Posledná vila legendárneho architekta Adolfa Loosa, postavená pre pražského právnika Josefa Winternitza a jeho rodinu, sa nachádza v populárnej štvrti Praha - Smíchov. Stavba s typickým Loosovym rukopisom a interiérom od Karela Lhotu je považovaná za majstrovské dielo medzivojnovej architektúry a príklad nadštandardného bývania tých čias.
Funkcionalistická vila s pohnutým osudom bola postavená a odovzdaná do roka od vydania povolenia v septembri 1931, čo je pomerne krátka doba na objekt tohto typu. Z hľadiska architektúry sa dom orientuje podľa špecifického usporiadania, tzv. Raumplanu. Koncept zo začiatkov 20. rokov, zadefinovaný práve Loosom, vychádza z priestorového členenia interiéru, kde sú jednotlivé miestnosti rozložené do rôznych výškových úrovní namiesto tradičného jednopodlažného riešenia.
Prístup ako taký zdôrazňuje trojrozmerné vnímanie priestoru a najmä jeho maximálne funkčné využitie, keďže sa každá miestnosť prispôsobuje konkrétnym potrebám a účelu. Raumplan odmieta dekoratívnosť a stavia na čistých formách a praktickosti, čím umožňuje plynulé prepojenie priestorov s dôrazom na logiku a proporcie.
Nielen na tú dobu netypické usporiadanie vnútorných priestorov, ale aj ucelený a premyslený vstavaný nábytok a prvky, napríklad charakteristický obklad interiéru, potvrdzujú autorstvo Loosa, pričom v tomto kontexte možno spomenúť podobnosť Müllerovej a Winternitzovej vily, obe navrhnuté týmto slávnym architektom.
Rodina Winternitzových žila vo vile iba do roku 1941, nakoľko boli v roku násilne 1943 deportovaní z krajiny. Nútene prešla do vlastníctva mesta, ktoré ho prenajalo sochárovi Srb-Schlossbauerovi a neskôr v ňom zriadilo škôlku. Tá v objekte fungovala do roku 1995.
Štát po Nežnej revolúcii uznal vlastníctvo pôvodným majiteľom, pričom vilu do vlastníctva získal až vnuk rodiny. V rokoch 1999 - 2002 ju zrekonštruoval s dôrazom na zachovanie autenticity 30. rokov. Vila je aj v súčasnosti vlastnená rodinou, pričom je od roku 2017 otvorená verejnosti a prebiehajú v nej komentované prehliadky, reflektujúce dejinné udalosti a pripomínajúce architektonický význam budovy.
Rozsiahle bývanie reflektuje funkcionalizmus nielen vonkajšou formou, ale aj interiérom. Členitosť tvarov a línií vily sa odráža vo vnútorných priestoroch, čo umožnilo vytvorenie slnečnej terasy na najvyššom podlaží. Koncept Raumplanu je zjavný hneď pri vstupe.
Denná zóna je rozložená na jednotlivé časti pomocou rôznych úrovní. Obývačku tvorí centrálne umiestnený krb so sedením a priame prepojenie so záhradou cez rozmerné okná. Pracovňa, ako jedna z dôležitých miestností vily, disponuje podobne ako ostatné časti domu priestranným vstavaným úložiskom. Dominantná je najmä knižnica, vypĺňajúca väčšinu stien, pričom vzhľadom na jej rozsah už nebolo potrebné viac ako niekoľko nábytkových solitérov.
Schodisko, vedúce do nočnej zóny, svojím typickým tvarom odkazuje na éru funkcionalizmu zaoblením aj subtílne tvarovaným zábradlím. Charakteristickým prvkom je aj bloková farebnosť, keď časť stien oddeľuje výrazná farba a kontrastný pás lemovania.
Tento princíp nachádzame naprieč celým interiérom nielen v rámci farebnosti, ale aj v spôsobe obkladu stien napríklad pri krbe, či oddeľovaním nábytkových blokov pomocou farebne odlišného materiálu. Kontinuita línií tak prechádza stenami, schodiskom, ale je zjavná aj pri geometrii okien.
Spálne na poschodí sú koncipované o niečo skromnejšie, pričom však taktiež oplývajú výrazným prísunom denného svetla a solídnymi nábytkami. Aj pričinením súčasného majiteľa si tak vila drží vysoký štandard a ukazuje originálne zariadenie, viditeľné najmä na zariadení spální a na umeleckých dielach.
Detaily vrátane umenia podčiarkujú charakter stavby. V hlavnej spoločenskej časti visí pôvodný obraz, čo potvrdzujú dobové fotografie. Dôraz na umelecky hodnotné objekty, ale aj kvalita použitých materiálov je dôkazom špičkovej úrovne architektov aj vysokého estetického cítenia a vkusu majiteľov.
Drevo, prírodný kameň či keramický obklad v typickej farebnosti podčiarkujú nadčasovosť a príklon k praktickému, avšak vizuálne pútavému interiéru. Elegantné obklady stien a krbov sú založené na jednoduchom princípe, avšak ich výraz je efektný najmä dramatickou farbou a spôsobom kladenia.
Geometrické línie a priehľady zabezpečujú vizuálne prepojenie priestoru, pričom formujú vilu v každom detaile. Napriek minimalistickému základu tak vďaka výrazným prvkom vystupuje z radu. Loosov dôraz na funkčnosť a puristickú geometriu sa prejavuje v zabudovanom nábytku a jednoduchom dekore, ktorý zmierňujú zaoblené tvary, čo spolu vytvára optický súlad a účelné, avšak dostatočne komfortné prostredie pre bývanie.
Vila je nielen posledným dielom významného autora, ale aj unikátne zachovanou pamiatkou. Jej interiér disponuje takmer neporušenými prvkami, pričom ani do samotnej architektúry stavby nebolo zasiahnuté. Za zachovanie autentických detailov, zariadenia a tým aj historickej hodnoty objektu je do veľkej miery zodpovedný jej posledný majiteľ, vďaka čomu je dnes vila dôležitým architektonickým odkazom pre budúce generácie.
loosovavila.cz, YIMBA
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac