Mestská časť Staré Mesto je čoraz obľúbenejším miestom pre život. Dôsledkom je postupná revitalizácia existujúcich objektov, prípadne vypĺňanie prieluk a nahrádzanie niektorých starších domov novými. Prestavbu parciel umocňuje aj nedostatok voľných pozemkov, vhodných na výstavbu. Developeri tak predkladajú zámery, ktoré majú zintenzívniť existujúce urbanistické štruktúry, čo je aj prípad objektu na Rajskej 5.
Budova na Rajskej 5 je starší dvojpodlažný domček, ktorý má developer Rajská II, s.r.o. v pláne odstrániť a nahradiť novostavbou s odlišnou funkciou. Stavebné povolenie bolo vydané ešte v roku 2022. Povolený bol objekt s jedným podzemným, piatimi nadzemnými a jedným ustúpeným podlažím. Na podzemnom podlaží mal vzniknúť trojpodlažný automatický zakladač s kapacitou 22 parkovacích miest. Autorom projektu je PORTIK.
Na prvom nadzemnom podlaží (NP) sa plánovala reštaurácia, na druhom a treťom NP mali vzniknúť administratívne priestory a na najvyšších NP vrátane ustúpeného mali byť dve bytové jednotky. Developer však chcel projekt zmeniť, s čím magistrát nesúhlasil a v roku 2023 vydal záporné záväzné stanovisko. Investor navrhoval zmenu, ktorá pozostávala z navýšenia počtu podlaží z pôvodných piatich NP a ustúpeného podlažia na sedem NP, pričom výška atiky by zostala na úrovni 20,8 m.
Zmena navrhovala aj navýšenie podlažných plôch, zmenu počtu podzemných podlaží a počtu parkovacích miest. Počet bytov sa mal zvýšiť z dvoch na 11, čo by viedlo k zníženiu plochy občianskej vybavenosti.
Mesto svoj nesúhlas odôvodnilo tým, že navrhovaná zmena stavby zvyšuje podlažné plochy cez zmenu počtu podlaží, čím narúša charakteristickú štruktúru blokovej zástavby a nezapadá do existujúcej uličnej fasády tvorenej blokom domov. Problémom mala byť výška a počet podlaží a z toho vyplývajúca línia okien.
Okrem toho navrhovaná zmena stavby nerešpektovala existujúci stav a charakter vedľajšej budovy na Rajskej 3, ktorá je šesťpodlažná. V mieste spoločného štítového priestoru objektov sa nachádza presklená terasa ustúpeného podlažia a navrhovaná zmena stavby do tohto miesta vkladala plnú hmotu siedmeho NP, čo nespĺňalo požiadavky na ustúpené podlažie.
Investor projekt upravil a tentoraz už uspel. Magistrát nedávno vydal súhlasné záväzné stanovisko. Zmenu postoja mesto vysvetľuje nielen zmenami projektu, ale aj novou stavebnou legislatívou (resp. novelizáciou pôvodnej), platnou od 1. apríla 2024. Čo sa týka úprav zámeru, v porovnaní s pôvodným projektom zostáva zachovaný počet NP, pôdorysné a výškové usporiadanie nadzemnej časti objektu s minimálnym nárastom podlažnej plochy. Zásadnou zmenou je zmena funkčného využitia objektu. Administratívne priestory na druhom a treťom NP budú nahradené bytmi.
Napokon by teda mali vzniknúť tri klasické podzemné podlažia namiesto trojpodlažného automatického zakladača. Počet parkovacích miest bude znížený na 20. Vzhľadom na zmenu funkčného využitia sa zvýši počet bytov z pôvodne plánovaných dvoch na osem. Najvyššie podlažie bude ustúpené. Hmota od tretieho NP bude redukovaná a riešená iba v uličnej línii.
Na prvom NP sú navrhované vstupy do objektu a samostatný nebytový priestor. Na každom ďalšom nadzemnom podlaží budú byty, pričom na piatom a šiestom NP budú dve mezonetové bytové jednotky. Všetkých osem bytov je navrhnutých s balkónmi a terasami. Investor tak v podstate postaví to, čo má už viac ako dva roky povolené, a zmení sa len funkcia pôvodne administratívnych podlaží. Keďže záujem o bývanie je podstatne vyšší ako o kancelárske priestory, ide o logický krok.
Napokon, k rovnakému riešeniu sa pristúpilo aj na Rajskej 15/A, kde sa charakteristická administratívna budova, nazvaná Polyfunkčný dom Modrá vlna, premení na bytovku. Z pôvodných administratívnych priestorov vznikne 9 bytových jednotiek. Architektúra objektu by sa meniť nemala.
Prísť by mohlo aj k vyplneniu prieluky v susedstve Modrej vlny, kde sa donedávna nachádzal zanedbaný jednopodlažný dom. Keďže prišlo k jeho zbúraniu, očakáva sa budúca výstavba. Vlastník pozemku je blízky developerovi IURIS. Zmysel by dávalo prebudovať aj susedný pozemok, kde je staršie pohostinstvo, spoločne s domom na Rajskej 21.
Lokalitu čakajú viac ako kozmetické zmeny. Veľkou otázkou je pripravovaná revitalizácia hotela Kyjev, doplnená o premenu priľahlých priestranstiev a vyplnenie prieluk či voľných plôch. Zámer od developera Lordship je však závislý od rozhodnutia Ministerstva kultúry SR vo veci vyhlásenia celého komplexu hotela a obchodného domu Prior za národné kultúrne pamiatky. Pokiaľ by sa stali NKP, celá vízia má byť ohrozená. Na rozhodnutie sa čaká už dlhé mesiace.
Ešte zásadnejším zámerom môže byť pripravovaná rekonštrukcia Kamenného námestia v réžii Hlavného mesta, doplnená o komplexnú modernizáciu Námestia SNP. Ide o veľkú výzvu pre mesto, ktoré sa usiluje nájsť rovnováhu medzi zachovaním historického odkazu a potrebami moderného verejného priestoru. Na rozsiahle úpravy si verejnosť ešte počká. Celé Námestie SNP, spoločne s Námestím Nežnej revolúcie a Kamenným námestím, by mohlo byť obnovené v roku 2035. Celý proces od prvotných úvah po dokončenie môže trvať dve desaťročia.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac