Program Živé miesta, zameraný na obnovu verejných priestranstiev, bude pokračovať aj v roku 2025. Ešte minulú jeseň Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) priblížil, ktoré projekty by sa mali realizovať najbližšie. Jeden z nich aktuálne zaznamenáva posun.
Iniciatíva Živé miesta bola predstavená v roku 2021. Keďže Bratislava má voči verejným priestorom investičný dlh, cieľom Živých miest je skvalitnenie viacerých lokalít naprieč mestom. Zodpovedný za objednávanie a prijímanie projektových dokumentácií je MIB, príspevková organizácia Hlavného mesta.
MIB spolupracuje s externými architektonickými kanceláriami a mestskými časťami. Hlavné mesto Bratislava je realizátorom investícií, ktorému sú zverené dokumentácie aj do majetku. V rámci programu už bolo revitalizovaných viacero verejných priestranstiev. K najvýraznejším z doteraz ukončených zásahov patrí zmena na Trnavskom mýte, kde bolo pred Novou tržnicou v roku 2021 vysadených päť veľkých, 12-metrov vysokých platanov, zároveň pribudli lavičky a kamenná dlažba.
Za úspešné realizácie možno považovať úpravu areálu Malý Slavín v račianskej časti lesoparku a Hájovňu na Peknej ceste. Malý Slavín získal hlavnú cenu CE ZA AR v kategórii Exteriér, areál navrhli BAKYTA architekti. Hájovňa sa zmenila na pavilón na trávenie voľného času, pričom autormi návrhu sú architekti z ateliéru Office 110 a DIVO. Úprava bola nominovaná na CE ZA AR v kategórii Fenomény architektúry, cenu však nezískala.
Okrem toho už bolo realizovaných aj viacero menších projektov, ako napríklad upravený park na Legionárskej ulici a park na Dunajskej, skatepark pod mostom SNP, námestíčko alebo parčík vo Vrakuni, úprava okolia Pamätníka obetiam extrémizmu alebo park Suchá Vydrica v Karlovej Vsi. K dokončeným Živým miestam by mali postupne pribúdať ďalšie.
Najbližšie by sa mala spustiť revitalizácia okolia Domu služieb Dúbravka, verejného priestoru na Ulici Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch, okolia jazera Rohlík a vytvorenie verejného priestoru na mieste parkoviska k Vozovni Krasňany. Ešte v októbri minulého roka to uviedla PR špecialistka MIB Eva Hapčová aj s informáciou, že vo všetkých štyroch prípadoch v súčasnosti prebiehajú povoľovacie procesy.
Posun aktuálne nastal pri projekte revitalizácie okolia Ružinovského jazera, známeho aj ako Rohlík, ktorý získal súhlasné záväzné stanovisko Magistrátu. Pôjde o úpravu plôch zelene, ktorá bude doplnená o nové a revitalizované pôvodné spevnené plochy, mobiliár a drobnú architektúru, verejné osvetlenie a potrebné inžinierske siete.
Navrhovaný je okružný chodník okolo jazera, na ktorý sa budú napájať chodníky prepájajúce okolie a vodnú plochu. Na brehu jazera má vzniknúť celkovo sedem mól, ktoré vytvoria pobytové miesta pre ľudí v bezprostrednej blízkosti vodnej plochy. Areál by sa mal rozdeliť na funkčné celky, čo umožní vznik atraktívnejších verejných priestorov pre rôzne skupiny obyvateľov, ako sú rodičia s deťmi, športovci, psíčkari alebo seniori.
Okrem výsadby stromov a realizácie mokrade je v pláne aj špeciálna oddychová záhrada pri ružinovskej nemocnici pre zdravotníkov, pacientov a ich rodinných príslušníkov. Pri jazere pribudne aj zóna s prevádzkami rýchleho občerstvenia. Na revitalizácii sa podieľa hlavné mesto a MIB s podporou mestskej časti Ružinov a Ružinovskej nemocnice. Na architektonickej štúdii spolupracujú architekti z ateliérov Atrium architekti, ARZ a LIVINARK.
Okolie Rohlíka sa pôvodne malo začať revitalizovať v roku 2025 a následne sa mala spustiť realizácia centrálneho pamätníka obetí ochorenia COVID-19 na Slovensku. Za konceptom pamätníka stojí český architekt Radek Taláš, víťaz umelecko-architektonickej súťaže.
Revitalizácia okolia jazera bude mať väčší rozsah zásahov a bude sa realizovať vo viacerých etapách aj s ohľadom na rozpočet samospráv. Samotná realizácia sa však spustí zrejme až v budúcom roku. Na revitalizáciu areálu jazera Rohlík je v tohtoročnom rozpočte vyčlenených 337.500 eur.
Rozpočet potvrdzuje, že by sa mali dať do pohybu aj ostatné spomínané Živé miesta. Na revitalizáciu priestoru na Ulici Kataríny Brúderovej by malo ísť 90.000 eur. Vznikne tu pobytový priestor, pričom sa zníži podiel spevnených plôch a miernou zmenou prejde aj trajektória tranzitnej miestnej komunikácie.
Prestavbou prejde aj studňa a príde k jej vizuálnemu odkrytiu. Projekt zahŕňa aj rekonštrukciu verejného osvetlenia. Z plochy na parkovanie sa stane dažďová záhrada s pobytovými mólami a mobiliárom a časť ulice sa premení na pešiu zónu. Architektonickú štúdiu vypracovali architekti z kancelárií Atrium architekti, ARZ, Livinark a DOXA.
Čoskoro by mohla začať aj revitalizácia verejného priestoru Domu služieb Dúbravka. Zo zanedbanej plochy sa má stať príjemné miesto s vodnou plochou. Vedľa fontány pribudne trávnik a lavičky, vysadia sa aj nové stromy. Novou dominantou priestoru má byť väčšia vodná plocha s pobytovou funkciou. Pôjde o vyspádovanú betónovú plochu, po ktorej bude stekať voda.
Návrh na revitalizáciu pripravili architekti z ateliérov Atrium architekti, ARZ a LIVINARK. S MIB-om a Hlavným mestom na projekte spolupracuje aj mestská časť Dúbravka. Mesto má v rozpočte na tento projekt vyčlenených 157.500 eur.
Napokon je v blízkej dobe v pláne tiež vytvorenie verejného priestoru na mieste parkoviska k Vozovni Krasňany. Po obnove bude priestor slúžiť chodcom aj cyklistom. Pribudne tu cyklotrasa, chodník, obnovená pravdepodobne bude zastávka MHD. Na projekte spolupracovali architekti zo štúdia GutGut. Mesto na revitalizáciu priestoru vyčlenilo 375.000 eur. Modernizáciou prešlo samotné Krasňanské depo, práce boli zahájené minulý rok v novembri a rekonštrukcia by mala byť čoskoro ukončená. Zastrešuje ju Dopravný podnik Bratislavy.
Kým obnovy minimálne troch lokalít by sa mohli začať už v najbližších mesiacoch, niektoré Živé miesta si budú musieť počkať o čosi dlhšie. Jedným takým je revitalizácia parku Žilinská. Mesto požiadalo o predĺženie platnosti stavebného povolenia, ktoré bolo vydané v roku 2022, o ďalšie dva roky.
Na druhej strane je pozitívne, že by sa tento rok malo pokračovať v projekte Živé námestie (rekonštrukcia Námestia SNP, Kamenného námestia a niekoľkých priľahlých ulíc), na ktoré má mesto v tohtoročnom rozpočte 956.250 eur. Prognóza na rok 2026 hovorí o ďalších dvoch miliónoch eur a v roku 2027 navýšenie o 1,8 milióna eur. Mesto plánuje zrealizovať Živé námestie medzi rokmi 2025 a 2035. Víťazom súťažného dialógu sa stala nemecká kancelária krajinnej architektúry Atelier Loidl Landscape Architects Berlin spoločne s dopravnými poradcami BPR Dr. Schäpertons Consult.
Program Živé miesta pokračuje vo svojej ambicióznej vízii revitalizácie verejných priestorov. Aj v tomto roku by sa mohli zlepšiť viaceré lokality a rozbehnúť obnovy minimálne troch priestorov. Bratislava sa môže postupne zaradiť medzi mestá s modernými, funkčnými a inkluzívnymi verejnými priestormi, aj keď zásadné projekty ako Živé námestia majú pred sebou ešte dlhú cestu.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac