Na Slovensku postupne pribúdajú moderné športoviská, ktoré sú výsledkom narastajúceho dôrazu na kvalitnú športovú infraštruktúru. Doteraz sa ich výstavba spájala hlavne s krajskými mestami. Zmeniť to môže výstavba Ice arény v Bytči, ktorá do areálu existujúceho futbalového štadióna prinesie nový zimný štadión aj plaváreň. Ostáva tak dúfať, že tento projekt inšpiruje aj ďalšie menšie mestá, aby do podobných športových zariadení pre širokú verejnosť investovali tiež.
Úspechy našich športovcov na domácej aj zahraničnej scéne zvykneme oslavovať vo veľkom. Roky sa však zdalo, že na výstavbu kvalitnej športovej architektúry ako národ až tak nedbáme. Tento nepriaznivý trend sa však v poslednom období postupne mení vďaka viacerým projektom naprieč celým Slovenskom.
Vo východoslovenskej metropole bolo v uplynulých mesiacoch dokončených hneď niekoľko kvalitných projektov tohto typu. Košice získali supermodernú futbalovú arénu, ktorá spĺňa najvyššie kritériá UEFA, a pochváliť sa môžu aj novým Národným tréningovým centrom pre tenistov. V máji tohto roku navyše odštartovala modernizácia Steel Arény za necelých 3,5 milióna eur.
Nový futbalový štadión by mohlo v dohľadnej dobe získať aj tretie najväčšie mesto Slovenska. V Prešove sa pomaly blíži dokončenie Futbal Tatran Arény, ktorej podoba bola vo verejnej architektonickej súťaži vybraná už v roku 2016. „Novovybudovaný štadión bude slúžiť na športové, kultúrne a spoločenské aktivity v meste Prešov, pričom bude domovským stánkom futbalového klubu hrajúceho najvyššiu súťaž,“ tvrdí spoločnosť Futbal Tatran Aréna.
Priaznivci hokeja určite ocenia začatie poslednej etapy rekonštrukcie Zimného štadióna Pavla Demitru v Trenčíne. V rámci štvrtej fázy rekonštrukcie sa plánuje výmena opláštenia fasád, obvodových výplňových konštrukcií a inštalácia tieniacej techniky, čo výrazne ovplyvní vonkajšiu podobu objektu. Okrem toho sa plánuje nový systém núteného vetrania pomocou vzduchotechnických jednotiek so spätným získavaním tepla a napojenie vzduchotechniky na systém vykurovania pre ohrev vzduchu.
Dlhé roky sa hovorí aj o novom hokejovom štadióne v Nitre. Dôvodom je predovšetkým nízka kapacita a nevyhovujúci stav existujúceho štadióna. Koncom septembra portál TASR informoval o uzavretí memoranda o spolupráci medzi mestom, Nitrianskym samosprávnym krajom a HK Nitra. Podľa najnovších informácií má mať športová aréna kapacitu až 5.500 divákov. Okrem hlavnej hracej plochy prinesie do krajského mesta aj dve úplne nové tréningové haly.
Nového športového centra by sa mohlo dočkať aj o čosi menšia samospráva. Mesto Bytča predložilo zámer pre EIA, ktorého predmetom je výstavba športovej haly v katastrálnom území Veľká Bytča, v areáli existujúceho futbalového štadióna mesta. „Zmena navrhovanej činnosti rieši výstavbu haly s ľadovou plochou, plavárne, šatní, gastro prevádzky, ubytovacích jednotiek, parkovacích miest, technicko-hospodárskeho zázemia a prípojok na inžinierske siete,“ uvádza sa v dokumente.
S navrhovaným zámerom je v kolízii najmä existujúci objekt šatní a tribún, ktorý by mal byť v rámci novej výstavby odstránený. Celková plocha riešeného územia dosahuje 9.814 metrov štvorcových. Zastavaná má byť plocha o veľkosti 4.066 metrov štvorcových, pričom zimný štadión zaberie podlažnú plochu 2.400 metrov štvorcových a plaváreň ďalších 980. Zvyšná podlažná plocha bola v zámere vytýčená pre obchodné prevádzky, stravovacie zariadenia, administratívne či spoločenské priestory. Zeleň na teréne dosiahne plochu 1.400 metrov štvorcových. Chýbať nebudú ani potrebné parkovacie miesta.
„Hmotovo-priestorové a architektonické riešenie navrhovaného zimného štadióna je navrhnuté tak, aby bol vhodne zakomponovaný do existujúceho prostredia v dotknutej lokalite obce Bytča s dôrazom na moderný architektonický výraz pri rešpektovaní urbanistických nadväzností danej lokality,“ tvrdí predkladateľ zámeru. „Architektonická kompozícia je navrhnutá striedmo a racionálne s ohľadom na funkčné využitie, prevádzkové a kvalitatívne požiadavky investora,“ dodáva.
Novovybudovaný objekt športovej haly bude disponovať štyrmi nadzemnými podlažiami a svojou dlhšou fasádou má byť orientovaný k priľahlému futbalovému štadiónu. Hmotovému a funkčnému členeniu zodpovedá aj materiálové a farebné riešenie navrhované v neutrálnych tónoch. Predstavené vizualizácie zatiaľ sľubujú nerušivo pôsobiaci nízkopodlažný objekt športovej haly, ktorého hlavný vstup je zvýraznený bohato presklenou fasádou.
Predložený zámer novej ICE Arény v Bytči potvrdzuje, že kvalitnú športovú architektúru môže na Slovensku získať aj menšie ako krajské mesto. Prevádzkovateľom stavby bude po vybudovaní mesto Bytča, pričom zimný štadión a plaváreň budú slúžiť širokej verejnosti.
(EIA, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac