Slovenské rekreačné oblasti pri vodných nádržiach majú obrovský, no nevyužitý potenciál. Zatiaľ čo zahraničné projekty ukazujú, ako by takéto miesta mohli vyzerať, u nás sa rozvoj často obmedzuje na kosenie trávy a základnú údržbu. Architektonické súťaže, ktoré mohli priniesť zmenu, sa nerealizujú alebo upadajú do zabudnutia. Na kvalitné a moderné promenády, ktoré by lákali turistov aj domácich, si tak budeme musieť ešte počkať.
Mestské nábrežné promenády patria medzi najhodnotnejšie a najobľúbenejšie verejné priestory mnohých metropol. Často sa nachádzajú v centrálnych častiach miest, kde slúžia ako zóny vyhradené primárne pre peší pohyb. Spolu s priľahlými službami, mestským mobiliárom a dostatkom zelene, sa pri vhodnom architektonickom a urbanistickom návrhu zároveň stávajú centrom kultúrneho a spoločenského života.
O niečo horšie sú na tom v slovenských podmienkach promenády v okolí jazier, riek či vodných nádrží, nachádzajúcich sa mimo miest. Vo väčšine prípadov totiž ani zďaleka nenapĺňajú svoj priestorový ani funkčný potenciál. Okolie našich najväčších vodných nádrží, ako sú Zemplínska Šírava, Oravská priehrada či Liptovská Mara, býva naopak vo veľkej miere ponechané na samotnú prírodu. K ich kultivácii sa pristupuje zväčša len v minimálnom meradle, ako je údržba trávnátého porastu či čistenie brehov.
Nedostatočná býva tiež dopravná infraštruktúra, ktorej chýba dobre prepojená a bezpečná sieť peších aj cyklistických ťahov. K návštevnosti rekreačných oblastí na Slovensku neprispieva ani absencia základného mestského vybavenia či neupravené oddychové plochy a zóny, podporujúce šport a detskú hru.
Platí to aj napriek tomu, že v minulosti boli na riešenie niektorých rekreačných oblastí vypísané pomerne zaujímavé architektonické súťaže. V roku 2021 boli napríklad verejnosti predstavené výsledky súťaže s názvom Promenáda na Šírave, ktorú vyhlásila organizácia Košice Región Turizmus. Prihlásilo sa do nej celkovo 17 súťažných návrhov, pričom prvé miesto obsadil autorský kolektív 2M ateliér architektúry.
„Prednosťou návrhu je vhodné trasovanie promenády, ktorá dobre rozdeľuje územie na plážovú časť a rekreačnú zónu aj pri rôznych úrovniach vodnej hladiny v nádrži. Na mieste požadovanej chránenej pláže autori navrhli atraktívny prvok kruhovej časti promenády, ktorý definuje priestor pláže a stáva sa novou dominantou celej riešenej lokality,“ zhodnotila víťazný návrh odborná porota.
V júni tohto roku portál TASR informoval, že Košický samosprávny kraj na túto zákazku opäť hľadá dodávateľa. KSK zopakoval súťaž z vlaňajšieho augusta, ktorú vtedy zrušil kvôli nedostatkom v projektovej dokumentácii, rozpočtoch a vo výkazoch výmer, predložených v súťažných podkladoch. Hodnota zákazky bola tentokrát vyčíslená na 1,7 milióna eur. Jedna z najväčších vodných nádrží na Slovensku sa tak novej modernej promenády možno po rokoch naozaj dočká za predpokladu, že už k pdoobným chybám nepríde.
V roku 2021 vyhlásilo obdobnú súťaž aj mesto Námestovo v spolupráci s ateliérom 2021. Cieľom bolo nájsť najvhodnejší spôsob rozvoja nábrežia Oravskej priehrady. Súťaže sa zúčastnilo celkovo 29 autorských kolektívov. Odborná porota za najlepší návrh označila koncept od architektonického štúdia BETWEEN.
„Autori predstavujú víziu riešeného územia, ktorá stavia na štúdiu daností širšieho kontextu – Oravskej priehrady ako celku, širšieho nadväzujúceho nábrežia (aj za prístupovým mostom) a systému existujúcich verejných priestranstiev mesta Námestovo,“ zaznelo v komentári odbornej poroty. Na základe návrhu mal v lokalite okrem promenády pribudnúť aj parkovací dom, plochy pre šport, oddychové zóny a množstvo zelene.
Kedy sa tieto úpravy stanú realitou, nie je známe. Námestovo je každopádne jedno z mála miest, kde sa už s potenciálom vody začalo v menšej miere pracovať.
Koncom minulého roka schválili poslanci Prešovského samosprávneho kraja investičný zámer s názvom „Typizované prístaviská, domovské prístavisko a plávajúca promenáda pre vodnú nádrž Veľká Domaša“. Cieľom je zatraktívniť a prepojiť jednotlivé lokality cestovného ruchu, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vodnej nádrže Veľká Domaša.
Projekt sa skladá z troch častí. Vytvoriť sa má dvanásť prístavísk, zložených z hlavného móla pre pristávanie výletnej lode a z móla pre rekreačné plavidlá. Ako napovedá popis projektu, plánované zásahy sa dotknú priľahlých rekreačných zón v okolí vodnej nádrže len minimálne. K skvalitneniu a modernizácii okolia nádrže prispejú len prepojením jednotlivých častí.
To, ako by mohli a mali vyzerať obľúbené slovenské rekreačné lokality v blízkosti vodných plôch, nám naznačujú aj mnohé zahraničné projekty. Za zmienku stojí napríklad premena okolia Kamencového jazera v blízkosti českého Chomutova od ateliéru Refuel Works. Rozsiahle parkovisko tu po novom nahradilo námestie, asfalt v okolí vodnej plochy zas tráva. V lokalite pribudlo hneď niekoľko nových objektov, ktorých podoba vychádza z jednotného architektonického jazyka. Naň nadväzuje tiež drobný mobiliár a úplne nové mólo, vedúce ponad jazero. Architekti doplnili aj nedostatočnú zeleň.
Kvalitným verejným priestorom sa môže pochváliť tiež Mšenská priehrada neďaleko malebného českého mesta Jablonec nad Nisou. S kultiváciou verejných priestorov v okolí priehrady začala miestna samospráva zhruba v roku 2020. Vďaka úspešnej architektonickej súťaži, ktorú vyhralo štúdio Prokš Přikryl Architekti, sa v posledných rokoch podarilo v blízkosti vodnej plochy navrhnúť niekoľko objektov s rôznymi funkciami.
V rámci revitalizácie tejto časti jabloneckej priehrady išlo o viac ako len o výstavbu zázemia. V okolí objektu vzniklo tiež malé detské ihrisko, grill spot, workoutové ihrisko, pitná fontána či exteriérové priestory na oddych a posedenie. Cieľom projektu bolo funkčne a vizuálne prepojiť areál okolo vodnej nádrže Mšeno, ideálne bez nutnosti vykonávať príliš veľké architektonické a urbanistické zásahy do prírodného prostredia.
Potenciál rekreačných oblastí v blízkosti vodných plôch okrem príkladov zo zahraničia dokazujú aj urbanisticko-architektonické súťaže vyhlasované na Slovensku. Realizácia podobných zámerov sa však v našich končinách, zdá sa, ťahá dlhšie, ako by bolo vhodné. Na kultivované oddychové miesta tohto druhu, ktoré by okrem miestnych lákali aj turistov, si tak pravdepodobne ešte chvíľu počkáme. Nemožno sa preto diviť, že množstvo obyvateľov Slovenska si ako dovolenkovú destináciu volí radšej lokality za hranicami, pričom ani zďaleka nejde len o prímorské lokality.
(KEonline, SKA, Aktuality, eARCH.cz, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac