Author photoAdrian Gubčo 26.06.2024 12:49

Koniec veľkej prieluky, príchod veľkomesta. Mesto dáva zelenú Mýtnej 37, projekt sa rozšíri

Prieluky, teda prázdne parcely v rámci radovej zástavby, sa výrazne podieľajú na formovaní obrazu Bratislavy. Niektoré sú v danom stave celé desaťročia. Jedna z nich sa nachádza aj na Šancovej neďaleko jej vyústenia na Račianske mýto. V dohľadnej dobe by sa však mala vyplniť – zámer spoločnosť Edvin Properties dostala aj prvé kľúčové povolenie.

Zdroj: Edvin Properties

Zdroj: Edvin Properties

Mýtna ulica bola v minulosti tvorená nízkou zástavbou prevažne jednopodlažných domov, ktoré smerovali k hranici Bratislavy – k Račianskemu mýtu. Výraznou prestavbou a zvýšením mierky zástavby prešla do polovice 20. storočia. To isté sa týka aj Šancovej, ktorá má z veľkej časti vyrovnanú zástavbu šesťpodlažných bytových domov.

Napriek tomu sa zachovali relikty pôvodnej situácie v podobe domčekov na Mýtnej 37 a 35. Zo strany Šancovej zostali úplne prázdne plochy. Desaťročia, resp. storočie trvajúci stav uberá územiu na mestotvornosti, keďže sa z okraja Bratislavy lokalita medzičasom stala jej centrom. Onedlho sa to ale má zmeniť.

V roku 2023 bol totiž odhalený zámer Mýtna 37. Spoločnosť OCCAM Real Estate vtedy predstavila výsledky súťaže medzi viacerými významnými slovenskými ateliérmi, medzi ktorými sa presadila kancelária Kuklica Smerek Architekti. Ich návrh zaujal decentným nadčasovým výrazom, ktorý vhodne zužitkoval priestor a vnášal sem príťažlivý polyfunkčný komplex vysokého štandardu. Investor vyzdvihoval aj prepracované dispozície plánovaných bytov.

Galéria

  • Zdroj: Edvin Properties
  • Zdroj: Edvin Properties
  • Zdroj: Edvin Properties
  • Zdroj: Edvin Properties
  • Predošlá verzia bez prikúpeného pozemku. Zdroj: Occam Real Estate

Developer sa netajil záujmom o vznik kvalitného bývania na najvyššej úrovni. Zámer sedempodlažného domu pôvodne predpokladal vznik 60 bytov, 86 parkovacích miest v podzemnej garáži či 260 metrov štvorcových retailu na prvom podlaží. Určený mal byť pre mladé páry či rodiny s deťmi, ktorým chcel stavebník poskytnúť benefit komfortného staromestského bývania, prepracovanej architektúry a lokality.

Odvtedy prešiel viacerými zmenami. V prvom rade, od OCCAM Real Estate sa odčlenil jeden zo zakladateľov Jozef Šimek, ktorý pod hlavičkou novej firmy Edvin Properties prevzal aj prípravu Mýtnej 37. Ide o skúseného developera, ktorý v minulosti dlhšie pôsobil v Penta Real Estate. Prípravu zámeru by to nemalo ohroziť.

Druhou zásadnou zmenou je prikúpenie menšej parcely na Šancovej ulici, kde sa kedysi nachádzala pizzeria. V pôvodne prezentovaných materiáloch súčasťou projektu nebola. Vďaka tomu sa môže projekt rozšíriť až k domu Trojan & Švarc, čím sa eliminuje riziko čiastočného zachovania prieluky. Zároveň sa počet bytov zvýšil na 69.

Kľúčovou novinkou je napokon aj zisk prvého kľúčového povolenia. Mýtna 37 získala podľa developera kladné záväzné stanovisko, čím mesto potvrdilo súlad s Územným plánom a de facto odobrilo výstavbu. „Projekt získal záväzné stanovisko a som rád, že aj mesto sa s ním stotožnilo a vníma rovnako ako my jeho pridanú hodnotu v území,“ píše Šimek. „Zároveň sa teším, že sa nám v Edvin Properties podarilo získať pozitívne vyjadrenie k investičnému zámeru a záväzné stanovisko hl. mesta v priebehu 6 mesiacov.“

Na bratislavské pomery ide o relatívne rýchly proces. Developer sa tak môže posunúť k územnému a následne aj stavebnému konaniu. Ak by boli procesy podobne rýchle, teoreticky by mohol získať potrebné povolenia už v roku 2025. Výstavba „butikového rezidenčného projektu“ by tak mohla prebehnúť v rokoch 2025-2027.

 

Pohľad od Mýtnej. Zdroj: Edvin Properties

 

Mýtna 37 patrí každopádne k príťažlivým zámerom, ktoré prinesú skutočne príťažlivú zástavbu vo vhodnej mierke a kvalite na miesto, kde je maximálne vhodná. Developer sa spojil s čoraz úspešnejším štúdiom, ktoré bolo tento rok nominované až na dve Ceny za architektúru CE ZA AR. Kuklica Smerek Architekti sú rastúce štúdio, ktoré v najbližších rokoch prinesie ďalšie rezidenčné projekty v celom meste.

Štýlovo najbližší je projekt na Sasinkovej, ktorý počíta s asanáciou starého zanedbaného a nehodnotného domu a jeho nahradením súčasnou komornou bytovkou. Súčasťou projektu je aj úprava zadného dvora, ktorý bude mať podobu spoločnej susedskej záhrady. Zámer je v úvodných fázach prípravy, investorom je EKO-ADR Europe, s.r.o.

Podobných projektov v iných častiach vnútornej Bratislavy od ďalších developerov a architektov je v poslednej dobe čoraz viac. Ide o dôsledok konštantného záujmu klientov o bývanie mestského charakteru s dobrou dopravnou dostupnosťou aj prítomnosťou služieb, ako aj klesajúcim objemom väčších pozemkov pre výstavbu.

Krok po kroku sa tak budú urbanizovať prieluky, rekonštruovať či nahrádzať zanedbané budovy a dostavovať či nadstavovať existujúce. Ide o proces, typický pre centrá európskych miest, kde už nie je s ohľadom na pamiatkové či majetkové pomery možné rozvíjať väčšie projekty. Výhodou je rastúci tlak na kvalitu, preto aj v Bratislave investori čoraz častejšie oslovujú overené a oceňované kancelárie.

Mesto tým dostáva ucelenejšiu podobu, efektívnejšie sa využíva jeho priestor, prichádza nové bývanie a služby, vnáša sa nová architektonická vrstva a zabraňuje sa jeho plošnej expanzii. Výstavba v prielukách je jedným z najlepších spôsobov výstavby. Bratislava sa aj vďaka nej postupne blíži k premene na skutočné veľkomesto.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube