V čase, keď bola predstavená definitívna podoba projektu Vydrica, developer Vydrica Developer tvrdil, že zmení život v Bratislave. S podobnými tvrdeniami prichádzajú investori aj pri omnoho menších zámeroch. Dnes, keď je prvá časť Vydrice dokončená a postupne sa zapĺňa, možno konštatovať, že dianie v centre metropoly začína skutočne ovplyvňovať.
Zdroj: Adrian Gubčo / YIM.BA, Vydrica Development
Vydrica bola v minulosti mimoriadne živou časťou Bratislavy, resp. jej predmestí. Obývali ju najmä lodníci a remeselníci, ale aj lokálna šľachta alebo príslušníci posádky Bratislavského hradu. Po roku 1851 začala v súvislosti s pričlenením k mestu a odlivu bohatších vrstiev upadať, napriek tomu spoluvytvárala kolorit mesta. Platilo to až do kompletnej asanácie v druhej polovici 20. storočia.
Ešte počas socializmu sa vyskytli úvahy o jej nahradení novou modernou zástavbou, viaceré vízie boli predložené aj v postsocialistickom období. Konečne až v roku 2019 bola odhalená v podstate finálna verzia projektu, ktorý mal do exponovanej polohy pod Bratislavským hradom vrátiť mestskú štruktúru. Nadväzovala na vyše desaťročie trvajúce prípravy, súťaž či regulačné materiály, ktoré priniesli víziu kompaktného a na peší pohyb orientovaného polyfunkčného prostredia.
Výstavba sa po dlhšej príprave, spojenej s nečakane náročnou stabilizáciou svahu hradného kopca, začala na začiatku roka 2022. V prvej etape sa zurbanizoval priestor medzi zachovanými historickými objektami tzv. Kúrií zo západnej strany a Vodnou vežou z východnej. Postavená bola štvorica rezidenčných objektov a jeden kancelársky, na ktorom prebiehajú posledné práce pred odovzdaním klientom.
Postupne sa sem začínajú sťahovať prví obyvatelia a prevádzky. Z 206 bytov a apartmánov je ako predaných uvádzaných 156, kým z 19 komerčných priestorov zostáva voľný posledný. Niektoré z nich sú otvorené a postupne si získavajú klientelu. Patrí k nim dvojica prestížnych reštaurácií, ako aj potraviny YEME. Plne sprístupnený je takmer kompletne celý verejný priestor vrátane Kempelovho parku alebo ľadových jám v susedstve Vodnej veže.
Developer potvrdzuje, že v najbližších týždňoch a mesiacoch má ľudská aktivita vo Vydrici postupne stúpať. „Retailové prevádzky prvej etapy sú už takmer kompletne obsadené a v ponuke zostávajú len posledné voľné priestory na Floriánskej ulici,“ konštatuje Slavomír Habánik, Development Director spoločnosti Lucron, tvoriacej súčasť Vydrica Development. „Prevádzky sa otvárajú postupne – aktuálne prebieha odovzdávanie priestorov a fitout jednotlivých nájomcov.“
Naplno by mali retailové priestory fungovať o niekoľko mesiacov. „Predpokladáme, že väčšina z nich bude otvorená už počas tohto leta, pričom posledné prevádzky by mali otvárať začiatkom jesene,“ naznačuje Habánik. K potvrdeným nájomcom patrí známa kaviareň, rovnako populárna pekáreň, vináreň, predajňa športovej výživy, reštaurácia s burgrami či lekáreň. Developer spomína aj pánske holičstvo, yoga a pilates štúdio a v parteri administratívnej budovy showroom automobilov.
Tieto služby a prevádzky majú byť atraktorom, ktorý pritiahne ľudí z iných častí mesta. Väčšinou ide o overené značky, za ktorými sú ľudia ochotní cestovať. Vydrici navyše pomáha fakt, že sprevádzkovaná je už podzemná garáž, ktorá slúži nielen rezidentom, ale aj návštevníkom. Kľúčové zlepšenie dostupnosti Vydrice však príde až o niekoľko dní.
Sprevádzkovaná totiž bude konečne električková zastávka, ktorá vznikla priamo pred administratívnou budovou. „Spustenie električkovej zastávky sa predpokladá 29. marca 2025. Zastávka sa bude volať Vodná veža,“ špecifikuje S. Habánik. Zastávka bude sprevádzkovaná v rámci aktuálnej zmeny grafikonu. Projekt tak získa priame spojenie s Karlovou Vsou, centrom mesta, Trnavským mýtom či Novým Mestom.
Vydrici sa takto dramaticky zlepší potenciál návštevnosti. Fyzicky i mentálne bude dostupnejšia ako napríklad neďaleký Zuckermandel, ktorý je prístupný prostredníctvom estakády alebo priechodu cez širokú cestu. Je teda šanca, že naozaj si sem nájde cestu viac ľudí ako do projektu od JTRE. V Zuckermandli je síce viditeľná snaha o vytvorenie príjemných verejných priestranstiev, dojem odtrhnutosti však prispel k tomu, že prostredie je poloprázdne, rovnako ako niektoré obchodné priestory.
Najväčším problémom Vydrice zostáva prirodzene plocha medzi Vodnou vežou a historickým jadrom. Naplánovaná je tu druhá a tretia etapa projektu. Ešte predtým by nad Vodnou vežou mal pribudnúť rezidenčný objekt V4 s 25 bytmi, o ktorých developer hovorí ako o najlepších v celom projekte. Ako však upozorňuje, výstavba tohto objektu je úzko naviazaná na revitalizáciu Vodnej veže, jednej z významných stavebných pamiatok Bratislavy.
Vydrica Development už pred časom oznámila, že celý areál Vodnej veže sa má v spolupráci s mestom transformovať na kultúrny objekt, prvú etapu revitalizácie však zrealizuje developer. Tá práve ovplyvňuje dom V4. „Stavebné práce na rezidenčnom objekte V4 sú priamo prepojené s prácami súvisiacimi s revitalizáciou areálu Vodnej veže, v prípade ktorej aktuálne pracujeme na získaní stavebného povolenia pre 1. etapu jej revitalizácie,“ hovorí Habánik.
Zisk tohto povolenia sa očakáva v krátkom čase. „Ak sa nám podarí získať toto stavebné povolenie do konca mája a stavebné práce na objekte V4 začneme začiatkom leta, predpokladáme, že objekt V4 bude pripravený na kolaudáciu koncom roka 2026,“ myslí si developer.
Až potom sa začne s výstavbou druhej a tretej etapy, hoci sa hovorilo, že druhá by sa mohla začať realizovať už v roku 2025. „Práce na ďalších objektoch začneme súbežne s dokončovaním objektu V4. Vzhľadom na predchádzajúcu odpoveď to reálne prichádza do úvahy najskôr koncom roka 2026,“ zhŕňa Slavomír Habánik. Za daných okolností by Vydrica mohla byť dokončená v roku 2029.
V druhej etape je má vzniknúť trojica objektov, v tretej až osem, pôjde však o relatívne menšie budovy. V druhej bude umiestnených 80 bytov, krátkodobé ubytovanie, 508 m2 kancelárií, 2.993 m2 retailu a 214 parkovacích miest. V tretej bude 63 bytov, 3.006 m2 kancelárií, 3.612 m2 retailu a 164 parkovacích miest.
Až po dobudovaní druhej a tretej etapy bude Vydrica skutočne prepojená s centrom, hoci od ideálneho spojenia bude mať ďaleko. Chodci sa sem dostanú Podchodom pamäte, ktorý má byť zrevitalizovaný. Pri vstupe od historického jadra ich privíta tzv. luxury corner, ktorý má byť podľa investora ideálnym pre showroomy a predajne luxusných značiek. Zvyšok retailu má mať charakter high street (najvýznamnejšej nákupnej ulice) so zameraním na gastro, módu, zdravie a krásu a služby.
Prežitie týchto služieb bude záležať na schopnosti projektu a jeho developera pritiahnuť do územia množstvo ľudí. Električková zastávka je dôležitý faktor, sám osebe ale stačiť nebude. Azda najvýznamnejšia je kombinácia príjemného prostredia s pohodlnou a bezpečnou možnosťou dostať sa do novej štvrte peši. Chodca musí prirodzene lákať možnosť predĺžiť si prechádzku z historického jadra až do Vydrice.
Developer za týmto účelom oslovil kvalitných architektov. Architektúru spracovali kancelárie Compass Architekti a sujan_stassel, na koncepte sa podieľali Marko & Placemakers, verejné priestory stvárnili 2ka landscape architects. Architektúra domov je súčasná, no citlivo reaguje na základné parametre tradičnej zástavby, či už mierkou, tvarom, členením fasád na menšie celky alebo materiálmi. Využitá je kamenná dlažba a vhodne je do prostredia integrovaná aj zeleň.
Problémom ostáva, že Vydrica do istej miery pôsobí ako naleštený drahokam uprostred surovej horniny. Verejné priestory v správe mesta sú zanedbané a bariérové, nehovoriac o blízkych dopravných komunikáciách. Mimoriadne by lokalite pomohlo, keby boli redukované rampy, smerujúce na Most SNP, príp. na Staromestskú, to je však v súčasnosti ilúzia. Na týchto nedostatkoch stojí aj úspech novej štvrte.
Dnes je už nepochybné, že život obyvateľov mesta zmení, minimálne v dôsledku zriadenia novej zastávky. Pozitívom je taktiež premena zdevastovaného prostredia priamo pod Bratislavským hradom, čo zvyšuje atraktivitu centra metropoly. Aby ale význam Vydrice zodpovedal jej polohe a potenciálu, budú potrebnejšie radikálnejšie zásahy – a to nielen zo strany developera.
Pozrite si výstavbu Vydrice vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre