Author photoAdrian Gubčo 02.01.2025 12:10

Viac mesta, viac športu. JTRE chce meniť Pasienky, začína multifunkčnou halou

Pred niekoľkými týždňami sa začala odhaľovať možná budúca podoba lokality Pasienky, teda obrovského územia medzi Bajkalskou, Vajnorskou, Tomášikovou a Trnavskou cestou. Dnes extenzívne využívané územie sa má premeniť na mestskú štvrť, kombinujúcu bývanie, rekreáciu a športovanie. Developer JTRE tvrdí, že posledná menovaná funkcia sa nevytratí, čoho dôkazom je aj zámer novej haly.

Zdroj: JTRE

Zdroj: JTRE

Pasienky boli do polovice 20. storočia prakticky nezastavanou oblasťou, využívanou ako miesto pre cvičenie vojakov a – ako už názov napovedá – pasienky. V dôsledku zabratia veľkej časti bratislavským športovísk Nemeckom tesne pred druhou svetovou vojnou sa však začalo s touto lokalitou uvažovať ako s novým športovým zázemím Bratislavy. Reálne začala vznikať až za socializmu v duchu myšlienok o monofunkčnom športovom meste.

Hoci v súčasnosti už nejde o výlučne športovú lokalitu, keďže po jej okrajoch vzniklo viacero rezidenčných alebo komerčných projektov, do veľkej miery zostáva využívaná len obmedzeným spôsobom. Nachádza sa tu viacero futbalových ihrísk, tenisový areál, niekoľko športových hál či atletický ovál v podobe štadiónu Pasienky. Ako celok je ale využívaná obmedzeným počtom ľudí a je nepriechodná.

Už dlhšie sa preto rozvíjajú úvahy o väčšej transformácii územia. Stojí za nimi predovšetkým developer JTRE, ktorý už na začiatku minulej dekády vyhodnotil urbanistickú súťaž, ktorej sa zúčastnili popredné lokálne pracoviská. Víťazom sa stala kancelária Compass Architekti, ktorá investora oslovila nielen víziou kompaktnej mestskej štruktúry, ale aj možnosťou vzniku veľkého parku v nadväznosti na Kuchajdu.

Galéria

  • Zdroj: JTRE
  • Zdroj: JTRE
  • Budúca podoba okolia Kuchajdy. Zdroj: JTRE
  • Budúca podoba okolia Kuchajdy. Zdroj: JTRE
  • Budúca podoba okolia Kuchajdy. Zdroj: JTRE

Za vyše desaťročie vývoja sa koncept ďalej posunul a v súčasnosti začína naberať konkrétne kontúry. JTRE len nedávno predstavilo prvé základné rámce premeny územia. „Naším cieľom je, aby Pasienky boli príkladom, ako z upadajúceho a selektívne využívaného územia môže vzniknúť najlepšia štvrť pre zdravé bývanie a život v meste – otvorená pre všetkých,” zhodnotil Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

V praxi to znamená reorganizáciu územia, ktorá má umožniť výstavbu polyfunkčných objektov pri súčasnom zachovaní športu v lokalite. Súčasťou týchto aktivít má byť vznik úplne nových športovísk. Popri presunutom a zrevitalizovanom areáli NŠK 1922 sa to týka najmä vybudovania novej multifunkčnej haly, ktorá má doplniť a zlepšiť možnosti pre športovanie v rámci priestorovo obmedzeného Národného basketbalového centra.

Ako vyplýva zo záväzného stanoviska Hlavného mesta, má ísť o objekt obdĺžnikového pôdorysu s jedným podzemným a dvoma nadzemnými podlažiami. Umiestnený bude v priestore medzi NBC a športovou halou Elán.

V objekte novej haly bude situovaných sedem hracích basketbalových plôch podľa štandardov FIBA, z toho šesť tréningových plôch a jedna súťažná plocha s hľadiskom s kapacitou 700 divákov. Súčasťou objektu budú technologické priestory aj prevádzkové zázemie. Pod objektom v suterénnych priestoroch bude zriadené parkovisko so 148 miestami (ďalších 37 bude na teréne).

Hlavné mesto sa k zámeru stavia pozitívne – je totiž v plnej miere v súlade so znením Územného plánu. K projektu nemá žiadne mimoriadne pripomienky. Investor sa tak môže posunúť do ďalších stupňov konania. Hala od architektonickej kancelárie Compass a projektantov GFI by mohla začať vznikať možno už v budúcom roku.

 

Novú podobu má získať aj presunutý areál NŠK 1922. Zdroj: JTRE

 

Plány na vznik výrazného športoviska sú prirodzene súčasťou širšej koncepcie a nutnou podmienkou, ak sa majú Pasienky prebudovať. Lokalita je totiž vo veľkej miere zadefinovaná ako priestor pre šport, kde nie je výstavba bytov a vybavenosti v takej veľkej miere možná. Developer tak potrebuje zmenu regulácie. Ide o politicky citlivé rozhodnutie, ktoré nie je predstaviteľné bez vytvorenia adekvátnej náhrady pre športové aktivity.

Z daného dôvodu sa plánuje aj presun a skvalitnenie plôch NŠK 1922 či vznik rozsiahleho športovo-rekreačného parku v susedstve Kuchajdy. Ďalšie ihriská, ktoré tvoria tréningové zázemie futbalového Slovanu, sa zas majú presunúť do úplne novej lokality. S náhradou atletického oválu sa uvažuje v Petržalke, kde vzniknú kvalitné podmienky pre atletiku v rámci Kampusu zdravia a športu od Bratislavského samosprávneho kraja.

Pasienky sa tak majú otvoriť premene. Podoba zástavby či nových verejných priestorov zatiaľ predstavená nebola. Podľa informácií YIM.BA však pôjde o kombináciu blokovej zástavby s výškovými akcentami a sériou verejných priestorov, akýchsi námestí. Ako celok bude zástavba obklopená zelenými plochami a otvárať sa bude aj k parku v susedstve Kuchajdy. V predĺžení Junáckej vznikne bulvár, ktorý ju prepojí s Tomášikovou.

Toto „Mesto v pohybe“, ako to developer nazýva, má byť ideálnym prepojením bývania a zdravého a udržateľného životného štýlu. Nová športová hala to má podčiarknuť. Či sa investorovi ale podarí verejnosť i mesto presvedčiť, že jeho plány sú pre územie správne, zostáva naďalej otázkou.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube