Polyfunkčný komplex Green Park vo svojej pôvodnej podobe vyvolával rozporuplné reakcie. Tlak samosprávy napokon vyústil do úpravy zámeru, ktorý v máji minulého roka vstúpil do posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Aktualizovaný projekt teraz získava ďalšie dôležité rozhodnutie, ktoré ho priblížilo k výstavbe.
Polyfunkčný komplex Green Park je naplánovaný na mieste, kde v minulosti stál štadión Artmedia Petržalka. O využití pozemkov, ktoré sú vo vlastníctve podnikateľa Ivana Kmotríka st., sa hovorí už od doby, keď podnikateľ vystúpil z futbalového klubu. K plánom prispela aj zmena Územného plánu v roku 2012, ktorou sa športová funkcia územia zmenila na občiansku vybavenosť mestského a nadmestského významu.
Investor Grafobal Group Development, ktorý je s Kmotríkom st. spojený, začal pripravovať komplex s bývaním, ubytovacím zariadením, kanceláriami a občianskou vybavenosťou. Pôvodný návrh architekta Karola Kállaya a kancelárie Expoline obsahoval blok tvorený štvoricou nižších bytoviek, mohutným bizniscentrom a stometrovou apartmánovou vežou.
Koncept však vyvolal odpor zo strany Magistrátu aj mestskej časti. Investor preto netradičným spôsobom postupoval cez Okresný úrad, od ktorého získal územné rozhodnutie v roku 2019. Magistrát však už vtedy naznačoval, že k zámeru vydá negatívne záväzné stanovisko.
Voči územnému rozhodnutiu boli podané odvolania a v roku 2020 bolo odvolacím orgánom, vtedajším Ministerstvom dopravy a výstavby SR, zrušené. Rozhodnutie malo mať viaceré nedostatky a postup Okresného úradu bol označený za účelový.
Developer napokon projekt upravil. Hlavné mesto to privítalo a Green Parku vydalo kladné záväzné stanovisko. V máji minulého roku bolo predložené oznámenie o zmene, teda dokumentácia pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Jej obsahom bol upravený zámer, ku ktorému sa opäť mohli vyjadriť dotknuté orgány aj verejnosť. Začiatkom roka bolo vydané rozhodnutie o ďalšom neposudzovaní, ktoré ešte čaká na nadobudnutie právoplatnosti.
Podľa novej dokumentácie je stále cieľom výstavba objektov bývania, administratívy, hotela a občianskej vybavenosti. Pôdorys a ani architektúra komplexu sa nijako zásadne nezmenili. Úpravy sa týkali skôr niektorých hmôt a súvisiacich bilancií.
Rezidenčnú časť majú tvoriť štyri bodové bytové domy A, B, C a D so siedmimi podlažiami. Umiestené budú na západe pozemku smerom k Sadu Janka Kráľa. Prvé podlažie bude zahŕňať vstupné priestory a obchodné prevádzky. Na vyšších podlažiach vzniknú byty a apartmány, najvyššie podlažie bude ustúpené.
Objekt E bude polyfunkčný a malo by ísť o 25-podlažnú dominantu projektu. Veža s výškou 90 metrov vyrastie v severovýchodnej časti komplexu v priamej nadväznosti na Viedenskú cestu. Prvé dve podlažia budú určené pre lobby, sobášnu sálu, hotelovú reštauráciu a administratívu hotela. Od tretieho po 17. NP sú navrhované hotelové izby, na 18. NP vznikne wellness a fitness, posledné hotelové podlažie bude 19. NP, na najvyšších budú byty.
Posledným objektom je bizniscentrum s 11 NP a s dvomi jadrami v juhovýchodnej časti komplexu vo väzbe na Jantárovú cestu. Na prvom NP majú byť vstupy a obchodné priestory, na druhom NP bude okrem kancelárií aj veľkopriestorová jedáleň. Na treťom až desiatom už budú flexibilné kancelárske priestory. Na 11. NP budú výstupy na strechu.
Upravený projekt má obsahovať 111 bytov, päť apartmánov a 240 hotelových izieb. Navrhovaných je 920 parkovacích miest. V porovnaní s pôvodným návrhom prišlo k zníženiu veže o päť podlaží a podzemné podlažia viditeľné nad terénom boli čiastočne zasunuté. Navyše v parteri pribudli služby. V rámci komplexu aj v jeho okolí by mali pribudnúť verejné priestory. Strecha garáže bude parkovo upravená, pričom pôjde o poloverejný vnútroblok. Umiestniť sa tu má aj vodný prvok, detské ihrisko či vzrastlé stromy.
V okolí komplexu príde k úprave Krasovského, čo však bude predmetom samostatného konania. Ulica sa má čiastočne premeniť na pešiu zónu, plocha pod estakádou Jantárovej cesty má mať zasa športovo-rekreačné využitie. Od projektu bude oddelená obvodovou cestou, ktorá zabezpečí prístup do podzemných garáží. V okolí projektu sú kreslené aj cyklotrasy, napríklad na Krasovského.
Pozemok na pravom brehu Dunaja sa teda napriek prvotným problémom blíži k výstavbe. Lukratívna lokalita v blízkosti centra s dostupnosťou električky a neďaleko Sadu Janka Kráľa by si však zaslúžila zapamätateľnejší projekt. Pozitívom síce je pešia zóna na Krasovského, nová cyklotrasa aj triezva mierka domov pri parku, architektúra komplexu však pôsobí prvoplánovo s efektom na zeleň. Veža bude postavená priamo na hrane hrádze a pri Dunaji, príťažlivou dominantou ale asi nebude.
Urbanistickú situáciu na pravom brehu rieky by mohli zlepšiť predovšetkým projekty Nové Lido od J&T Real Estate a Southbank od Penta Real Estate. Podľa doteraz zverejnených materiálov a informácií pôjde o zámery, kde sa kládol vyšší dôraz na prepracovaný urbanistický koncept a podľa všetkého bude kvalitnejšia aj architektúra. Obaja kľúčoví vlastníci pozemkov tu chcú vybudovať novú polyfunkčnú zástavbu doplnenú o príťažlivé verejné priestory.
Výstavba celého Nového Lida by mohla prebehnúť medzi rokmi 2026 až 2042, Southbank by mal začať s výstavbou v roku 2027 a posledná etapa by mala byť ukončená v roku 2041. Zámer stavať v tejto lokalite je krok správnym smerom, čo v princípe platí aj pre Green Park. Dôležitá je však funkcia aj architektonická a urbanistická kvalita. V tomto smere zámer na mieste obľúbeného športoviská zaostáva.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac