Author photoAdrian Gubčo 14.01.2025 16:45

Vydrica dostane suseda. Mesto dáva zelenú novému domu v Podhradí od známeho architekta

Bratislavské Podhradie bolo až do druhej polovice 20. storočia husto zastavané domami, niekedy až so stredovekými základmi. Následné asanácie priniesli zánik drvivej väčšiny objektov. V súčasnosti sa však obnovuje historická situácia, keď sa postupne urbanizujú voľné plochy. Najnovšie by novostavba so súčasným výrazom mala vzniknúť aj na Zámockých schodoch.

Zdroj: A1 Architecture

Zdroj: A1 Architecture

Zámocké schody patria k historickým prístupovým trasám na Bratislavský hrad smerom k Žigmundovej bráne. Pôvodne boli vysekané priamo do skaly nad stredovekým kameňolomom, od 16. storočia sa začalo ich okolie zastavovať. Najväčšia výstavba sa realizovala v 17. a 18. storočí, hoci na južnej strane ulice sa začalo stavať až v 19. stor. V každom prípade, v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia väčšina z nich zanikla, hoci schody sa zachovali.

Stratil sa tak romantický charakter uličky, v rámci ktorej sa zástavba tiahla až k hradnej bráne. Niektoré z domov mali do ulice charakter jednopodlažných objektov, hlavnou fasádou však boli orientované na juh smerom k Dunaju, kde mali až tri podlažia. Hoci nestáli priamo v ceste Mostu SNP, deštrukcii neunikli.

Táto časť Podhradia sa stala predmetom riešenia v rámci prípravy novej koncepcie zástavby štvrte. V roku 2006 vznikol Územný plán zóny Podhradie, ktorý sa venoval predovšetkým budúcnosti plôch po bývalých štvrtiach Vydrica a Zuckermandel. Zároveň ale priniesol aj víziu, ako upraviť južnú stranu Zámockých schodov. Výstavba má vzniknúť na dvoch miestach – v dotyku s funkcionalistickým domom na nároží so Židovskou a v susedstve križovania s Beblavého.

Galéria

  • Zdroj: A1 Architecture
  • Zdroj: A1 Architecture
  • Zdroj: A1 Architecture
  • Zdroj: A1 Architecture
  • Zdroj: A1 Architecture

Práve tento druhý zámer sa teraz konečne blíži k výstavbe. Spoločnosť Beblavého s.r.o., kde je spoločníkom firma SBK Real s.r.o., predložila na Magistrát zámer, jednoducho nazvaný Polyfunkčný dom Zámocké schody. Ako vyplýva z dokumentácie, pôjde predovšetkým o bytový dom, naplánovaný na dnes nevyužívanom pozemku, ktorý sa prudko zvažuje ku vznikajúcej ulici Oeserov rad. Tá bude dobudovaná v rámci výstavby ďalších etáp Vydrice.

Investor približuje, že pripravovaný projekt nadviaže na existujúcu výstavbu. Sám sem chce vložiť objekt, tvorený tromi architektonickými celkami, čitateľnými vďaka materiálovému deleniu a plasticite fasády s dvoma vstupmi z ulice. Budova bude mať dve podzemné podlažia, zasadené pod úroveň pôvodného terénu, a tri nadzemné podlažia, z toho najvyššie ustúpené. Zo Zámockých schodov budú dva vchody a vstup do autovýťahu.

Počet bytov bude relatívne nízky – umiestnených tu bude päť rezidencií a jedna obchodná prevádzka. Slúžiť im bude päť parkovacích miest, umiestnených v druhom podzemnom podlaží. Na prvom podzemnom bude dvojica bytov (troj- a štvorizbový), na prvom nadzemnom obchodná prevádzka (butik) a jeden štvorizbový byt, na druhom a treťom budú celkovo dva mezonetové byty. Smerom k Dunaju budú umiestnené mierne vyložené balkóny.

Súčasťou výstavby bude odstránenie časti pôvodnej vegetácie. Zachovaná ale má ostať zeleň medzi novým projektom a Vydricou.

Investor za účelom architektonického riešenia oslovil kanceláriu známeho architekta Branislava Kaliského A1 Architecture, ktorý stojí za prvou etapou Eurovey, Blumentalom alebo Zochovou X. V tomto prípade ale museli autori brať do úvahy fakt, že zámer sa nachádza v mestskej pamiatkovej rezervácii, kde je potrebné splniť tie najprísnejšie kritériá pri ochrane pamiatok a hodnôt územia.

Ako prezrádza Kaliský pre YIM.BA, riešenie projektu bolo naozaj mimoriadne ovplyvnené diskusiami s pamiatkarmi, na druhej strane si ale kooperáciu s nimi pochvaľuje. „Spolupráca s nimi bola super,“ priznáva. „Ako obklad je použitý kameň v rovnakej kvalite, farbe a opracovaní, ako je použitý na hradnom múre.“ Diskusie s pamiatkarmi sa dotkli aj hmoty objektu.

Snahu o kompromisné riešenie čítať aj z vizualizácií, ktoré Kaliský poskytol. Prezentovaný dom je tvorený odlišnými fasádami smerom do Zámockých schodov a smerom k Vydrici či Dunaju. Kým do ulice ide o nízky objekt, podobne ako to bolo kedysi, z južnej strany pôsobí mohutnejšie. Časti fasády sú tvorené kameňom, ďalšie pripomínajú riešenie, ktoré A1 Architecture zrealizovalo na Zochovej X. V každom prípade ale Kaliský dodáva, že nejde o finálny vizuál domu.

 

Pohľad od Zámockých schodov. Dom má očividne pôsobiť jednoducho a nerušivo. Zdroj: A1 Architecture

 

Developer má v každom prípade v rukách kladné záväzné stanovisko zo strany mesta. Odborné útvary Magistrátu tak potvrdili, že projekt je v súlade s Územným plánom aj Územným plánom zóny Podhradie. Splniť pritom musel prísne požiadavky, ktoré zo znenia ÚPZ vyplývajú.

Ako upozorňuje textová časť regulácie, priľahlá Beblavého je ucelený urbanistický súbor pamiatkových objektov, v rámci ktorého sa zachovali priehľady na mestské dominanty, najmä Katedrálu sv. Martina a samotnú ulicu Zámocké schody, ale aj Vodnú vežu a v priečnom smere na akcenty opevnenia hradného vrchu a na Dunaj s Mostom SNP. Tieto priehľady je potrebné rešpektovať.

Ďalej platí, že výstavba objektu V21, ktorým je pripravovaný zámer, bude ukončujúcim prvkom existujúcich domoradí. Ďalšia zástavba smerom k Žigmundovej bráne nie je povolená. Plné dobudovanie ulice tak ako v minulosti sa preto neočakáva a tento zámer bude s Vydricou bodkou za stavebným rozvojom okolia.

V prípade architektúry ÚPZ požaduje najmä rozčlenenie domoradí na limitované architektonické celky. Za tým je snaha vytvoriť dojem rastlej zástavby, keď sa domy na každej parcele od seba výrazovo a architektonicky odlišujú. Regulácia požaduje vytvorenie minimálne troch celkov s maximálnou šírkou 25 metrov. V tomto prípade to bude splnené.

Požadované sú aj šikmé strechy, čo platí pri pohľade od Zámockých schodov, vylučuje sa umiestnenie technológií na streche, takže budú v druhom podzemnom podlaží, a oporné múry či terasy musia obsahovať zeleň. Ako vyplýva zo slov Branislava Kaliského, toto všetko bude rešpektované. Teoreticky by tak mohol vzniknúť vkusný zámer, hoci definitívne známe to bude až po predstavení finálneho výrazu domu.

 

Dom bude podľa všetkého umiestnený nad oporným múrom nad treťou etapou Vydrice (vľavo hore). Zdroj: Vydrica Development

 

Ani to ale pravdepodobne nebude stačiť, aby si projekt získal náklonnosť verejnosti. Presviedča sa o tom nateraz aj developer susednej Vydrice, spoločnosť Vydrica Development. Ambiciózny zámer rozšírenia pešej zóny historického jadra, vytvorenia nového kvalitného mestského prostredia a spojenia centra mesta s Dunajom je zatiaľ kritizovaný. Dané to je – podľa kritikov – súčasnou architektúrou projektu, ktorá je v tejto lokalite nevhodná.

Ide však o dôsledok rešpektovania rovnakej regulácie, z akej vychádza aj investor Polyfunkčného domu Zámocké schody. Vydrica Development nemohla porušiť regulatívy, inak by nezískala povolenia pre výstavbu. ÚPZ Podhradie nastavilo určité pravidlá, ktoré absolútne vylúčili akékoľvek úvahy o obnove pôvodnej zástavby alebo historizujúcej štruktúry, ktorá sa tu nachádzala v minulosti. Naostatok, jej znovupostavenie nie je možné ani s ohľadom na súčasné hygienické či stavebno-technické normy.

V priestore Podhradia medzi Vodnou vežou a Mostom SNP tak čoskoro vznikne pomerne hustá a kompaktná zástavba súčasného charakteru, no so snahou o citlivé nadviazanie na pôvodnú architektúru. Investor domu na Zámockých schodoch bude teraz žiadať o územné rozhodnutie a stavebné povolenie, čo by s ohľadom na existenciu ÚPZ mohlo byť relatívne rýchle. Stavať by tak mohol už v priebehu budúceho roka.

Termín už majú aj druhá a tretia etapa Vydrice. Druhá pôjde podľa v súčasnosti prezentovaných plánov do realizácie ešte tento rok, dokončená má byť v roku 2028. Tretia vznikne s ročným odstupom, teda medzi rokmi 2026 a 2029. Dá sa predpokladať, že v čase dobudovania väčšieho projektu by už mal byť dokončený aj menší.

Aspoň čiastočne sa tým napraví obrovská urbanistická, historická a kultúrna chyba, ktorou bola asanácia Podhradia. Dnes je už zbytočné uvažovať, ako by Bratislava vyzerala, keby k tomuto omylu nedošlo. Dôležité je, že dochádza k opätovnej urbanizácii tejto lokality. Špičková kvalita, rešpekt k starším vrstvám či vysoká materiálová úroveň by mali byť absolútnymi prioritami. Najbližšie roky ukážu, či to tak naozaj bude.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube