Author photoAdrian Gubčo 17.07.2024 15:57

Nádherná rekonštrukcia vzácnej pamiatky. Univerzita Komenského sa rozšíri príťažlivým spôsobom

Univerzita Komenského v Bratislave je najstaršou a najvýznamnejšou univerzitou netechnického charakteru na Slovensku. Srdcom inštitúcie je kampus v centre mesta v blízkosti Šafárikovho námestia. Len pred niekoľkými rokmi sa rozšíril o novú budovu – pamiatkovo chránený objekt na Vajanského nábreží 10. V dohľadnej dobe by mal prejsť príťažlivou rekonštrukciou.

Zdroj: Bellušove ateliéry FAD STU

Zdroj: Bellušove ateliéry FAD STU

Univerzita Komenského je s lokalitou Šafárikovho námestia spojená od roku 1937, keď bola slávnostne odovzdaná hlavná budova univerzity na rohu Vajanského nábrežia, Šafárikovho námestia a Tobruckej ulice. Veľkolepý objekt bol pôvodne budovaný pre potreby plodinovej burzy, obchodnej komisie či zemského archívu. Po novom sa tu však usídlili Filozofická fakulta, Právnická fakulta a rektorát.

Spojenie dvoch fakúlt, ktoré pretrváva dodnes, spôsobuje rozličné logistické problémy. Univerzita Komenského preto v roku 2019 pristúpila k odkúpeniu objektu na Vajanského nábreží 10. Dom dotvára blok, ktorého súčasťou je mohutná budova bývalého Vojenského veliteľstva a po prvej svetovej vojne Ministerstva s plnou mocou pre správu Slovenska. V súčasnosti je však známa najmä ako sídelná budova Filozofickej fakulty UK.

V odkúpenom dome by mali vzniknúť priestory pre účely Právnickej fakulty. Univerzita neplánuje navyšovať počet študentov ani zamestnancov (v tomto smere možno badať skôr pokles). Dôjde najmä k presunu ľudí, čím sa má zvýšiť užívateľský komfort a zároveň získa celý súbor univerzitných budov celistvejší charakter. Posilní sa aj charakter lokality ako univerzitnej štvrte.

Galéria

  • Zdroj: Bellušove ateliéry FAD STU
  • Zdroj: Bellušove ateliéry FAD STU
  • Zdroj: Bellušove ateliéry FAD STU
  • Zdroj: Bellušove ateliéry FAD STU
  • Zdroj: Bellušove ateliéry FAD STU
  • Zdroj: Bellušove ateliéry FAD STU
  • Zdroj: Bellušove ateliéry FAD STU

Uk ide rekonštruovať pamiatkovo chránený objekt, pochádzajúci z roku 1905 (hoci dobový historik Tivadar Ortvay hovorí už o rokoch 1903-1904). Jeho autorom bol známy architekt Jozef Hubert, ktorý projektoval budovy pre významné inštitúcie. Tak tomu bolo aj v tomto prípade – klientom bolo bratislavské Živnostenské spoločenstvo. Ortvay sa o neorenesančnej budove s eklektickými prvkami vyjadril pochvalne, výstavbu v lokalite v tom čase prirovnával k prestavbe budapeštianskych nábreží.

V súčasnosti ide o polyfunkčnú budovu, kde sa v suteréne nachádza reštaurácia, na prvom až treťom podlaží sú kancelárske priestory a v dvoch podkrovných podlažiach je šestica bytov. UK má vlastnícky vzťah k suterénu a prvým trom podlažiam.

Práve týchto priestorov sa týka navrhovaná rekonštrukcia. Dotýkať sa bude celej fasády budovy a v nevyhnutnom rozsahu sa dotkne aj spoločných priestorov, zdieľaných s vlastníkmi podkrovných bytov (samotné byty už predmetom obnovy nie sú). Návrh rekonštrukcie a prístavby počíta s preklasifikovaním využitia stavby z administratívnej budovy na vysokú školu.

Vzniknúť by tak mali nové priestory pre výučbu a administratívny chod fakulty. Hlavný vstup je riešený z Vajanského nábrežia, rovnako ako doteraz, odkiaľ budú prístupné dva trakty budovy. V oboch traktoch sa budú nachádzať učebne, ktoré sú orientované na sever (smer Vajanského nábrežie) a kancelárie, ktoré sú orientované na západ (smer nádvorie a Prešernova ulica). Vzniknúť by tu mal aj apartmán pre hosťujúcich pedagógov.

S ohľadom na pamiatkové hodnoty stavby sa budú zachovávať viaceré pôvodné architektonické prvky, hoci pribudnú nové – napríklad výťah či toalety, ktoré budú riešené ako novotvary. Rekonštruovať sa bude aj priestor reštaurácie do štádia holopriestoru, aby si ho budúci nájomca vedel prispôsobiť. S univerzitnými priestormi bude prepojený, vstup inak bude umiestnený tak ako dnes na Prešernovej ulici.

Špecialitou rekonštrukcie bude prístavba podzemnej prednáškovej miestnosti pod nádvorím. Bude väčšia ako ostatné miestnosti v budove, presvetlená bude svetlíkmi. Jej riešenie umožní zrevitalizovať celé nádvorie, z ktorého by sa mal stať pobytový priestor pre študentov. Umiestnená tu bude zeleň v podobe vegetačného ostrova aj popínavej zelene, ktorá bude siahať až do úrovne druhého podlažia.

Architektonické riešenie rekonštrukcie spracovali Bellušove ateliéry na Fakulte architektúry a dizajnu STU, ktoré pripravili citlivé a kultivované riešenie. Nová Právnická fakulta UK sa tak bude vyznačovať jedinečným geniom loci, založenom na kombinácii historickej architektúry a nových vstupov.

Realizácia sa predpokladala v období medzi začiatkom roka 2024 a polovicou roka 2025. Aktuálne sa však ešte len vyhlasuje verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby. Realizácia stavby by mala trvať 18 mesiacov a naviazaná je na financovanie z Fondu obnovy a odolnosti. Dokončená by tak mala najneskôr byť v polovici roka 2026. Odhadované náklady sú 7.653.147,24 eur bez DPH.

 

Zdroj: Bellušove ateliéry FAD STU

 

Úspešná rekonštrukcia v zmysle projektu od Bellušovych ateliérov výrazne zlepší podmienky UK pre výučbu a ocenia ju pedagógovia aj študenti. Získajú atraktívne a moderné priestory, ktoré budú navyše reprezentatívne a vysielať signál o vysokej úrovni celej inštitúcie. Naostatok dôjde aj k obnove kultúrnej pamiatky, ktorá sa takto lepšie prispôsobí súčasným nárokom a zvýši sa jej životnosť.

Ide o jeden z pozitívnych krokov, ktoré Univerzita Komenského v poslednom období iniciovala. Pravdou je, že priestory kampusu v centre mesta sa zlepšujú už dlhšie – postupne sa napríklad obnovuje budova Filozofickej fakulty na Gondovej (kde mal vzniknúť aj zaujímavý priestor UniverSaal) a na Štúrovej ulici. Priamo v spolupráci s Bellušovými ateliérmi dokonca na Štúrovej vznikol priestor Infocentra Univerzity Komenského, ktorý je spojený s kaviarňou a predajňou produktov.

Z iných investícií možno zmieniť realizácie, ktoré vznikli v rámci projektu ACCORD. Zameraný bol na zlepšenie univerzitných kapacít a kompetencií vo výskume, vývoji a inováciách. STU v partnerstve s UK tak opravila budovy, získali nové technologické vybavenie a vybudovali laboratóriá. V Mlynskej doline bol postavený Pavilón špičkových technológií za 6,4 miliónov eur.

Ide o pozitívny trend, na ktorý je vhodné nadviazať. Výraznejšie zásahy by si už zaslúžila aj hlavná budova UK, rovnako ako mnohé ďalšie fakulty a internáty. Potrebné je aj supermoderné vedecké vybavenie, skvalitnenie verejných priestorov v okolí fakúlt v spolupráci so samosprávami či vytváranie možností pre socializáciu. Ide o nevyhnutné predpoklady pre zvýšenie prestíže aj konkurencieschopnosti školy.

Prirodzene, extrémne dôležitá je aj kvalita výskumu, výstupov, odborníkov a študentov, ktorí tu pôsobia. Len ťažko si ale možno predstaviť, že talentovaní experti a excelentná veda sa budú spájať so zanedbanou a neudržiavanou inštitúciou. V 21. storočí, keď je úspech a blahobyt krajín založený na inovatívnosti a schopnosti premieňať ľudský talent na ekonomické a spoločenské hodnoty, majú investície do popredných univerzít strategický význam.

 

Pozrite si rekonštrukcie bratislavských pamiatok vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube