Trnava má za sebou úspešný rok 2024, ktorý jej obyvateľom priniesol niekoľko kvalitných realizácií či výsledky viacerých architektonických súťaží, ktoré v budúcnosti zmenia tvár mesta. Samospráva začiatkom roka už tradične oznámila aj svoje zámery na rok 2025. Sľubuje dokončenie viacerých významných projektov aj investície do dopravy.
Podľa mesta Trnava bol rok 2024 plný investícií, ktoré z neho robia lepšie miesto pre život. Za uplynulý rok pribudlo viacero obnovených verejných priestorov, podarilo sa zrealizovať niekoľko investičných projektov v doprave i v oblasti zlepšovania životného prostredia. To všetko napriek chýbajúcim podielovým daniam a podfinancovaniu zo strany štátu, ktorému podľa slov predstaviteľov mesta dnes čelí každá samospráva.
V rámci obnovy vnútroblokov sa podarilo dokončiť komplexnú úpravu všetkých ôsmich vnútroblokov v blízkosti Ulice A. Sládkoviča. Rozsiahlejšou rekonštrukciou prešlo aj ihrisko na Limbovej ulici. V uplynulom roku sa zároveň začala realizácia viacerých ambicióznych mestotvorných projektov, ako sú obnova Emmerovej vily, meštianskeho domu Pracháreň či úprava priestorov pred Obchodným domom Jednota.
Trnavčania spoznali aj výsledky niekoľkých architektonických a urbanistických súťaží návrhov, ktoré v budúcnosti zmenia podobu verejných priestorov mesta. V apríli bol verejnosti predstavený víťazný návrh na novú podobu fontány s umeleckým dielom na pešej zóne na Hlavnej ulici. Spomedzi 31 súťažných návrhov zvíťazil ten od autorského kolektívu Lucký Architects.
Krátko na to mesto odhalilo aj výsledky jednej z najvýznamnejších urbanistických súťaží od vzniku nezávislého Slovenska. Jej cieľom bolo získať urbanistický návrh pre rozľahlé nezastavané územie vo východnej časti mesta o veľkosti cca 135 hektárov. Riešená oblasť dostala názov Trnava – Štvrť. Do súťaže sa zapojilo 39 autorských kolektívov z 13 krajín sveta. V silnej konkurencii napokon zvíťazil návrh od uznávaného švédskeho štúdia Mandaworks AB.
K rozšíreniu ponuky mestského bývania má prispieť aj plánovaná inovatívna mestská štvrť v lokalite Medziháj Trnava-HBV, ktorej podoba rovnako vzišla z urbanistickej súťaže vyhlásenej mestom v uplynulom roku. Bývanie by v tejto časti mesta malo nájsť zhruba 1.500 obyvateľov.
V priebehu leta schválilo Mestské zastupiteľstvo v Trnave prijatie bankového úveru vo výške 10 miliónov eur. Peniaze majú byť použité na šesť konkrétnych zámerov, pri ktorých sa radnica uchádza aj o získanie nenávratných finančných prostriedkov. Úver, ktorý si mesto berie, bude mať preklenovací charakter. Najviac peňazí z úveru radnica vyčlenila na nový kamerový systém.
Významná časť takto získaných finančných prostriedkov ďalej poputuje na rekonštrukciu objektu Emmerovej vily. Takmer 1 milión eur z úveru poputuje na dlho očakávanú rekonštrukciu areálu Základnej školy a Materskej školy K. Mahra 11 a rekonštrukciu areálu Materskej školy K. Mahra 9. Čiastka 1 milión eur zo schváleného úveru poputovala aj na druhú etapu rekonštrukcie miestnej komunikácie Ul. Jána Bottu - Moyzesa. Posledným projektom financovaným z preklenovacieho úveru je úprava priestoru pred OD Jednota na Paulínskej ulici.
Samospráva začiatkom tohto roka oznámila aj zoznam najväčších investícií na rok 2025. Medzi najvýznamnejšie z nich má patriť revitalizácia verejných priestorov na Golianovej ulici. Tento projekt patrí medzi najočakávanejšie investície už nejaký čas. Jeho podobu totiž verejnosť pozná už od roku 2020.
Rovnako ako mnoho ďalších významných investícií mesta, aj v tomto prípade nová podoba verejných priestorov vzišla z kvalitnej architektonickej súťaže. Jej víťazom sa v tom čase stal bratislavský ateliér Plural. Obnovených má byť celkovo 9 dvorov a centrálna zóna riešeného územia. Podľa primátora Trnavy Petra Bročku by mali stavebné práce začať najneskôr na jar tohto roku.
Medzi ďalšie veľké investičné akcie samosprávy patrí už rozbehnutá rekonštrukcia Emmerovej vily a Prachárne. „Po rekonštrukcii by mala Emmerova vila slúžiť na reprezentačné účely s kultúrno-sociálnym rozmerom, ktorý zahŕňa napríklad aj aktivity pre seniorov. Uvažujeme tiež o kaviarni v časti krídla, ktorá spolu so sociálnym zázemím ideálne doplní oddychovú zónu zrekonštruovaného Ružového parku,“ naznačila hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.
Nový objekt Prachárne bude podľa mesta zrekonštruovaný prioritne pre účely divadla pre deti a mládež s kapacitou 80 divákov. Uvažuje sa aj o zachovaní prevádzky s obdobným charakterom ako bývalý mliečny bar a v suteréne sa hovorí o vinotéke či múzeu vín. „Revitalizáciou meštianskeho domu Pracháreň predĺžime jeho životnosť, zachováme kultúrne dedičstvo a rozšírime možnosti opätovného využívania tejto ikonickej budovy obyvateľom mesta a širšej verejnosti,“ približuje samospráva.
V tomto roku sa posunie aj obnova areálu ZŠ a MŠ na Ulici Kornela Mahra a veľká časť investícií poputuje do rekonštrukcie cestnej infraštruktúry. Mesto tým nadviaže na úspešné investičné dopravné projekty ukončené v tomto roku. Patrí medzi ne výstavba cyklochodníka a obnova chodníkov na Ulici Jána Bottu a Štefana Moyzesa, výstavba kruhovej križovatky Študentskej a J. Bottu či rekonštrukcia Ulice Kornela Mahra a mnoho ďalších čiastkových projektov.
Najväčšie vízie samosprávy na rok 2025 sa vo veľkej miere zhodujú s tými, ktoré boli predstavené v januári 2024. Faktom však ostáva, že minulý rok priniesol v ich realizácii výrazné posuny. Projekt rekonštrukcie Prachárne mesto odštartovalo v marci minulého roka. Zhruba mesiac predtým primátor Trnavy oznámil, že sa mestu podarilo získať stavebné povolenie na kompletnú rekonštrukciu Emmerovej vily. Rok 2025 by tak pre ich realizáciu mohol byť skutočne prelomový.
(Mesto Trnava, Trnavské rádio, planujmesto.trnava, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac