Historické námestia zohrávajú v slovenských mestách a obciach významnú úlohu ako centrá kultúrneho, spoločenského a obchodného života. Ich obnova a revitalizácia prispievajú nielen k zachovaniu kultúrneho dedičstva, ale aj k zatraktívneniu verejného priestoru a podpore miestneho turizmu. Ich nedávne obnovy však nezriedka dopadli zle - tzv. eurofondové námestia sú súhrnným označením pre nekvalitne zrealizované úpravy, ktoré sídla nepriniesli skoro nič. Že sa to dá aj inak a lepšie, chce ukázať menšie východoslovenské mesto.
Zdroj: uncut studio
Mesto Stropkov sa dlhodobo snaží o komplexnú revitalizáciu svojho priestranného centrálneho námestia. S jeho postupnou obnovou sa začalo prvou a druhou fázou, ktoré prebiehali v roku 2009. O dva roky nato prebehla tretia a nateraz posledná etapa revitalizácie. Od tej doby sa v lokalite zrealizovalo niekoľko archeologických výskumov.
V roku 2023 vyhlásila samospráva jednoetapovú urbanisticko-architektonickú súťaž návrhov, ktorej cieľom bolo získať novú podobu centrálneho námestia s mestským hradom. Chronologicky by malo ísť o štvrtú etapu revitalizácie, ktorá je o čosi zaujímavejšia, pretože zahŕňa aj pozostatky mestského hradu s kostolom a kaštieľom.
Porota v rámci súťaže posudzovala deväť odovzdaných návrhov. Za najlepší z nich napokon označila riešenie od pražského štúdia uncut. „Zaujímavý a inovatívny návrh, ktorý najlepšie reaguje na požiadavky súťaže. Návrh skrýva veľký potenciál a je flexibilný, čo sa týka ďalšej modifikácie podľa požiadaviek zadávateľa. Napriek svojmu rozsahu návrh nepôsobí dominantne, ale vytvára piedestál už existujúcim historickým objektom,“ zhodnotila odborná porota.
Podľa primátora Stropkova Ondreja Brendzu má komplexná obnova námestia a zviditeľnenie mestského hradu prispieť k prilákaniu návštevníkov a turistov do mesta, k vytvoreniu kvalitného spoločenského, zhromažďovacieho a oddychového miesta pre obyvateľov a k zhodnoteniu málo známych historických aspektov Stropkova.
Začiatkom roka 2024 samospráva oznámila, že rekonštrukciu námestia považuje za jednu z top priorít, ktorej sa chce v najbližšom období venovať. Okrem vyhlásenia výsledkov architektonickej súťaže začala radnica intenzívnu komunikáciu s autormi víťazného návrhu, ako aj s inštitúciami, ktoré budú súčinné pri príprave projektovej dokumentácie i dohľade nad stavbou.
V marci tohto roku bol pre potreby EIA zverejnený Zámer na zisťovacie konanie. „Navrhovaná činnosť predstavuje prípravu územia a následnú výstavbu za účelom obnovenia stopy a prezentácie hradu v jeho plnom rozsahu v úrovni terénu, jeho čiastočného prestrešenia formou krycích stavieb v západnej časti areálu (v miestach bývalých pozemných priestorov hradu) a zároveň rieši aj obnovu námestia a okolitých komunikácií a priestorov,“ približuje dokumentácia.
Lokalita, ktorej sa zámer týka, dosahuje celkovú podlažnú plochu 13.479 metrov štvorcových. Hradobné konštrukcie zaberajú zhruba 240 metrov štvorcových. Riešená lokalita tvorí centrálne námestie Stropkova, nachádzajúce sa v kontakte s hlavnou severo-južnou dopravnou osou (Hlavná ulica) a oddelené od cesty mestskou parkovou alejou. Námestie je na severnej strane ohraničené objektmi na Zámockej ulici a Cintorínskej ulici a dotýka sa aj severného Námestia SNP a Ulice Mládeže.
Revitalizácia územia bude podľa zámeru prebiehať v dvoch projektových etapách, pričom predložená dokumentácia sa dotýka severnej a východnej časti, severozápadnej bašty a drobnej architektúry. Súčasťou tejto etapy bude tiež takzvaná architektonická prezentácia hradu (pôvodnej historickej stopy).
Drobná architektúra bola v rámci víťazného projektu navrhnutá vo forme sedení na nových betónových lavičkách, vo forme sedení v rámci zelených plôch aj v podobe pódia, umiestneného v severovýchodnom rohu. V návrhu štúdia uncut nechýbajú ani odpadkové koše, stojany na bicykle či verejné pitné fontány. „Z exteriérovej strany areálu archeológie je navrhnutý mobiliár, ktorý definuje hranicu medzi areálom a okolím. Toto ohraničenie je navrhnuté v materialite prefarbeného betónu, ktoré lemuje obvod hradu, pričom v niektorých miestach prečnieva nad terén do výšky cca 500 mm, inde je v úrovni terénu,“ približujú autori v zámere.
V návrhu sa uvažuje aj o výsadbe nových stromov a trávnatých plôch a tiež o osadení extenzívnej zelene na streche krycej stavby. Podľa odbornej poroty návrh rešpektuje tiež súčasné požiadavky na udržateľnosť a zachytávanie dažďovej vody v území. „Zelený ostrov v strede námestia je príjemným protipólom jeho tvrdej a otvorenej severnej časti. Návrh predstavuje silnú myšlienku ostrova - mestskej krajiny, ktorá sa pozvoľna 'rozpadá' do jestvujúceho námestia,“ popisovali toto riešenie porotcovia.
Odborná porota projekt, ktorého realizácia by mohla začať v horizonte niekoľkých rokov, ohodnotila ako ambiciózny, invenčný a súčasný. Zároveň však ostáva faktom, že ide o jeden z realizačne najnákladnejších predložených návrhov. Podľa nedávno zverejneného zámeru sa celkové náklady spojené s realizáciou navrhovanej činnosti môžu vyšplhať až na sumu 1,6 milióna eur bez DPH.
História stropkovského námestia siaha do 13. storočia, keď bolo vybudované vo forme obdĺžnikového námestia s kostolom. Existencia hradu na námestí bola prvýkrát potvrdená písomnou zmienkou v 15. storočí. Ich revitalizácia prinesie mestu nielen atraktívnejšie a funkčnejšie verejné priestory, ale aj lepšie podmienky pre kultúrne a spoločenské podujatia. Obnovené historické prvky a nové zelené plochy prispejú k estetickej hodnote námestia, zatiaľ čo moderná infraštruktúra zlepší komfort pre obyvateľov aj návštevníkov. Projekt tak podporí miestny turizmus a posilní identitu mesta ako významného historického centra regiónu.
(Mesto Stropkov, SKA, TASR, EIA, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac