Bratislava sa môže pochváliť viacerými vodnými plochami s veľkým rekreačným potenciálom. Už dnes sú Draždiak, Kuchajda či Zlaté piesky obľúbenými miestami na oddych a športové aktivity. V súčasnosti ich potenciál nie je využitý v maximálnej možnej miere. O zlepšenia sa snažia nielen samosprávy, ale najmä developeri.
Zdroj: zdronu.sk, TVAR Architekti, Ateliér Urban
Areál Kuchajda má výhodnú polohu, nakoľko leží v blízkosti železničnej stanice Nové Mesto, nákupného centra, administratívnych komplexov aj rezidenčnej zástavby. Navyše je dobre dostupná verejnou dopravou a ponúka viacero možností na voľnočasové aktivity. Od roku 1994 areál Kuchajdy funguje ako prírodné kúpalisko a v roku 1996 tu bol postavený amfiteáter na rôzne kultúrne podujatia, najmä počas letných mesiacov.
Na Kuchajde sa nachádza viacero ihrísk a športovísk pre deti aj dospelých, ide o obľúbené miesto aj pre bežcov. V areáli sú tiež reštaurácie, ktoré navštevujú nielen obyvatelia z okolia, ale aj zamestnanci okolitých kancelárskych budov. Napriek obľúbenosti je priestor pomerne zanedbaný. Mestská časť si je vedomá nevyužitého potenciálu, avšak výraznejšie zásahy sú limitované aj finančnými možnosťami.
V minulom roku sa mestskej časti podarilo areál obohatiť o lezeckú stenu, zrekonštruovať basketbalové ihrisko a obnoviť volejbalové ihrisko. Najnovším prírastkom je nový skatepark, a v tomto roku by mal vzniknúť aj bežecký okruh. Význam Kuchajdy ako športovo-rekreačného areálu bude rásť aj v kontexte pripravovaného konceptu od JTRE na Pasienkoch.
Má ísť o príťažlivú štvrť, kde bude bývanie, služby, ale zachová sa aj podstatná miera športových aktivít. Okrem iného má byť benefitom rozšírenie zelene v blízkosti Kuchajdy. Reorganizácia športovísk v rámci navrhovaného konceptu totiž umožní expanziu rekreačného areálu. V susedstve jazera by tak mal vzniknúť jeden z najväčších parkov v Bratislave, čo len zvýši atraktivitu obľúbeného areálu.
Veľký Draždiak je obľúbenou rekreačnou lokalitou v južnej časti Petržalky. V posledných rokoch sú viditeľné tendencie smerujúce k celkovej revitalizácii územia, ktoré však do istej miery brzdí aj elektrické vedenie nad vodnou plochou. Aj keď Petržalčania káble nad Draždiakom nechcú, prekládka je finančne náročná záležitosť. Vedenie mestskej časti odhaduje, že by mohla stáť okolo štyroch miliónov eur, z ktorých okolo 1,5 milióna eur by bola spoluúčasť Petržalky.
Elektrické vedenie vzniklo skôr ako samotný Draždiak, kedy a či naozaj príde k jeho odstráneniu zatiaľ nie je jasné. Napriek tomu sa samospráva snaží zlepšovať okolie vodnej plochy. Za ostané roky pribudol nový mobiliár ako lavičky a ležadlá, cyklostojany, Petržalka na svoje náklady inštalovala pri bufete Šutrovka bezplatné verejné toalety. Okrem toho na pobreží pribudli stovky metrov štvorcových novej trávy.
Významnejšiu premenu pobrežia by mali priniesť aj súkromné projekty Tri Vŕby od RMC Properties Slovakia a Južná pláž developera V.D. LAKE. Prvý menovaný development má byť tvorený trojicou objektov, obsahujúcich kancelárie, bývanie aj retail v parteri. Smerom k vodnej ploche bude promenáda a menšie námestie. Za architektúrou stojí kancelária Siebert + Talaš.
Južná pláž bude kombinovať bývanie, služby a rozsiahly verejný priestor smerom k Veľkému Draždiaku. Umiestnené tu budú nadštandardné rezidencie, reštaurácia, pekáreň, fitnesscentrum či kancelárie. V exteriéri bude pláž, zeleň, športoviská, bufet, rekreačná vybavenosť, mólo, detské ihriská či menší amfiteáter. Architektonický návrh spracovali Kuklica Smerek Architekti a Aeroatelier.
Napriek tomu, že oba projektu narazili odpor časti verejnosti, môžu byť pre obyvateľov prínosom. Tri vŕby aj Južná pláž totiž prinesú i kultivované verejné priestory v okolí štrkoviska, ktoré budú plne prístupné všetkým návštevníkom.
Zlaté Piesky sú už desaťročia kľúčovou bratislavskou rekreačnou lokalitou. Štrkovisko obklopuje niekoľko zón, niektoré sú upravenejšia a využívanejšie, iné sú na tom o čosi horšie. V mestskom Areáli zdravia sa nachádzajú bufety a reštaurácie, viaceré športoviská, atrakcie pre deti aj altánky s grilmi. Napriek tomu, že by si už zaslúžil komplexnú revitalizáciu, je počas leta hojne navštevovaný nielen Bratislavčanmi. Okrem toho je počas leta aj miestom konania viacerých podujatí a festivalov.
Na severnom brehu jazera sa nachádza obľúbený Wakelake , zvyšné brehy sú menej upravené a využívajú ich rekreanti či rybári. Zlaté piesky ponúkajú aj možnosť paddleboardingu či windsurfingu, svoje miesto si tu nájdu aj návštevníci, ktorí uprednostňujú relax a pokojnejšie miesta.
Zlaté piesky sú rozsiahle štrkovisko, ktorého rekreačný potenciál vycítila aj Kooperativa, resp. jej dcérska firma VIG ZP. Priestor medzi Studenou ulicou a vodnou plochou, zo severu vymedzený nábytkovým nákupným centrom a z juhu záhradkárskou osadou, je dnes úplne nevyužitý. Práve tu by mal vzniknúť nový Areál voľného času Zlaté piesky.
Zámer uvažuje s výstavbou viacerých objektov slúžiacich na šport a rekreáciu, ako aj s vybudovaním celkového vonkajšieho areálu pre trávenie voľného času. Development bude pozostávať z dvoch častí. Prvú bude zo severnej strany tvoriť Dom športu s krytou plavárňou s dvomi bazénmi, fitness, relaxačným centrom a ubytovacím zariadením. Druhá časť projektu prinesie do tejto lokality rozsiahly pavilónový komplex v rámci nábrežnej zóny. Realizácia sa v zmysle dokumentácie predpokladá medzi aprílom 2026 a aprílom 2028.
Obrovského potenciálu Zlatých pieskov si je vedomé aj mesto vedomé, a to už dlhé roky. V roku 2009 bola mestským zastupiteľstvom schválená Urbanistická štúdia zóny Zlaté Piesky, Bratislava, ktorej cieľom je transformácia lokality na športovo-rekreačné územie celomestského významu. Priniesť mala úpravu brehov, vznik nových verejných priestorov, športovísk, ale aj zástavby.
Zlatým pieskom by nepochybne prospelo, ak by sa diskusia o ich budúcnosti opäť otvorila a do Územného plánu sa zaniesli nové podmienky. Mohol by sa tým otvoriť priestor nielen na zatraktívnenie rekreačného areálu, ale aj rozvoj bývania.
Štrkovecké jazero vzniklo v rokoch 1960-1964 ťažbou štrkopieskou na výstavbu sídlisk v Ružinove, a dodnes patrí medzi najkrajšie lokality v mestskej časti. Okrem samotnej vody zvyšuje príťažlivosť lokality bohatá zeleň v okolí, promenáda s bežeckým okruhom, nový mobiliár a na západnom brehu aj Areál hier Radosť s veľkým detským ihriskom, športoviskami, minigolfom či amfiteátrom.
Práve Areál hier Radosť, ktorý má už viac ako pol storočia, čaká revitalizácia. Samospráva spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy pripravuje víziu budúcej obnovy, ktorá by mala priniesť jeden z najatraktívnejších areálov svojho druhu v krajine.
Zmeniť by sa mala koncepcia herných priestorov, a z nevyužívaných objektov by sa mal stať komplex občianskej vybavenosti. V pláne je tiež nahradenie málo využívaného amfiteátru za prepojené priestory pre toalety, šatne, správu budov, variabilný priestor pre podujatia či zónu pre gastroprevádzky.
V lokalite sa už nedávno upravilo staršie ihrisko v zlom a opotrebovanom stave. Išlo o akýsi predstupeň pre veľkou modernizáciou, ktorá má vyjsť na 5 miliónov eur. Financovanie sa má zabezpečiť z výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Spustenie revitalizácie sa očakáva o niekoľko rokov. Výsledok by mal vzísť z dvojkolovej súťaže, ktorá bude prebiehať v priebehu tohto roka.
Pre Štrkovec však bude dôležitá nielen revitalizácia obľúbeného areálu, ale aj budúcnosť hotela Junior. Dominanta Štrkovca chátra a medzi majiteľom a samosprávou neprišlo ani po šestnástich rokoch k dohode, či sa má objekt zrekonštruovať alebo ho nahradiť novou stavbou.
Tento stav lokalite rozhodne neprospieva, nakoľko chátrajúci objekt je nielen neestický, ale skôr či neskôr môže byť pre okoloidúcich aj určitým ohrozením. Majiteľ hotela urobil v aktuálnom projekte smerom k ružinovskému vedeniu viaceré ústupky, pričom chcel hotel zbúrať a postaviť nový komplex. Okrem iného by prišlo k posunutiu stavby od jazera pre voľný prechod a revitalizovanie športovo-relaxačných prvkov vrátane bežeckej dráhy. Aký bude osud hotela je nateraz nejasné.
Bratislava má obrovský potenciál pre rozvoj svojich vodných plôch, z ktorých sa môžu stať atraktívne rekreačné oblasti. Hoci už dnes patria Kuchajda, Draždiak, Zlaté piesky či Štrkovecké jazero medzi obľúbené destinácie obyvateľov aj návštevníkov, stále existuje priestor na ich zlepšenie.
Investície samospráv a developerov naznačujú, že v nasledujúcich rokoch môžeme očakávať postupnú transformáciu týchto lokalít. Otázkou však zostáva aj to, do akej miery sa podarí skĺbiť záujmy investorov s potrebami verejnosti. Kvalitná mestská rekreácia si vyžaduje citlivý prístup, aby sa z týchto lokalít nestali len komerčne orientované projekty, ale aby zostali aspoň čiastočne dostupné všetkým.
Ilustračný záber: zdronu.sk
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac