Rekonštrukcia Bratislavského bábkového divadla (BBD) na Dunajskej ulici sa dá považovať za malý, ale pre kultúru rozhodne významný projekt. Divadlo má modernizáciu takmer za sebou a čaká na posledné dôležité povolenie, aby mohlo začať s prípravami na novú sezónu 2024/2025.
Bratislavské bábkové divadlo je populárna kultúrna inštitúcia, ktorá sa dočkala modernizácie a novej scény. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) finišuje s rekonštrukciou BBD, ktoré má komplexne vynovenú starú časť a získalo aj úplne nové priestory. Otvorenie divadla zapadne do širšieho kontextu zmien v lokalite, ktoré z nej urobia obľúbené miesto pre pobyt s deťmi.
Bratislavské bábkové divadlo vzniklo v roku 1957. Už od počiatku svojej existencie sídlilo v priestoroch na Dunajskej ulici 36, v budove z 20. rokov 20. storočia, kde predtým sídlilo Divadlo mladých. Zlý stav objektu si však už vyžadoval jeho generálnu rekonštrukciu, ktorá začala v roku 2021.
Dnes je konečne na konci. „Stavebné práce sú ukončené, aktuálne prebieha kolaudačné konanie. Bola namontovaná a prevzatá projekčná, zvuková a svetelná technika. Nasledovať budú práce na interiérovom vybavení, inštalovaní nábytku. Potom sťahovanie, skúšanie a následné otvorenie,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.
„Bábkáč“ je podľa jeho slov veľmi obľúbeným a aj najnavštevovanejším divadlom v kraji. „Získava za svoju tvorbu mnohé ocenenia na domácich i zahraničných pódiách. Takmer 10 rokov hrá v náhradných priestoroch, preto si takúto modernizáciu určite zaslúžilo. Bude to divadlo 21. storočia a zároveň najmodernejšie bábkové divadlo na Slovensku,“ pokračoval Droba.
Komplexná obnova pozostávala z rekonštrukcie pôvodnej starej časti divadla a výstavby novej budovy, teda divadelnej sály a foyer vo dvore. Novinkou je výťah a zelená strecha, umiestnená práve nad sálou divadla. Prispeje k zníženiu nákladov na vykurovanie aj chladenie budovy, navyše má zvýšiť zvukovú izoláciu a vizuálne spríjemniť prostredie s priaznivým dopadom na životné prostredie.
Okrem javiska a hľadiska má divadlo už aj zázemie pre hercov, šatne, skúšobný priestor, kancelárie pre zamestnancov a umelecké dielne. Premenou prešlo foyer, ktoré bude nielen vstupnou bránou do divadla, ale fungovať tu bude detská cukráreň s interaktívnymi prvkami. Na stenách sa budú môcť návštevníci začítať do stručnej histórie divadla. Nový workshopový priestor vznikol pod strechou na štvrtom podlaží. Divadlo bude mať aj otvorený depozitár bábok, kam môžu návštevníci nahliadnuť a zistiť všetko o tom, ako vznikajú bábky.
Bábkové divadlo momentálne funguje v náhradných priestoroch Radošinského naivného divadla na Záhradníckej ulici v Ružinove. Novú sezónu odštartuje v septembri 2024 už v nových priestoroch na staronovej adrese na Dunajskej ulici. Na návštevníkov podľa BSK čakajú prehliadky divadla, obľúbené predstavenia, ale aj nové projekty, napr. 0. ročník divadelného festivalu, ktorým by sa vrátila naspäť tradícia Bienále. Kraj sľubuje aj mnohé ďalšie prekvapenia.
Bábkové divadlo nebude jediné vynovené miesto v lokalite. Pribudnúť má nový upravený verejný priestor v podobe parku v susedstve Bratislavského meštianskeho pivovaru. Metropolitný inštitút Bratislavy a Hlavné mesto aktuálne realizujú revitalizáciu plôch, ktoré majú priniesť vytvorenie viacerých prvkov pre deti.
Vzniknúť má jemná terénna modelácia v spojení s detskou vodnou hrou s vodozádržnou funkciou, vytvoria sa nové dopadové plochy, vysadí zeleň, nainštaluje nové osvetlenie, rozšíri sa vstupná brána a opraví oplotenie. Park je celkom navštevovaný už dnes, v budúcnosti by sa mal ešte zlepšiť. Aj vďaka tomu by sa táto časť Bratislavy mohla stať veľmi navštevovaným miestom pre rodičov s deťmi.
BSK je v obnove pamiatok či kultúrnych inštitúcií mimoriadne aktívny. V súčasnosti finišuje s rekonštrukciami viacerých známych bratislavských budov. Patrí k nim napríklad kaštieľ v Čunove, ktorého premena je vo finálnej etape. Onedlho tu vznikne unikátne ekocentrum, ktoré bude mať významnú pozíciu vo vzdelávaní, cestovnom ruchu a predovšetkým ochrane prírody v podunajskom regióne. Ide o výsledok medzinárodnej kooperácie, zrealizovanej vďaka spolupráci slovenských, rakúskych a maďarských partnerov v rámci cezhraničných projektov Ecoregion SKAT a Ecoregion SKHU. Podporené boli z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Druhým veľkým projektom je rekonštrukcia Divadla Aréna. Ide o jedno z najstarších divadiel v meste, po aktuálne dokončovanej obnove ale aj o jedno z najmodernejších. Kultúrny stánok sa vrátil do podoby spred druhej svetovej vojny, dostal nové technológie a bude schopný hostiť omnoho náročnejšie produkcie. Ide zároveň o prvú skutočne generálnu rekonštrukciu od vojny.
Bratislava, ale aj celý región, sa takto môže postupne stať lepším a krajším miestom pre život. Mesto potrebuje nielen cesty, železnice alebo verejné priestory. Prinajmenšom rovnako dôležité sú atraktívne kultúrne zariadenia, zmodernizované školy, obnovené pamiatky a kvalitné zdravotnícke zariadenia. Všetko nasvedčuje tomu, že krok po kroku sa to aspoň na úrovni Bratislavského samosprávneho kraja deje.
(BSK, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac