Vodárenské veže sú neodmysliteľnou súčasťou panorámy mnohých slovenských miest. Tieto architektonicky zaujímavé objekty však často iba chátrajú a ich potenciál zostáva vo veľkej miere nevyužitý. V zahraničí mnohé z nich prestavali na moderné bývanie, prípadne im dali iné, verejné funkcie. Prvé lastovičky tohto druhu sa začínajú objavovať aj u nás.
Vežové vodojemy predstavujú špecifickú skupinu priemyselných objektov na Slovensku. Ich primárnym účelom je krátkodobá akumulácia vody, teda vyrovnávanie rozdielov medzi prítokmi z vodného zdroja a odbermi spotrebiteľov. Tieto stavby zároveň zabezpečujú vodu pre prípad požiaru.
Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo vežových vodojemov, ktoré sa odlišujú technickým riešením, umiestnením v rámci urbanizovaného prostredia a v neposlednom rade aj architektonickým výrazom. Tento často reflektuje obdobie, v ktorom bol vodojem postavený.
Várdomb - Starý vodojem v obci Bernolákovo stojí od roku 1912. Bol vybudovaný na ruinách pôvodného hradu Čeklís. Vodárenská veža bola postavená v romantizujúcom historizujúcom štýle, takže svojím vzhľadom pripomína stredovekú hradnú vežu. Vlastníkom tohto 14-metrov vysokého objektu je obec Bernolákovo.
V rokoch 2022-2023 prebehla pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu Bratislava komplexná obnova tohto architektonicky hodnotného objektu, ktorý pred tým roky chátral. „Obnova prinavrátila vodojemu pôvodný historický eklektický výraz umocnený dekoratívnymi prvkami omietkovej bosáže, rímsami, cimburím a vežičkou," opisuje prínos projektu porota posledného ročníka súťaže Fénix-kultúrna pamiatka. V rámci nej vodojem získal jednu z hlavných cien.
Obnova objektu však nepriniesla len jeho sanáciu. Veža vodojemu bola zároveň adaptovaná na nové využitie. Po novom sa z nej stala výhliadka a jej priestory slúžia aj ako malá expozícia dejín tejto zaujímavej technickej pamiatky a dejín hradu Čeklís. V budúcnosti by mohla byť tiež súčasťou rôznych open-air kultúrnych a spoločenských podujatí.
Transformácie obdobných technických stavieb sa v posledných rokoch objavujú vo svete čoraz častejšie. V susednom Maďarsku, konkrétne v meste Debrecín, bol takto transformovaný vodojem Nagyerdei Víztorony. Veža navrhnutá architektom Józsefom Borosom bola postavená v roku 1913 a okrem primárnej funkcie do oblasti v tom čase priniesla aj mimoriadnu architektúru.
Dostatok finančných prostriedkov na transformáciu vodojemu Nagyerdei Víztorony sa podarilo zabezpečiť v roku 2014. Okrem svojej primárnej úlohy, keďže stále slúži ako vodárenská veža, dnes zrekonštruovaný objekt slúži aj ako obľúbený turistický bod a vyhliadka. Súčasťou vodojemu je tiež 12-metrov vysoká lezecká stena, umiestnená po obvode stredového stĺpa. Okrem toho sa vo vnútorných priestoroch veže nachádza aj malá kaviareň a galéria.
Okrem verejne prístupných funkcií sa tieto technické pamiatky vo svete často transformujú aj pre potreby bývania. Príkladom je projekt Nieuw Lekkerland od RV Architectuur. Táto vodárenská veža sa nachádza na hrádzi, neďaleko rovnomennej obce. Postavená bola v roku 1915. Majiteľky objekt odkúpili už v roku 2013. Rekonštrukcia bola ukončená o niekoľko rokov neskôr.
Architekti sa počas celého procesu snažili držať hesla „Nemeňte vodárenskú vežu na dom, ale žite vo vodárenskej veži.” Vďaka tomu ostali zachované viaceré autentické architektonické prvky v exteriéri aj v interiéri objektu. Veža bola rozdelená na tri časti: záhradnú miestnosť v najnižšom podlaží a dve samostatne fungujúce obydlia. Každé z nich disponuje dvoma podlažiami.
Zaujímavou transformáciou prešla aj vodárenská veža Moereels v Antverpách. Za jej návrhom stojí oceňovaný architekt Jo Crepain. Na rozdiel od vyššie spomenutých projektov je v tomto prípade výsledkom obnovy jasne čitateľná zmena architektonického výrazu objektu.
Pôvodná betónová vodárenská veža bola doplnená o sklenené steny, ktoré do interiéru dostávajú dostatok prirodzeného svetla. Veža už niekoľko rokov slúži ako apartmán s krásnym výhľadom do prírodného prostredia.
Množstvo architektonicky zaujímavých objektov tohto typu sa nachádza aj na území Slovenska. Vodojemy sa vyznačujú aj výbornou polohou v rámci mesta a poskytujú skvelé výhľady do okolia. To ešte viac zvyšuje potenciál ich transformácie.
Zo slovenských vodárenských veží za zmienku určite stojí vodojem navrhnutý architektom Emillom Bellušom, ktorý bol postavený v roku 1946. Do dnešného dňa tvorí významnú súčasť siluety Trnavy. Vodojem pomáha zásobovať mesto aj okolité obce. „Je to účelná a zároveň elegantná stavba. Veža vysoká 50 metrov má šesť pilierov, ktoré sú obopnuté siedmimi železobetónovými prstencami,” popisuje Miloslav Kučera zo združenia Čierne diery.
Na východe Slovenska možno za objekt s vysokým potenciálom označiť napríklad Vodojem Humenné, ktorý sa nachádza neďaleko miestnej autobusovej stanice. Vďaka skvelej polohe by mohla byť prínosná jeho adaptácia na rôzne verejné funkcie. Medzi architektonicky zaujímavé patria aj vodojemy v Čiernej nad Tisou, v Prešove či Slanci.
(Fénix-kpr, archdaily, OBN, pamiatkynaslovensku.sk, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac