíta so spojením s Panorama Parkom cez parter Tower 115.

Predpokladom k výstavbe je ale zmena Územného plánu, ktorý nahradí občiansku vybavenosť bývaním. Podľa JTRE by posilnenie rezidenčnej zložky prispelo k oživeniu lokality. „Súčasná hustota obyvateľstva v modernom centre Bratislavy je nižšia, než je podľa urbanistov potrebná pre tvorbu mesta krátkych vzdialeností,“ podotýka Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE. „Naše hlavné mesto má na rozdiel od iných metropol paradoxne vyššiu hustotu obyvateľstva na periférii ako v centre, čo v kombinácii s radiálnym usporiadaním vytvára veľké dopravné zaťaženie.“

Preto sa má umiestnenie bývania v tomto území javiť ako ideálne. Rezidenti totiž budú mať v pešej vzdialenosti k dispozícii komplexnú škálu vybavenosti – obchody a služby v nákupnom centre Eurovea či v parteroch ostatných objektov v Eurovea City, pracovné príležitosti vo viacerých kancelárskych budovách, divadlo aj kiná, nábrežnú promenádu, parky aj športoviská. Developer pripomína, že vďaka pripravovanej električkovej trati sa zlepší aj dopravná dostupnosť.

Bratislava tak smeruje ku vzniku kompaktného nového centra, tvoreného súčasnými developmentami a kultivovanými verejnými priestormi. Korunovať ho bude dvojica mrakodrapov od významných globálnych architektov. Slovenská metropola môže získať medzinárodne rozpoznateľný obraz, ktorý ju zadefinuje ako jedno z najmodernejších miest Európy.

 

Článok vznikol v spolupráci s JTRE.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube