Author photoAdrian Gubčo 16.01.2025 18:17

Nekonečné čakanie pokračuje. Ministerstvo kultúry sa nevie vyjadriť k budúcnosti Prioru a hotela Kyjev

Komplex obchodného domu Prior a hotela Kyjev na Kamennom námestí je architektonicky výnimočnou realizáciou. Dôkazom je aj jeho vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku v roku 2023. Voči tomuto rozhodnutiu sa však odvolali majitelia objektov, pripravujúci svoje investičné projekty. Odvolací orgán, ktorým je Ministerstvo kultúry SR, nerozhodlo ani po 1,5 roku.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Ministerstvo kultúry (MK) SR už od leta 2023 nerozhodlo, či bude hotel Kyjev spolu s obchodným domom Prior v Bratislave vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku (NKP). Vyplýva to z vyjadrení, ktoré poskytla riaditeľka odboru komunikácie rezortu kultúry Petra Bačinská. Developer sa voči rozhodnutiu pamiatkarov odvolal v polovici júna 2023. „Rozhodnutie v uvedenej veci nebolo doposiaľ vydané,“ skonštatovala Bačinská.

Kedy by sa tak mohlo stať, nie je zatiaľ známe, k termínu sa ministerstvo nevyjadrilo. Rovnako tak neodpovedalo na otázku, či už napríklad boli jeho zástupcovia na obhliadke predmetných priestorov, o ktorých má ministerstvo rozhodnúť. Podľa developera sa tak totiž doteraz nestalo.

Rezort kultúry len zopakoval, že naďalej prebiehajú potrebné procesné úkony, ide však o administratívne veľmi náročný proces. „K jednotlivým čiastkovým krokom v rámci správneho konania sa rezort kultúry nebude vyjadrovať,“ odkázala Bačinská. Vlani na jeseň ministerstvo odhadovalo, že k rozhodnutiu by mohlo pravdepodobne dôjsť do konca roka 2024, prípadne do začiatku roka 2025.

Majiteľa hotela Kyjev, spoločnosť Lordship, ktorý má dlhodobo v pláne hotel zrekonštruovať, mrzí, že ministerstvo, aj napriek verejne deklarovaným termínom, stále nekoná. „Napriek tomu, že sme úradom pripravení poskytnúť maximálnu súčinnosť, už viac ako rok a pol sme ich rukojemníkom,“ uviedla spoločnosť.

Poznamenala, že ako vlastník je obmedzená vo výkone jej vlastníckych práv. Spôsobuje to podľa nej nielen výrazné materiálne škody spoločnosti, ale trpí aj samotná budova a verejný priestor, ktorý by sa mohol dočkať obnovy. Pripomenula tiež, že realizácia pripraveného projektu by znamenala citlivú obnovu budovy i okolia v blízkosti Kamenného námestia, ktoré by sa opäť mohlo stať živým centrom mesta. „Stále sme pripravení investovať do obnovy, potrebujeme však, aby príslušné úrady konali a uvoľnili cestu k začiatku renovácie,“ dodala spoločnosť.

Aktuálny projekt, na ktorom spolupracovali kancelárie Chapman Taylor a do istej miery aj Compass Architekti, ráta s rekonštrukciou výškovej budovy aj podnože a do veľkej miery aj s obnovením pôvodného výrazu i funkcie. Priľahlé okolie sa má zároveň obnoviť, pričom od Rajskej má vzniknúť verejné priestranstvo, označované ako Námestie umelcov. V prieluke medzi domami v predĺžení Cintorínskej sa plánuje novostavba.

Developer deklaroval, že takýmto spôsobom sa zachová väčšina hodnôt pôvodnej budovy a celý priestor sa zatraktívni a ožije. Pre hotel mal údajne operátora, ktorý by tu prevádzkoval ubytovanie krátkodobého i dlhodobého charakteru. Malo ísť o skúsenú medzinárodnú firmu, ktorá takéto zariadenia spravuje aj v zahraničí.

Ak však bude komplex vyhlásený za NKP a podmienky ochrany budú priveľmi prísne, môže to podľa investora znemožniť rekonštrukciu a vstup operátora. Presné detaily o rozsahu ochrany nie sú v tomto momente známe.

 

Komplex Prioru a hotela Kyjev tesne po dokončení. Autor: Ľubo Stacho / ÚSTARCH SAV

 

Hotel Kyjev, vysoký 65 metrov a s 19 podlažiami, postavili v roku 1973. Vlastníkom budovy je od roku 2004 spoločnosť Lordship. V roku 2008 situáciu ovplyvnila realitná kríza a pre nerentabilitu hotela ho musel vlastník zatvoriť v roku 2011.

Napriek tomu, že Pamiatkový úrad SR ešte v roku 2013 rozhodol, že polyfunkčný objekt, ktorý tvorí hotel Kyjev s OD Prior, nebude vyhlásený za NKP, vydal v máji 2023 rozhodnutie o vyhlásení za NKP. Dôvodom má byť ochrana historickej, spoločenskej, urbanistickej, architektonickej, výtvarnej, umelecko-remeselnej a technickej hodnoty.

Pamiatkari odmietajú, že by to znemožnilo obnovu. S tým však nesúhlasí developer, ktorý zmenu ich postoja vníma ako „zmenu pravidiel počas hry“. Podľa všetkého automaticky počítal s tým, že pokiaľ pamiatkari v minulosti rozhodli jedným spôsobom, ostane ich postoj nemenný aj do budúcna.

Faktom ostáva, že v súčasnosti sa mení postoj verejnosti voči modernej architektúre vrátane architektúry neskorej moderny. Najmä mladšie generácie už odmietajú vidieť realizácie z povojnového obdobia prizmou doby, keď tieto zákazky zadával komunistický režim. Namiesto toho vyzdvihujú ich priestorové či materiálové kvality, výnimočné riešenia, umeleckú výzdobu alebo symbolické hodnoty.

V Bratislave je tento pohľad zároveň spojený s presvedčením, že dochádza vo všeobecnosti k veľkému ničeniu architektúry neskorej moderny. Odborné organizácie, napríklad DOCOMOMO, sa preto usilujú o urýchlené zlepšenie ochrany existujúcich diel. Podľa všetkého súvisia aktivity expertov tejto organizácie aj s vyhlásením Prioru a hotela Kyjev za NKP. Kritici ale upozorňujú, že sa popri ochrane zabúda na otázku ekonomickej udržateľnosti stavieb, ktorá je nezriedka problematická.

Týka sa to napokon aj tohto komplexu. V prípade Prioru sa podarilo časť priestorov prenajať do veľkej miery tradičným značkám obchodov a služieb, postupne tu ale vznikajú aj gastronomické a kultúrno-spoločenské zariadenia, ktoré objekt premenil na centrum nočného života mesta. Z dlhodobého hľadiska to však pravdepodobne nebude stačiť na zabezpečenie trvalej udržateľnosti objektu.

V prípade hotela je však budova takmer prázdna. V jej priestoroch dnes prežíva len niekoľko prevádzok a cyklokuriérska služba. Zvyšok objektu postupne chátra. Mizériu komplexu môže navyše zvýrazniť pripravovaná revitalizácia verejných priestorov na Námestí SNP a Kamennom námestí, najmä ak sa podarí opraviť námestie skôr ako hotel.

Rozhodnutie MK SR tak môže mať výrazné dôsledky na budúcnosť centra Bratislavy. Dnes ide pravdepodobne o najväčšiu hanbu celého mesta, ktorej konkuruje azda len Hlavná stanica. Faktom je, že obe budovy, ale najmä hotel Kyjev, potrebujú komplexnú rekonštrukciu. Akú bude mať podobu, zostáva otázne.

 

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube