Author photoAdrian Gubčo 31.03.2025 16:25

Z ruiny skvost. Habermayerov palác sa priblížil k rekonštrukcii a prešiel zmenami

Pred niekoľkými týždňami sa konečne začala obnova asi najviac zdevastovanej pamiatky v centre Bratislavy, teda Esterházyho paláca na Kapitulskej. Pozornosť sa tak obracia na ďalšiu nesmierne schátranú budovu – Habermayerov palác na Panenskej 15, ako aj susedný objekt na Panenskej 17. Podľa architektov zámeru sa opäť rozbehol povoľovací proces.

Zdroj: Endorfine, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: Endorfine, Nino Belovič / YIM.BA

Príťažlivá Panenská ulica sa vyvinula ako jadro tzv. Evanjelickej štvrte, teda lokality, kde žili bratislavskí evanjelici. V protireformačnom období nemohli žiť priamo v historickom jadre, preto si vytvorili osídlenie severozápadne od centra. Súčasťou tejto komunity bola aj šľachta, v dôsledku čoho vznikli v tejto časti Bratislavy viaceré paláce.

Patrí k nim aj neskorobarokový Habermayerov palác z konca 18. storočia. Aktuálne ide o štvorkrídlový objekt, ktorý prešiel viacerými prestavbami, naposledy v roku 1926. Od roku 1963 je evidovaný ako národná kultúrna pamiatka. Podobne je na tom susedný objekt na Panenskej 17, ktorý vznikol po roku 1780 v neskorobarokovom štýle a pamiatkou je od roku 1980. Obe budovy sú v dezolátnom stave.

Už dlhšie sa vyskytujú iniciatívy, ktoré to majú zmeniť. V minulosti tu mal byť luxusný hotel, tento plán však zlyhal. V roku 2012 spoločnosť Amalca Development získala záväzné stanovisko k rekonštrukcii, výraznejšie sa však projekt nepohol. Investor sa však zámeru celkom nevzdal – pod hlavičkou blízkej firmy Urbia Development pokračuje v príprave rekonštrukcie a prestavby.

Galéria

  • Zdroj: Endorfine
  • Zdroj: Endorfine
  • Zdroj: Endorfine
  • Zdroj: Endorfine
  • Zdroj: Endorfine
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Podľa zámeru, ktorý získal v roku 2021 kladné záväzné stanovisko Hlavného mesta, tu mal vzniknúť administratívny súbor s občianskou vybavenosťou v parteri, doplnený o nové parkovacie kapacity. Hmota budov sa zmeniť nemala, dobudované však mali byť dve nové dvorové krídla na Panenskej 17 – teda na mieste, kde boli krídla aj pôvodne, na začiatku 21. storočia však boli zrovnané so zemou.

V prvom štvrťroku 2022 vstúpil projekt do územného konania. Za štandardných okolností by to znamenalo, že už v roku 2023 mohol mať územné rozhodnutie i stavebné povolenie. To sa však nestalo. Napriek tomu, že zámer spĺňal nariadenia mesta i pamiatkarov, narazil na odpor lokálnej verejnosti. To dramaticky spomalilo ďalšiu prípravu projektu.

Teraz sa však povoľovanie opäť pohlo. Na začiatku tohto roka bolo zverejnené upovedomenie o začatí územného konania o umiestnení stavby. Projekt po dlhých diskusiách prešiel zmenami, čo potvrdzuje aj architekt projektu, Tomáš Dupkala z kancelárie Endorfine. „Susedia k návrhu mali pripomienky, ktoré zabránili vydaniu kladného územného rozhodnutia,“ píše v stanovisku, ktoré zaslal redakcii YIM.BA.

Kľúčové zmeny majú niekoľko dimenzií. „V upravenom návrhu sa vjazd do podzemnej garáže urobil priamo zo Štetinovej ulice a nádvorie Panenskej 17 bude obslúžené podjazdom z Panenskej. Tieto zmeny si vyžiadali úpravy v dispozíciách,“ približuje Dupkala hlavnú úpravu, ktorá vyplynula z konzultácií s verejnosťou.

Druhá zmena, ešte zásadnejšia, súvisí s upravenou funkciou súboru. „Počas zdĺhavého povoľovacieho procesu sa zmenila aj situácia na trhu s nehnuteľnosťami. Investor prehodnotil kancelárie a v novom návrhu sa počíta prevažne s bývaním v kombinácii s kanceláriami a obchodnými priestormi,“ konštatuje T. Dupkala.

V projekte by v zmysle dokumentácie malo vzniknúť 35 bytov, obchodné priestory a kancelárie. „Zámerom je nájsť obnoveným pamiatkam funkciu, ktorá by náročnú modernizáciu a rekonštrukciu dokázala zmysluplne vyvážiť,“ pripomína architekt.

V rámci projektu sa vybudujú dve nové podzemné podlažia garáží alebo dve nové dvorové krídla na Panenskej 17. Využité budú aj nádvoria. „Je to neustále hľadanie správneho pomeru medzi zachovaním a obnovením cenných prvkov, súčasnými požiadavkami a predpismi a v neposlednom rade nákladmi na realizáciu a prevádzku. V porovnaní s novostavbami je proces  pamiatkovej obnovy nepomerne náročnejší,“ konštatuje Dupkala.

 

Zdroj: Endorfine

 

Budovy napriek tomu prejdú viditeľnými zmenami nad rámec rekonštrukcie fasád. „Habermayerov palác je najhodnotnejšou časťou zámeru. Má zachované tri krídla s pôvodným tvaroslovím. Sú však v zlom technickom stave,“ poukazuje Dupkala. „V rámci modernizácie je využité aj podkrovie. To sa smerom do nádvoria otvára súvislým novotvarom – minimalistickým vikierom.“

Výrazne sa zmení fasáda západného krídla smerom do Štetinovej. Dnes ide o prostú stenu, ktorá vznikla v dôsledku asanácie pôvodného domu, keď sa prerážala ulica. Po novom bude pôsobiť živšie. „Sú v nej navrhnuté funkčné otvory a slepá fasáda takto oživuje ulicu,“ prezentuje plány spoluautor architektonického riešenia. Zachovaná zostane aj sýpka, ktorá tvorí severnú stranu nádvoria. To bude podľa Dupkalu pôsobiť mimoriadne zaujímavo a uchová si historický charakter.

V prípade Panenskej 17 sa zachovala predovšetkým hmota, uličná fasáda a schodisko domu. Jeho technický stav – napriek tomu ako vyzerá navonok – nie je taký zlý. „Má vymenenú strechu a zrealizované niektoré hrubé stavebné práce,“ pripomína Tomáš Dupkala.

Nové vstupy prebehnú na mieste dávnejšie asanovaných dvorových krídiel. „Namiesto nich je navrhnutá dvojkrídlová prístavba. Od pôvodných objektov je odlíšená súdobým výrazom a materiálovým riešením,“ približuje chystané zmeny. „Jej prízemie je otvorené a využité ako rozšírenie nádvoria pre zabezpečenie odstavných plôch.“ Podzemné parkovacie podlažia vzniknú pod nádvoriami či podkopaním sýpky. V podzemí bude 50 miest, na nádvorí 15.

Obchodné a kancelárske priestory budú koncentrované jednak na prízemí, v prípade kancelárií však aj v sýpke. Ostatné priestory budú rezidenčné. Byty využijú aj podkrovné priestory. Štandard v rámci dokumentácie definovaný nie je, nepochybne však pôjde o luxusnejšie byty staromestského charakteru. Obyvatelia a nájomníci budú mať okrem parkovanie pre automobily aj pomerne veľkorysé parkovanie pre bicykle – bude tu 95 stojísk, z toho 55 v garáži.

Po územnom konaní bude nasledovať ešte stavebné. V optimistickom variante by mohol investor získať obe rozhodnutia ešte v priebehu tohto roka. Ak by sa tak naozaj stalo a rekonštrukčné práce začali tento rok, ukončenie obnovy by mohlo nastať na začiatku roka 2028.

 

Habermayerov palác vľavo, v strede Panenská 17. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Prípadná rekonštrukcia Habermayerovho paláca aj susednej palácovej stavby na Panenskej 17 je mimoriadne dobrou správou pre Panenskú, Staré Mesto aj Bratislavu. Obnovou týchto objektov by došlo k masívnemu okrášleniu ulice, ktorá by sa zbavila svojich najviac zanedbaných domov (najmä po obnove Georgievitsovho paláca). Zároveň by ožila novými funkciami vrátane služieb či bývania a priniesla parkovacie miesta, vďaka čomu by sa mohla odstrániť časť parkovania na ulici.

Zvýšil by sa zároveň tlak na revitalizáciu samotnej Panenskej. Ide o jednu z dobre zachovaných ulíc, kde sa za socializmu zrealizovali len minimálne zásahy. Verejný priestor je však v katastrofálnom stave. Zmeniť to má úprava, ktorá vychádza z Manuálu pre Panenskú a okolie. Pomerne veľký a náročný projekt v gescii mestskej časti Staré Mesto však zatiaľ nemá potvrdený termín, hoci v prípade zisku financií by sa mohol začať realizovať v priebehu niekoľkých mesiacov.

Jeho dokončením by vznikla jedna z najkrajších bratislavských ulíc, kde sa už dnes nachádzajú príťažlivé podniky, kaviarne, kníhkupectvá a významné inštitúcie. Nachádza sa tu veľká koncentrácia vzácnej architektúry a pamiatok, vďaka čomu ide o teoretické rozšírenie historického jadra mesta. Obnova tejto ulice je tak jedným z najdôležitejších projektov rozvoja verejného priestoru v metropole.

Kombinácia obnovenej ulice a zrekonštruovaného Habermayerovho paláca (a susednej budovy) by tak priniesla skokový posun. Všetko nasvedčuje tomu, že dlho pripravovaný projekt sa konečne pohol. Výsledkom môže byť ďalšia časť Bratislavy, ktorá sa výrazne zlepší.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Leaflet | © OpenStreetMap contributors

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube