Mobilné a energeticky sebestačné kapsuly či boxy sú novým konceptom, umožňujúcim život bez závislosti na existujúcich inžinierskych sieťach. Stúpajúca popularita týchto riešení pritom odráža rastúci záujem o udržateľný životný štýl a nezávislosť. V tejto oblasti už niekoľko rokov bodujú aj Slováci. Spoločnosť Ecocapsule nedávno predstavila svoj najnovší produkt.
História projektu Ecocapsule siaha do roku 2009, keď ho vytvoril kolektív autorov pod vedením Tomáša Žáčka z kancelárie Nice & Wise. Prvý prototyp produktu v portfóliu spoločnosti uzrel svetlo sveta o šesť rokov neskôr a verejnosti bol predstavený na viedenskom Pioneers Festivale. Od prvej chvíle išlo o energeticky sebestačnú a mobilnú obytnú jednotku, ktorá využívala slnečnú a veternú energiu.
Ecocapsule bola navrhnutá tak, aby plne postačovala potrebám dvoch dospelých ľudí. Vo vnútri kapsule sa nachádza priestor na spanie, kuchynka, sprcha, rozkladací stôl vhodný na stolovanie aj prácu a dostatok úložného priestoru. Základné rozmery kapsule dosahujú 4,7x2,2 metra. Vnútorné priestory sú vysoké 2,5 metra.
Dnes, po takmer 10 rokoch od predstavenia produktu verejnosti, našli tieto mobilné obytné jednotky svoje miesto vo viac ako 125 unikátnych lokalitách po celom svete. Autorom produktu sa vďaka jeho jedinečnému dizajnu a technologickému riešeniu podarilo získať hneď niekoľko významných ocenení, vrátane ceny BIG SEE v kategórii Tourism Design Award.
Spoločnosť Ecocapsule nedávno predstavila nový produkt vo svojom portfóliu, ktorý nesie názov Ecocapsule Box. Na rozdiel od pôvodnej kapsule v tvare vajíčka sa vyznačuje väčšou obytnou plochou, striedmejším dizajnom a nižšou cenou. Zatiaľ čo Ecocapsule Basic si dnes môžete zakúpiť za 99-tisíc eur, cena Ecocapsule Box začína na sume 55-tisíc eur.
„Ecocapsule Box je väčšia, dvojizbová modulárna jednotka, určená na trvalé bývanie mimo sietí. Ponúka priestranné a pohodlné ubytovanie s oddeleným obývacím priestorom a priestorom na spanie. Je plne sebestačná a generuje si vlastnú energiu, čo vám umožňuje žiť udržateľne bez toho, aby ste sa spoliehali na externé služby,“ približuje spoločnosť výhody nového riešenia.
Produkt sa dá zakúpiť bez nábytku alebo plne zariadený. Vnútorné priestory boli navrhnuté s prihliadnutím na variabilitu priestoru. Budúci majiteľ si tak jeho rozdelenie a funkčné plochy vie do veľkej miery prispôsobiť svojim potrebám. Rovnako ako Ecocapsule Basic, aj nový Box postačuje pre potreby dvoch dospelých osôb, prípadne rodinu s deťmi.
„S dvoma oddelenými izbami poskytuje dostatok priestoru na spanie a každodenné aktivity, pričom zabezpečuje súkromie a funkčnosť,“ približujú jeho autori. Súčasťou plne vybaveného interiéru je okrem spacej časti tiež moderná kuchyňa so všetkými základnými spotrebičmi, kúpeľňa so sprchovacím kútom, WC a priľahlá terasa. Nechýbajú ani plnohodnotné úložné priestory.
Celkové rozmery boxu dosahujú 8×3 metra. Jeho výhodou je tiež jednoduchá inštalácia. Po doručení na požadované miesto nie je potrebná žiadna dodatočná montáž ani zložité nastavenia. Spoločnosť vie v prípade potreby pomôcť aj s potrebnými zemnými prácami. V prípade záujmu je možné niektoré aspekty, ako je farba fasády, nábytok či povrch podlahy, prispôsobiť požiadavkám klienta.
Ecocapsule využíva 750-wattovú veternú turbínu a 880-wattový solárny panel. Pri teplotách od -5°C do 50°C vyrobí viac energie ako spotrebuje. Má 9,6 kWh batériu, ktorá uchová energiu na štyri dni. Prebytočnú energiu využíva na ohrev vody. Obydlie má tiež systém zberu dažďovej vody s 96-litrovou nádržou. Všetky funkcie je možné ovládať cez mobilnú aplikáciu.
Konštrukcia boxu je vyrobená z vysokokapacitných, zaizolovaných škrupín zo sklolaminátu, ktoré sú položené na oceľovom ráme. V rámci udržateľného dizajnu boli vo vnútorných priestoroch boxu uprednostnené najmä prírodné materiály. Rozsiahle použitie dreva okrem ekologickej stránky prispelo tiež k vytvoreniu útulného vnútorného priestoru. „Každý detail je premyslene vytvorený tak, aby zvýšil pohodlie, od jemných textúr až po zemité tóny,“ tvrdí spoločnosť.
K vytvoreniu príjemnej atmosféry prispieva tiež dostatočné presvetlenie vnútorných priestorov vďaka veľkým, čiastočne zaobleným oknám. Tie pri pohľade zvonku prispievajú aj k jedinečnému architektonickému výrazu celého objektu a zabezpečujú plnohodnotné prepojenie interiéru a exteriéru.
Ecocapsule Box je podľa autorov ideálnym riešením pre eko-rezorty, v ktorých môže nahradiť klasické chatky. Oproti nim je vo výhode najmä pre rýchlu a efektívnu montáž a nastavenie. „Keďže je energeticky nezávislý, nie sú potrebné externé zapojenia, čím sa znižujú náklady na infraštruktúru a dopad na životné prostredie,“ dodávajú architekti.
Produkt, navrhnutý slovenskými architektmi a dizajnérmi, sa vyznačuje jedinečným dizajnom aj prepracovanými technologickými riešeniami. Pri zachovaní vysokej úrovne komfortu umožňuje ubytovanie mimo sietí na rôznych odľahlých miestach. V roku 2009 vznikol ako súťažný projekt v rámci súťaže Ander Sprout Society. Aj napriek tomu, že ju napokon nevyhral, sa ho jeho autori rozhodli uviesť do života. Vďaka tomu dnes reprezentuje Slovensko vo svete inovácií a udržateľného dizajnu.
(Ecocapsule, SKA, Big See, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac