Na okraji centra Bratislavy by malo zaniknúť niekoľko starších domov. Jednopodlažné objekty, ktoré už vyše storočie tvoria súčasť Mýtnej a čiastočne aj Šancovej ulice, totiž uvoľnia miesto plánovanému projektu Mýtna 37. Jej developer Edvin Properties postupuje v povoľovaní zámeru, ktorý má do lokality priniesť nadštandardné bývanie v „butikovom“ polyfunkčnom komplexe.
Okolie Račianskeho mýta tvorilo na prelome 19. a 20. storočia predmestie Bratislavy. Väčšina obytných domov mala štandardne jedno podlažie, čím pripomínala skôr vidiecke oblasti ako mesto. Na sklonku existencie monarchie a po vzniku Československa však začali v tejto lokalite vznikať aj väčšie domy, čo bolo súčasťou postupného rastu Bratislavy a jej premeny na hlavné mesto Slovenska.
Do dneška sa na Mýtnej zachoval len zlomok z pôvodnej zástavby. Konkrétne ide o približne päticu objektov, z čoho dve sú vo vlastníctve Hlavného mesta (jeden z nich má v správe organizácia Vagus). Zvyšok však vlastní spoločnosť SPV Mýtna 37 s.r.o., ktorej pozemky siahajú až po Šancovú ulicu. Firma je blízka developerovi Edvin Properties.
Nie je tajomstvom, že investor na tomto mieste už dlhšie plánuje zámer Mýtna 37. Tvorený má byť polyfunkčným domom na vysokej architektonickej úrovni, ktorý vyplní priestor medzi Mýtnou a Šancovou, uzavrie prieluku od Šancovej a nahradí trojicu domov na Mýtnej. Ešte pod hlavičkou pôvodného developera OCCAM Real Estate bola zorganizovaná architektonická súťaž, v ktorej sa presadila oceňovaná kancelária Kuklica Smerek Architekti.
Pôvodný zámer bol do istej miery odlišný, keďže developer v tom čase ešte nevlastnil všetky pozemky popri Šancovej. Medzičasom sa mu podarilo získať aj tie, čo umožnilo expanziu konceptu. Dom vyplní celý priestor medzi funkcionalistickým objektom Trojan&Švarc a Šancovou 84. Zároveň sa mierne zväčšil aj počet pripravovaných bytov.
Mýtna 37 tak bude vo výsledku tvorená dvomi nadzemnými hmotami, prepojenými trojpodlažnou podzemnou garážou. Hmota od Mýtnej bude mať sedem nadzemných podlaží, od Šancovej osem. Najvyššie podlažia budú zošikmené a mierne ustúpené, čím lepšie nadviažu na charakteristickú staromestskú zástavbu. Medzi jednotlivými hmotami vznikne parkovo upravený vnútroblok, ktorý pripraví skúsený Ateliér Divo.
Dominujúcou funkciou bude bývanie. Nachádzať sa tu bude 39 bytov a 30 apartmánov, ktoré nespĺňajú svetlotechnické požiadavky, aby mohli byť definované ako byty. Umiestnené budú na druhom až siedmom, resp. ôsmom podlaží. Všetky rezidencie budú mať loggie (smerom do ulice), balkóny (smerom do vnútrobloku) alebo terasy (penthousy). Developer sa netají záujmom o vytvorenie nadštandardného bývania, reflektujúceho lokalitu.
Okrem luxusných bytov bude na prízemí projektu bude umiestnená pätica priestorov pre obchodné prevádzky. Vjazd do podzemnej garáže bude riešený z Mýtnej. Celkovo by tu malo byť umiestnených 76 parkovacích miest.
Príprava zámeru postupuje v relatívne dobrom tempe. Výsledky súťaže boli predstavené v priebehu minulého roka, na začiatku tohtoročného leta už developer hlásil obdržanie záväzného stanoviska. Proces vydania stanoviska k investičnému zámeru aj záväzného stanoviska pritom trval len šesť mesiacov, čo je solídny úspech. Teraz bol prekonaný ďalší míľnik, keď investor požiadal o vydanie územného rozhodnutia, čím sa začína územné konanie. „Na projekte intenzívne pracujeme ďalej tak, aby sme ho v priebehu budúceho roka uviedli na trh,“ konštatuje Edvin Properties.
Pri zachovaní dobrého tempa povoľovania je v priebehu budúceho roka možné očakávať aj štart výstavby. V takom prípade by mohol byť projekt dokončený do konca roka 2027. Samotným prácam bude prechádzať asanácia existujúcich objektov. Nejde o výnimočné budovy, hoci v jednej z nich sa nachádza relatívne populárny pub. To však nemôže byť prekážkou ďalšieho rozvoja týchto exponovaných parciel.
O niekoľko rokov sa takmer úplne vytratí spomienka na predmestský charakter Mýtnej. Poslednými svedkami tejto minulosti budú budovy vo vlastníctve Hlavného mesta, ktoré sa budú skôr rekonštruovať ako nahrádzať. Fakt, že zvyšné domy zaniknú, však nie je žiadnou tragédiou. Nahradí ich s ohľadom na lokalitu vhodnejšia zástavba, ktorej architektonická úroveň navyše bude neporovnateľne vyššia.
Obdobné procesy prebiehajú aj budú prebiehať aj inde v meste. Vnútorná časť Bratislavy je ešte stále posiata zástavbou, ktorá pripomína jej provinčný charakter zo začiatku minulého storočia. Išlo totiž o malé a menej významné mesto, ktorého podoba to odrážala. V priebehu 20. storočia sa však radikálne rozrástla, pričom rozvoj bol niekedy taký rýchly, že sa miestami nestihla staršia nevyhovujúca zástavba nahradiť novou, zodpovedajúcou novému postaveniu.
Dnes ale dochádza k transformácii viacerých pozemkov, čo je dôsledkom vysokých cien nehnuteľností. Developerom sa tak oplatí odstraňovať staré domy a nahrádzať ich novými aj za cenu vysokých rozpočtov v dôsledku nutnosti umiestnenia parkovania. Práve prísne parkovacie normy, rovnako ako požiadavky na presvetlenie, bránia intenzívnejšiemu využitiu prieluk, a to nielen v Bratislave.
Slovenská metropola ale má výhodu v tom, že záujem o bývanie je tu dosť vysoký na to, aby zaplatil aj náročnejšie riešenia. V najbližších rokoch tak možno pravdepodobne očakávať zánik a vyplnenie viacerých „dier“ v kompaktnej zástavbe.
Je to v podstate výborná správa. Ich zástavba prinesie efektívnejšie využitie priestoru, doplnenie potrebnej funkcie či funkcií a v ideálnom prípade aj architektonické obohatenie mesta. V niektorých prípadoch to bude za cenu asanácie domov, ktoré boli dlhodobo súčasťou obrazu jednotlivých štvrtí či lokalít. Je to však cena, ktorú musia platiť všetky mestá, pokiaľ sa majú rozvíjať a poskytovať vyššiu kvalitu života.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre