Author photoAdrian Gubčo 07.01.2025 20:16

Rozporuplné správy z realitného trhu: Objem investícií klesol, no predávajú sa aj prémiové nehnuteľnosti

Investičná aktivita v realitnom sektore na Slovensku nebola v priebehu uplynulého roka taká vysoká ako v roku 2023. Napriek určitým náznakom oživenia na trhu rezidenčných nehnuteľností sa pri iných typoch nepodarilo zlepšiť čísla z predchádzajúceho roka. Analytici však upozorňujú, že napriek tomu sa zrealizovali viaceré zaujímavé transakcie.

Ilustračný záber. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Ilustračný záber. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Objemy investícií do nehnuteľností na Slovensku v roku 2024 dosiahli úroveň 484 miliónov eur, čo predstavuje medziročný pokles o 27%. Konštatuje to vo svojej koncoročnej správe poradenská spoločnosť CBRE. Ku koncu roka sa však začala nálada investorov postupne zlepšovať, v dôsledku čoho nebol prepad ešte nižší.

Ako upozorňujú analytici CBRE, rok 2024 bol ovplyvnený do veľkej miery vysokými úrokovými sadzbami zo strany ECB. „Na začiatku roka sme boli svedkami rekordne vysokej základnej úrokovej sadzby ECB, pri ktorej boli investori nútení zmeniť svoje stratégie a prehodnotiť svoje investičné rozhodnutia,“ konštatuje CBRE. „K prvému znižovaniu došlo až na júnovom zasadnutí, ktoré spustilo vlnu postupného uvoľňovania. V roku 2024 ECB znížila základnú úrokovú sadzbu celkovo štyrikrát.“

Ku koncu roka tak začala investičná aktivita ožívať. Čo sa týka výnosom, pri prémiových nehnuteľnostiach k zlacňovaniu neprišlo, čo je podľa analytikov dôkazom, že o kvalitné produkty je záujem vždy. Prémiové predaje sa vyskytli naprieč všetkými troma najvýraznejšími sektormi – kanceláriami, maloobchodnými nehnuteľnosťami a výrobno-logistickými nehnuteľnosťami.

CBRE to považuje za povzbudzujúce. „V roku 2024 sa na Slovensku preinvestovalo niečo vyše 484 miliónov eur. Medziročne sa síce jedná o 27-percentný pokles, no aj napriek tomu je Slovensko stále zaujímavou investičnou destináciou,“ vysvetľuje Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko.

Nejde podľa neho o jedinú dobrú správu. „Pozitívny je aj fakt, že Slovensko má už dlhodobo najvyšší objem investícií práve od domácich investorov. Inak to nebolo ani v roku 2024, kedy boli tuzemskí investori zodpovední za 33% zo všetkých investícií,“ dodal ďalej Procházka. Na druhej priečke boli z hľadiska pôvodu investori z Česka s podielom 22%.

Najviac sa v priebehu minulého roka darilo výrobno-logistickým nehnuteľnostiam. „Rok 2024 bol pre výrobno-logistický sektor mimoriadne zaujímavý, nakoľko sme boli svedkami predaja jedného z najzelenších projektov na Slovensku a v závere roka bola uzavretá, z hľadiska výšky investičného objemu, významná transakcia so vstupom nového investora na slovenský trh,“ približuje Procházka. Na druhom a treťom mieste sa umiestnili maloobchodný a kancelársky sektor s podielom zhodne 23%. Zvyšných 6% si rozdelili ostatné sektory, z ktorých mal najväčší podiel rezidenčný.

Z hľadiska regionálneho rozloženia investícii sa v minulom roku už tradične darilo najviac Bratislavskému kraju, kde sa zrealizovalo až 75% z celkového objemu investícií.

Kým slovenský trh klesol, v susednom Česku bola už v novembri dosiahnutá úroveň investícií z roku 2023 (1,36 miliárd eur) s predpokladaným tohtoročným objemom investícií vo výške 2 miliardy eur. Ide o dôkaz výrazne silnejšieho ekonomického zázemia krajiny, ktorej hospodárska úroveň bola ešte relatívne nedávno na podobnej úrovni. Slovensko však začína za Českom čoraz viac zaostávať – nielen v súboji o investície, ale aj v konkurencieschopnosti ako takej. Výsledný dopad na životnú úroveň začína byť citeľný. 

 

(CBRE, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube