Author photoAdrian Gubčo 24.07.2024 17:12

Svetová architektúra pre bratislavské dominanty. Nové mrakodrapy majú navrhnúť medzinárodné kapacity

Bratislava len nedávno dostala svoj prvý mrakodrap. V príprave sa však ďalšie, ktoré bude ešte vyššie a výraznejšie. Developer J&T Real Estate, ktorý stojí aj za existujúcou dominantou Eurovea Tower, chce v jej susedstve postaviť dvojicu veží, z ktorých vyššia bude jednou z najvyšších budov v Európskej únii. Ich podobu chce získať v architektonickej súťaži.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

Viac mrakodrapov pre Bratislavu

Hoci úvahy o vzniku nového centra Bratislavy, spojeného s výstavbou výškových budov, existovali už za socializmu, reálnejšiu podobu začali naberať len pred desaťročím. V tomto čase sa spustila intenzívnejšia transformovácia pozemkov v priestore medzi Páričkovou ulicou na severe a Dunajom na juhu. Postupne tu pribúdali polyfunkčné projekty vrátane viacero realizácií výškových budov.

K najaktívnejším investorom patrili HB Reavis, Penta Real Estate a J&T Real Estate. Prvá menovaná spoločnosť sa sústredila na výstavbu v susedstve ulice Mlynské nivy, druhá zas vyplnila areál bývalej Bratislavskej teplárenskej. JTRE ovládlo pozemky v priestore medzi Landererovou a Pribinovou, po čase sa firme podarilo získať aj komplex Eurovea, spoločne s priestorom pre výstavbu druhej etapy.

Práve expanzia Eurovey priniesla vznik najvyššej budovy v lokalite aj v meste samotnom. Eurovea Tower je s výškou 160 (168) metrov s prehľadom dominantou celej Bratislavy, pričom druhú najvyššiu vežu Nivy Tower prekonáva o 43 metrov. S jej dokončením sa slovenská metropola zaradila medzi mestá, kde sa nachádza oficiálny mrakodrap – budova s výškou od 150 metrov.

Galéria

  • Hmotová štúdia. Zdroj: J&T Real Estate
  • Hmotová štúdia. Zdroj: J&T Real Estate
  • Hmotová štúdia. Zdroj: J&T Real Estate
  • Hmotová štúdia. Zdroj: J&T Real Estate
  • Hmotová štúdia. Zdroj: J&T Real Estate
  • Hmotová štúdia. Zdroj: J&T Real Estate
  • Situácia. Zdroj: J&T Real Estate

Pre developera išlo o mimoriadne náročný, ale aj prestížny projekt. Podobne to vnímali očividne aj kupujúci, keďže sa podarilo vypredať takmer všetky byty a apartmány vo veži. Tých je až 408, pričom poskytujú vysoký štandard v populárnej lokalite a tomu zodpovedajúce ceny. Na najvyšších podlažiach bolo navyše zriadených 45 exkluzívnych bytov. V tomto momente sa už do rezidencií postupne sťahujú prví klienti.

JTRE to podnietilo k ešte odvážnejším úvahám. Spoločnosť pôvodne plánovala na severnej strane Pribinovej v susedstve jej kríženia s estakádou Mosta Apollo postaviť mohutnú kancelársku vežu East Tower, výhľadovo doplnenú o väčšie kongresové centrum. Táto by hmotovo pripomínala Tower 115, s ktorou by zvierala nové námestie. Na konci roka 2022 však potvrdila, že sa vízia pre tento priestor zmenila.

Developer šokoval verejnosť plánom postaviť na tomto mieste nový mrakodrap. Nemal byť hocijaký – podľa prvotných informácií mal dosiahnuť výšku okolo 250 metrov. Pripomínať mal niektoré aktuálne budované superštíhle mrakodrapy v New Yorku a priniesť nové byty. Ak by sa postavil, okamžite by sa zaradil medzi najvyššie budovy v Európskej únii. Pred Bratislavou by boli len veže vo Varšave a Frankfurte.

O rok neskôr developer informácie ešte „okorenil“. Finálna výška sa ustálila na úrovni 260 metrov, čo by z mrakodrapu urobilo druhý najvyšší v EÚ. Okrem toho mal získať suseda. Vďaka malému pôdorysu by sa na východný okraj námestia dal umiestniť ešte druhý mrakodrap, tentokrát so 180 metrami. Vyplývalo to z overovacej štúdie, ktorú JTRE spracovalo spoločne s kanceláriou GFI.

Toto pracovisko stojí aj za architektúrou Eurovea Tower. Tá je súčasná a do istej miery aj príťažlivá, nejde však o ikonické dielo, ktoré by bolo v konkurencii iných európskych mrakodrapov bližšie rozoznateľné. JTRE pôvodne organizovalo na druhú etapu Eurovey súťaž, napokon sa ale rozhodlo pre overené lokálne štúdio. Spolupracovalo s ním na viacerých projektoch, čo viedlo niekedy k rozporuplným výsledkom.

J&T Real Estate je jeden z najsilnejších domácich developerov, schopných budovať aj obrovské projekty. Víziu postaviť nové mrakodrapy preto treba brať vážne. Zároveň to však prinieslo obavy, že vzniknú opäť veže, ktoré budú postrádať architektonickú výnimočnosť. Na overovaní technických možností síce spolupracovalo významné medzinárodné štúdio AE7, stále to však je málo. Výnimočný projekt si zasluhuje výnimočného architekta.

 

Nové centrum Bratislavy postupne vypĺňajú výškové budovy od popredných domácich aj zahraničných architektov. Zdroj: J&T Real Estate

 

Súťaž špičkových tímov?

Ako sa ale teraz ukazuje, napokon by sa to v tomto prípade mohlo naozaj podariť. YIM.BA disponuje exkluzívnou informáciou, že developer rozbieha architektonickú súťaž na riešenie mrakodrapov. Pôjde o jednokolovú vyzvanú súťaž, v ktorej sa bude hľadať koncepčný návrh veží. S ohľadom na daný formát nebude overená Slovenskou komorou architektov.

Mená prizvaných ateliérov dosiaľ nie sú známe, súčasťou päťčlennej poroty však budú traja nezávislí členovia, čo je dobrá správa. Rovnako výborná správa sú mená porotcov. Malo by ísť o mimoriadne známeho nemecko-iránskeho architekta Hadiho Teheraniho, bývalého hlavného architekta mesta Brno Michala Sedláčka a súčasného hlavného architekta Bratislavy Juraja Šujana. Dvaja členovia budú závislí, teda priamo pracovať pre vyhlasovateľa.

Prítomnosť významných mien v porote vrátane ľudí s lokálnou znalosťou a skúsenosťou je dobrým signálom, že vybratý bude skutočne dobrý koncept. Rovnako by mohla pritiahnuť (resp. uistiť o serióznosti súťaže) renomované ateliéry, ktoré si dávajú na zloženie porôt pozor. S ohľadom na tieto fakty sa očakáva prizvanie známych medzinárodných firiem.

Bratislavu v posledných rokoch objavujú špičkové mená európskej a svetovej architektúry. Svoje realizácie tu majú alebo by mali získať kancelárie ako Zaha Hadid Architects, BIG – Bjarke Ingels Group, Stefano Boeri Architetti, Snøhetta alebo Mecanoo. Teraz sa k nim teoreticky môže pridať ďalšia.

Kto bol prizvaný, sa ukáže pravdepodobne v horizonte niekoľkých týždňov, samotné výsledky by ale mali byť známe približne v novembri. Súťaž prináša veľký prísľub vzniku projektu, ktorý bude skutočne unikátny. Ak to tak bude, stane sa najvyššia veža Bratislavy aj jej sused (susedia) súčasťou ikonickej panorámy, ktorá bude v dobrom symbolom pokroku mesta.

 

JTRE (spolu s Cresco Real Estate) nedávno hľadalo v súťaži aj podobu námestia v pokračovaní River Parku. Zdroj: Between

 

Na ceste k lepšiemu mestu

Aktuálne prebiehajúca súťaž je už druhá v krátkom čase, na ktorej sa JTRE podieľa. V prvej sa hľadala podoba Lanfranconiho námestia, ktoré vznikne v lokalite predĺženia River Parku. Nový parkovo upravený priestor má byť „zelenou oázou“ na nábreží a náhradou za pôvodne plánované planetárium v tvare kvapky. Víťazom vyzvanej súťaže sa stal ateliér Between.

Do budúcna developer sľubuje aj minimálne dve ďalšie kompetície. Obe súvisia s pripravovanou transformáciou priestoru na pravom brehu Dunaja medzi Starým mostom a Mostom Apollo. JTRE tu plánuje vybudovať štvrť Nové Lido, ktorá má byť rozšírením centra Bratislavy. Jeho jadrom má byť kultúrno-spoločenská budova celomestského významu, prepojená vo forme „kultúrnej osi“ s novostavbou SND na ľavom brehu. Spojnicu bude tvoriť promenádny most pre peších a cyklistov.

Práve tieto dve stavby – kultúrno-spoločenská budova a most – majú byť predmetom súťažného preverovania. Ide o celkom správny postup, keďže v oboch prípadoch pôjde o mimoriadne dôležité realizácie. Premostenie Dunaja je v každom prípade mimoriadne, kým významná inštitúcia v srdci novej štvrte by mohla byť bratislavskou obdobou pražskej Vltavskej filharmónie, teda možno najdôležitejšieho pražského kultúrneho projektu v tomto storočí.

Rastúca dôvera jedného z najvýznamnejších lokálnych developerov voči súťažiam je dôležitá. V príprave má totiž niekoľko ďalších obrovských zámerov vrátane transformácií celých štvrtí či lokalít. Pokiaľ začne klásť čoraz vyšší dôraz na úroveň urbanizmu i architektúry, Bratislavu to môže mimoriadne posunúť. Mať totiž mimoriadny mrakodrap je skvelé, vybudovať ale dobre navrhnuté mesto je ešte hodnotnejšie.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube