Trnavská univerzita patrí k menším, no ambicióznym inštitúciám vyššieho vzdelávania. V dohľadnej dobe plánuje výrazne rozšíriť a skvalitniť svoje priestorové kapacity, čo má byť spojené s rekonštrukciami existujúcich objektov či budovaním nových vzdelávacích aj výskumných priestorov. Chýbať nemajú ani oddychové zóny v exteriéri. Univerzita si od toho sľubuje väčšiu prestíž aj lepšie podmienky pre ďalší rozvoj svojich aktivít.
História Trnavskej univerzity siaha až do roku 1635, keď bola v meste Trnava založená Kráľovská uhorská akadémia, prvá univerzita vybudovaná na území vtedajšieho Uhorska. Pôvodne bola táto vzdelávacia inštitúcia spájaná s výučbou teológie a slobodných umení. Neskôr sa k existujúcim fakultám pridala právnická a lekárska fakulta. Akadémia sa v roku 1777 presťahovala do Budapešti, čím mesto Trnava stratilo významnú vzdelávaciu inštitúciu.
Nová Trnavská univerzita bola na podnet Slovenskej národnej rady obnovená 25. marca 1992. Svoje brány oficiálne otvorila v júli toho istého roku. Ako prvé vznikli fakulty humanistiky a pedagogiky. Dnes ponúka bakalárske, magisterské a doktorandské študijné programy. Vzdelanie poskytuje v oblasti filozofických, spoločenských a humanitných vied, pedagogiky, práva, zdravotníctva a teológie. Študuje na nej približne 5.500 študentov.
Trnavská univerzita sa v roku 2016 stala víťazom Národnej ceny SR za kvalitu. Od roku 2019 je inštitúcia oprávnená používať označenie „výskumná univerzita“. Pre udelenie tohto oprávnenia je rozhodujúci číselne vyjadrený profil kvality výskumnej činnosti vysokej školy. Zároveň je dôležitý počet oblastí výskumu, v ktorých sa uskutočnilo hodnotenie tvorivej činnosti vysokej školy v rámci komplexnej akreditácie jej činností. „Dosiahnutie kritérií nie je len značkou kvality univerzity, ale predovšetkým výsledkom dlhodobej a systematickej práce našich zamestnancov,“ popisuje rektor Marek Šmid.
Jedna z najznámejších slovenských univerzít však ani zďaleka nenapreduje len v oblasti vzdelávania. V poslednom období oznámila táto inštitúcia aj niekoľko zaujímavých projektov, ktoré majú rozšíriť rozsah vzdelávacích priestorov patriacich pod univerzitu. V roku 2016 odkúpila univerzita od mesta Trnava historickú budovu, známu ako Adalbertinum. Nachádza sa na rohu Hollého a Invalidskej ulice. Vysoká škola ju pre potreby vzdelávania plne využíva od roku 2018.
Krátko po odkúpení bol oznámený začiatok rekonštrukčných prác. Predstavené boli viaceré vizualizácie, ktoré okrem novej podoby samotnej budovy, načrtli aj plánovanú podobu verejných priestorov v jej okolí. V roku 2019 sa univerzite podarilo zrekonštruovať strechu objektu. „Vymenili a spevnili sme nosné prvky pôvodného krovu, osadili novú pálenú krytinu, strešné okná, doplnili klampiarske prvky, uzemnenie, opravili komíny a vykonali všetko ostatné, čo s realizovanými prácami bezprostredne súviselo,“ približuje univerzita.
Zámer pokračovať v rekonštrukcii Adalbertina bol ohlásený v roku 2022. Súčasťou ďalšej fázy mala byť oprava a dobudovanie všetkých horizontálnych a vertikálnych nosných konštrukcií, výmena okien a dverí, podláh, omietok, ústredného kúrenia, zdravotechniky, fasády, elektroinštalácie. Vybudovať sa malo aj priľahlé parkovisko.
V budove by sa po novom mali nachádzať priestory pre výuku a administratívu, ale aj doposiaľ chýbajúce výťahy, výstavná galéria, technické zázemie a podobne. V druhej etape projektu mala navyše pribudnúť univerzitná materská škola či špičkové molekulárno-imunologické laboratórium.
Podľa Matúša Demka z oddelenia pre marketing a PR Trnavskej univerzity bolo na realizáciu rekonštrukcie hlavného objektu Adalbertinum vydané stavebné povolenie. Právoplatnosť nadobudlo 14. júna 2024. Univerzita sa momentálne snaží zabezpečiť stavebné povolenie na cestu a spevnené plochy a na realizáciu elektroenergetických zariadení. V rámci toho prebieha majetkovoprávne vysporiadanie vlastníckeho práva k dotknutým pozemkom týkajúcich sa týchto elektrických zariadení.
V máji 2024 Trnavská univerzita oznámila aj ďalšie plány. Tentokrát pripravuje vybudovanie novej auly a vzdelávacie priestory na mieste bývalého kina Sloboda v Trnave. Budova, v ktorej majú vzniknúť nové vzdelávacie priestory, sa nachádza vedľa právnickej fakulty. „Budovu sme odkúpili od mesta s podmienkou, že ju naďalej budeme využívať na účely súvisiace s pedagogickým procesom na univerzite,“ približuje Marek Majdan, prorektor Trnavskej univerzity pre rozvoj a informačné systémy.
Pôvodne ju plánovali prepojiť s právnickou fakultou. Neskôr bolo rozhodnuté, že budovu prestavajú na aulu a kongresové centrum. Vďaka zmene funkčnej náplne môže byť tento zámer naplnený pomocou prostriedkov z programu Plánu obnovy a odolnosti.
Riešený objekt nie je pamiatkovo chránený. Predstavené vizualizácie však naznačujú, že pôvodný výraz budovy ostane zachovaný, a to predovšetkým v časti čelnej fasády, hoci zvyšok objektu zanikne. Vo vnútri by mala vďaka dostavbe vzniknúť aula s kapacitou 244 miest, ktorá okrem študijných prednášok poslúži aj ako kongresové centrum na organizáciu rôznych konferencií.
Architektonický návrh objektu vypracovala kancelária pod vedením Gabriela Drobniaka, ktorý sa v minulosti podieľal aj na rekonštrukcii priľahlej budovy právnickej fakulty a je autorom rekonštrukcie Divadla Aréna v Bratislave. V máji 2024 bol oznámený začiatok verejného obstarávania na výber zhotoviteľa stavebných prác. Predpokladaná výška investície bola stanovená na 2,5 milióna eur. „Ak pôjde všetko podľa plánu a nenastanú nepredvídateľné okolnosti, stavbu by sme chceli mať hotovú a odovzdanú do užívania v prvej polovici roka 2026,“ naznačuje M. Majdan.
Úspešná realizácia spomínaných zámerov by Trnavskej univerzite mohla priniesť nielen značné priestorové rozšírenie, ale podľa predstavených vizualizácií aj architektonicky zaujímavé objekty, ktoré vďaka striedmej obnove zapadnú do existujúcej zástavby. Posilní sa tak význam a spojenie univerzity s Trnavou. Jedna z najúspešnejších slovenských samospráv sama stavia na svojej pozícii univerzitného mesta. Ako dodáva univerzita, z Trnavy sa tak postupne stáva slovenský Cambridge.
(Trnavská univerzita, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac