Posledné týždne sú z pohľadu zlepšovania verejného priestoru v Bratislave priaznivé. Postupne sa otvárajú viaceré priestranstvá, ktoré prešli v poslednom období úpravami. Jedným z nich je aj obľúbený parčík na Dunajskej ulici v Starom Meste, ktoré dobre poznajú najmä bratislavské deti. Teraz by mal byť ešte príjemnejší.
Hlavné mesto v priebehu tohto roka dokončí ďalšie úpravy verejných priestranstiev v súlade so svojou prioritou pozdvihnúť ich úroveň. Vo viacerých mestských častiach tak dochádza k úprave chodníkov či zelených plôch, v najväčšej miere však v Starom Meste. Pod hlavičkou iniciatívy Živé miesta postupne prechádzajú revitalizáciami viaceré parky a parčíky. Najnovším dokončeným projektom je úprava parku na Dunajskej.
Park vznikol na mieste niekdajšieho mestského lazaretu zo 17. storočia a susednej Wesselényiho záhrady. Zástavba bola odstránená v 40-tych rokoch 20. storočia. Priestor ostal do veľkej miery nezastavaný a bol parkovo upravený, pričom ho využívali najmä deti (v susedstve parku bola aj detská nemocnica). V minulosti tvorila dominantu parku stíhačka, umiestnená v strede dopravného ihriska.
Podoba parku sa zmenila v 90-tych rokoch, v roku 2004 bola priestoru zrušená ochrana vo forme historickej zelene. Istú dobu bolo priestranstvo uzavreté, neskôr sa sprístupnilo s otvorením záhradnej pivárne v rámci areálu. Verejný priestor však bol v zlom stave, nehodnom centra metropoly.
Nebolo preto prekvapivé, keď bola lokalita v roku 2021 zaradená na zoznam plánovaných Živých miest, teda priestranstiev, ktoré chcelo Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy zrevitalizovať za pomoci relatívne nenáročných úprav. Hlavným cieľom bolo zatraktívniť park pre trávenie času s deťmi. MIB k spolupráci prizval ateliér krajinnej architektúry Guldan Architects, ktorý s mestom spolupracuje na viacerých projektoch.
Revitalizácia sa po dlhšej príprave a hľadaní zhotoviteľa rozbehla v priebehu roka 2023. V rámci prác došlo k doplneniu zelene, zriadeniu nového závlahového systému, nainštalovaniu nového osvetlenia, rozšíreniu vstupnej brány, rekonštrukcii a doplneniu oplotenia či obnoveniu spevnených povrchov. Park tak pôsobí omnoho upravenejšie.
Kľúčovou novinkou je však modernizácia detského ihriska s novými dopadovými plochami a predovšetkým zriadenie detskej vodnej hry s vodozádržnou funkciou. Interaktívny prvok má byť vítaným osviežením počas horúcich dní a prispieť k príjemnejšiemu pobytu. Podľa prvých reakcií sa v skutočnosti celkom jednoduché riešenie stretlo s nadšenou odozvou.
Park bol oficiálne otvorený na Deň detí, teda 1. júna 2024. Dokončený bol už dlhšie a podľa pôvodných úvah sa mal opravovať len tri mesiace. Pôvodná cena diela bola 308-tisíc eur.
Obnovený park dobre koexistuje so susednou záhradnou pivárňou. Vďaka celkovému riešeniu ide o chránený priestor, takže pre rodičov či opatrovateľov vzniklo v podstate taktiež lepšie miesto pre trávenie času. Detské ihrisko sa nachádza v tienistej časti parku, vďaka čomu bude park využívaný aj počas teplejších slnečných dní.
V susedstve parku sa navyše nachádza Bratislavské bábkové divadlo, ktoré je v rekonštrukcii v réžii Bratislavského samosprávneho kraja. Hrubé stavebné práce sú už v podstate dokončené, pracuje sa ešte na zariadení interiéru. Jeho súčasťou bude okrem samotných divadelných priestorov aj detská cukráreň. Otvorenie sa očakáva v septembri tohto roka, pričom vo vynovených priestoroch odohrá aj celú sezónu.
Popri parku na Dunajskej sa v dohľadnej dobe očakáva sprístupnenie ďalších upravených priestranstiev. V priebehu zajtrajška sa otvorí park na Legionárskej ulici, o niekoľko dní aj zrevitalizovaná plocha pred zdravotným strediskom na Bebravskej a v susedstve Kazanskej vo Vrakuni. Najvýraznejším zásahom bolo asi otvorenie skateparku pod Mostom SNP na petržalskom nábreží Dunaja pri Sade Janka Kráľa. V ňom sa zas onedlho otvorí bistro v zrekonštruovanom objekte, kde bol dlho nočný salón.
Popri tom sa pripravuje niekoľko opráv priestranstiev v súlade so snahou mesta o zlepšenie bezpečnosti peších v blízkosti škôl. Chodníky a zelené plochy sa tak upravia na Vazovovej alebo Mudroňovej, kde už predtým prebiehali pilotné projekty. Ďalšie obdobné zámery sú v pláne, vo veľkom sa majú aj debarierizovať chodníky a priechody.
Z projektov mestských častí možno spomenúť ukončenie obnovy Grassalkovichovej, resp. Prezidentskej záhrady, ktorá dostala kultivovanejšiu podobu. Mestská časť Staré Mesto tu nedávno doplnila nové lavičky, čím odpovedala na dopyt verejnosti. Nové Mesto zas v máji oficiálne otvorilo už dávnejšie ukončenú revitalizáciu časti parku na Račianskom mýte. V Rači sa otvoril parčík na Strelkovej alebo opravená plocha na Dopravnej vo Východnom.
Krok po kroku sa tak zlepšujú viaceré verejné priestory naprieč mestom. Investičný dlh je v tomto smere obrovský a Bratislava stále zaostáva za mnohými európskymi metropolami, a to nielen tými na západe alebo severe kontinentu, ale aj blízkymi mestami ako Praha alebo Budapešť. Napriek tomu sú pokroky citeľné.
Bolo by mimoriadne príjemné – z pohľadu mesta i jeho obyvateľov a návštevníkov – keby tento trend pokračoval čo najdlhšie. Závisieť to však bude nielen od samosprávy, ale aj budúcnosti jej financovania.
Fotografie z 5.6.2024. Pozrite si rekonštrukcie bratislavských verejných priestranstiev vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre