Aj v menších mestách môžu vznikať premyslené a hodnotné stavby, ktoré obohacujú verejný priestor. Dôležitú úlohu v tomto procese zohrávajú investori, ktorí uprednostia súťažné riešenia pred rýchlymi a často kompromisnými rozhodnutiami. V Seredi sa tejto iniciatívy ujala cirkevná farnosť, ktorá si uvedomuje význam dobre navrhnutej architektúry pre komunitný život.
Zdroj: TŘI.ČTRNÁCT architekti
V septembri minulého roka vyhlásila Rímskokatolícka cirkev Farnosť Sereď verejnú dvojetapovú architektonickú súťaž návrhov, ktorej cieľom bolo získanie novej podoby pastoračného centra v meste Sereď. „Medzi farníkmi je mnohoročná túžba po výstavbe pastoračného centra, ktorá je sprevádzaná vytrvalými modlitbami. V kostole máme základný kameň na jeho stavbu, ktorý požehnal v roku 2003 pápež sv. Ján Pavol II.,“ uviedla farnosť.
Objekt, ktorého návrh bol predmetom súťaže, má byť umiestnený na parcele 3.061/3 o celkovej rozlohe 1.759 metrov štvorcových. Z východu je riešená plocha ohraničená parkoviskom, zo severu Športovou halou Alberta Kudelu, zo západu ulicou Kostolná a z juhu ulicou Vinárska.
Samotné centrum by malo zaberať zhruba 400 metrov štvorcových zastavanej plochy. Vyhlasovateľ súťaže svoje požiadavky na daný priestor zhrnul v dokumente s názvom Lokalitný program. Na prvom nadzemnom podlaží mali byť podľa neho umiestnené vstupné a komunikačné priestory centra, farská charita a komerčný priestor na prenájom. Ten by mohol podľa farnosti slúžiť ako kaviareň či čajovňa.
Druhé nadzemné podlažie malo byť v predložených návrhoch venované multifunkčnej spoločenskej sále, kuchyni, skladu, menšej sále pre zhruba 50 osôb, kancelárii a toaletám. Podkrovie odporúčal vyhlasovateľ súťaže využiť na umiestnenie spoločenskej sály, miestnosti pre matky s deťmi, kancelárií a hygienického zázemia.
V rámci návrhu bolo zároveň nutné počítať tiež s energetickým štandardom budovy A0. Odporúčané bolo použitie rekuperácie, zelených striech či technológií, ako sú solárne systémy či fotovoltické panely. Architekti mali v návrhu nahradiť aj štyri existujúce parkovacie miesta, ktoré budú kvôli výstavbe zrušené. „Potrebu pastoračného centra vnímame stále intenzívnejšie, pretože chceme, aby naša farnosť mohla naplno rozvíjať duchovný život a ponúknuť priestor pre všetky aktivity, spoločenstvá, pastoráciu a evanjelizáciu,“ dopĺňa farnosť.
Súťaže, vyhlásenej Rímskokatolíckou cirkvou – Farnosť Sereď, sa napokon zúčastnilo 17 autorských kolektívov zo Slovenska i zahraničia. Do druhej etapy súťaže odborná porota na základe predložených portfólií posunula päť tímov. Prvé miesto napokon obsadil český ateliér TŘI.ČTRNÁCT.
Vo svojom návrhu sa architekti rozhodli rozdeliť požadovaný program na dve časti – samotnú budovu kaviarne a charity v severnej časti parcely a kompaktné pastoračné centrum v južnej časti. Medzi budovami následne vznikne poloverejné nádvorie (piazetta), ktoré podporí priechodnosť v danej oblasti a oživí verejný priestor.
Z architektonického hľadiska budú objekty disponovať pultovými strechami. „Vďaka tomuto riešeniu vzniká medzi oboma budovami tenzia, ktorá ich opticky odľahčuje a dáva vyniknúť priehľadu na vežu kostola. Vyššia hmota zvýrazňuje nárožie ulíc Kostolná a Vinárska a spolu s farou a novým bytovým domom vytvára bránu do územia,“ približujú koncept autori víťazného návrhu.
„Strecha nižšej hmoty je pochôdzna a ponúka tak alternatívny poloverejný priestor pre premietanie, prednášky či vonkajšie bohoslužby. Nádvorie má lievikovitý tvar a symbolicky sa otvára smerom ku kostolu,“ dodávajú. V návrhu architekti zároveň načrtli možnosť rozšírenia verejného priestoru piazetty o priľahlý pozemok, na ktorom sa momentálne nachádza parkovisko, a to v čase, keď skončí zmluva k prenájmu parcely.
Podľa odbornej poroty odvážna a nezaťažená čistota konceptu otvorenosti a ponuky nových urbánnych vzťahov modeluje možnosti zapojenia verejných a poloverejných priestranstiev územia v prospech zvýšenia kvality užívania všetkými obyvateľmi mesta. Porota ocenila tiež fragmentáciu objektu na dva autonómne celky s jasnou pôdorysnou stopou, ktorá dovolila vzniknúť menšej piazette. Za výrazné pozitívum návrhu označila tiež možnosť etapizácie výstavby.
„Za dôležitú výzvu návrhu porota považuje konštrukčné riešenie budúcej stavby s prihliadnutím na charakteristický prvok konvexnej strechy. Doporučuje zohľadniť nielen technicko-statické riešenie, ale aj limity investora s možnosťou využitia lokálnych dodávateľov, prípadne komplexne vyhodnotiť prínosy drevostavby,“ dodáva porota vo svojom komentári. Zvážiť odporúča aj umiestnenie fasádnych systémov z drevených lamiel.
Podľa vyhlasovateľa súťaže odovzdali všetci piati finalisti mimoriadne kvalitné a detailne prepracované návrhy. Na druhom mieste sa v súťaži umiestnil ateliér FORM A21, tretie miesto obsadilo nemecké štúdio Popovic Architekten BDA. „Každý návrh bol jedinečný a svojím spôsobom originálny, čo nám len potvrdilo, že rozhodnutie usporiadať architektonickú súťaž bolo správne,“ uvádza farnosť. Na súťaži boli prítomní aj zástupcovia farskej ekonomickej rady a primátor mesta Sereď, Ondrej Kurbel.
Malé slovenské mesto tak dostane kvalitný projekt, ktorý prispeje k rozvoju komunitných vzťahov. Opäť sa ukázalo, že ísť cestou architektonickej súťaže bol dobrý nápad. Obzvlášť dôležitá je v prípade obdobných zámerov, ktorých cieľom je priniesť v podstate verejnú funkciu, pracovať s veľkým množstvom požiadaviek a nárokov a zanechať hlbší odkaz. V takom prípade je najlepšie hľadať riešenie prostredníctvom súťaže nápadov a nie súťaže peňazí.
(SKA, Farnosť Sereď, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac