Author photoAdrian Gubčo 09.01.2025 21:35

Staronová štvrť ožíva. Prvé prevádzky vo Vydrici sa otvárajú, Bratislava získala nové ulice aj park

Vydrica v bratislavskom Podhradí bola historicky významnou štvrťou. Koncentrovali sa tu lodníci i remeselníci, v polovici 19. sa však začal jej postupný úpadok. Ten vyvrcholil asanáciou o storočie neskôr. Čoskoro sa ale vráti opäť, keďže otvorená bola prvá časť projektu s rovnakým názvom a na miestach, kde sa v minulosti rozkladala.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Koniec historickej Vydrice prišiel v súvislosti s úpadkom a poklesom sociálneho statusu lokality, trvajúcim súvisle od roku 1851. Štvrti, kde mali viaceré domy takmer stredoveké základy, ublížilo administratívne spojenie so zvyškom Bratislavy a presťahovanie sa bohatších obyvateľov do lukratívnejších lokalít. Nahradili ich chudobní prisťahovalci, v dôsledku čoho došlo k výraznému zhoršeniu stavebných i hygienických pomerov.

Postupný zánik pôvodnej zástavby tak nebol prijatý s dramatickým odporom. Plánovači sa nad ním zamýšľali už od začiatku 20. storočia, definitívne sa však rozbehol až po roku 1948. Definitívnou bodkou za stáročnou históriou Vydrice bola výstavba Mostu SNP, v rámci ktorej boli odstránené v podstate všetky zvyšky štvrte. Zo susedného Zuckermandlu sa zachovali len niekoľko objektov, známych ako Kúrie.

Za minulého režimu sa tu plánovalo sídlisko, z ktorého sa postavila len trojica vežových bytových domov. Po revolúcii sa viedlo niekoľko súťaží a diskusie, ako sa s exponovaným územím pod Bratislavským hradom vysporiadať. V roku 2006 vznikol Územný plán zóny Podhradie, ktorý priniesol víziu kompaktnej štvrte, ktorá mala kombinovať súčasnú architektúru s klasickými urbanistickými prístupmi.

V zmysle tohto ÚPZ sa začali realizovať konkrétne projekty. Najprv to bol v rokoch 2014-2017 Zuckermandel od JTRE a v roku 2022 sa začala konečne stavať aj prvá etapa Vydrice od firmy Vydrica Development. Z väčšej časti bola dokončená na konci roka 2024, pričom zastavaný bol priestor medzi Kúriami a Vodnou vežou. V tomto momente sa ešte dokončuje objekt administratívnej budovy, dodaný však bude do niekoľkých týždňov.

 

Floriánska ulica. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 
Vyústenie Floriánskej do budúceho námestia pri Vodnej veži. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 
Prístup k jednej z ľadových jám. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 
Vstup do podzemných garáží od Žižkovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Bratislava v prvej etape Vydrice získala 207 bytov vo štvorici domov. Spoločne vytvárajú nové verejné priestranstvá – obnovenú Floriánsku a Oeserovu ulicu priamo pod oporným múrom pod hradným kopcom či predĺženú Žižkovu. Vzájomne sú prepojené priečnymi uličkami s priehľadmi na veže Bratislavského hradu. Umiestnených je tu aj približne 3-tisíc metrov štvorcových retailu v rámci 19 prevádzok.

V rámci aktuálnej časti projektu vznikol aj tzv. Kempelenov park medzi novostavbami a Kúriami, či prezentácia niekoľkých zachovaných historických artefaktov z pôvodnej historickej štvrte. Ide predovšetkým o ľadové jamy, v ktorých si obyvatelia v minulosti zvykli uskladňovať potraviny. Súčasťou projektu bolo aj vybudovanie novej električkovej zastávky.

Aktuálne sa už otvárajú prvé prevádzky v novej štvrti – otvorená je prvá reštaurácia a o niekoľko dní pribudne ďalšia. Pripravuje sa aj lekáreň, pekáreň, potraviny a ďalšie. Developer avizuje, že sa Vydrica naplní životom už v priebehu prvého štvrťroka.

V dohľadnej dobe sa začnú realizovať ďalšie etapy projektu. Rozostavaná je už bytovka V4, v priebehu tohto roka má ísť do realizácie aj druhá etapa. Taktiež sa začnú úvodné práce na obnove Vodnej veže, vzácnej historickej pamiatke a jednej z najstarších stavieb v Bratislave. V budúcnosti by tu mohlo byť komorné kultúrne centrum.

Na podobe projektu pracovali niektorí z najvýznamnejších architektov na Slovensku. Kľúčovou bola kancelária Compass Architekti, významne sa na riešení developmentu podieľali aj Marko&Placemakers, Šujan_Stassel, Sibert + Talaš alebo 2ka landscape architects. Novú podobu Vodnej veže stvárnila kancelária Superatelier, ktorá sa presadila v architektonickej súťaži.

Celkové dokončenie Vydrice sa očakáva v roku 2029. Súčasťou projektu má byť aj zlepšenie prepojenia s historickým jadrom vďaka revitalizácii Podchodu pamäte a skvalitnenie spojenia s areálom Bratislavského hradu. Zvažovaný je totiž vznik výťahu, ktorý prinesie bezbariérové napojenie hradného kopca s nábrežím.

 

Kempelenov park. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 
Priehľad k nábrežiu cez jednu z priečnych uličiek. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 
Čoskoro sa majú otvoriť nové prevádzky. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 
Oeserova. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Vydrica je dnes asi najexponovanejší projekt v Bratislave. Jej dokončením sa podľa architektov a urbanistov uzavrie proces prestavby bratislavského podhradia, ktoré bolo v 20. storočí takmer kompletne odstránené. Taktiež sa má rozšíriť pešia zóna historického jadra, ktorá bude po novom vyúsťovať takmer až do Dunaja, tak ako to bolo v minulosti.

Finálne riešenie projektu je mnohými kritizované, keďže je údajne nešetrné k historickému odkazu prostredia. Developer sa rozhodol ísť cestou súčasnej architektúry. Na druhej strane ale musel rešpektovať princípy, vyplývajúce z ÚPZ – teda členenie objektov a fasád na menšie celky, využívať tradičné materiály ako kameň, tehlu či ušľachtilú omietku, vkladať do parteru prevádzky alebo používať šikmé strechy (hoci nie výlučne šindľové).

Výsledkom je nové prostredie, ktoré má asociovať historické centrum, ale reagovať naňho novým prístupom a aktuálnymi riešeniami. Či sa tento koncept ukáže ako úspešný, sa ešte len ukáže. V každom prípade ide ale o významnú realizáciu, ktorá zmení obraz Bratislavy. Mená architektov, prevádzok či kvalita vyhotovenia verejných priestorov i architektúry naznačujú, že by mohlo ísť o úspech.  

 

Fotografie z 4.1.2024. Pozrite si výstavbu Vydrice vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube