Do svojho domova na nábreží Dunaja sa vrátila jedna z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií v Bratislave. Divadlo Aréna bolo včera otvorené po tri roky trvajúcej komplexnej rekonštrukcii, ktorá dramaticky zvýšila technickú i estetickú úroveň priestoru. Uviedlo sa hrou, ktorá má poukazovať na stav politickej kultúry. Naznačuje tým cieľ divadla otvárať spoločenské otázky.
Divadlo Aréna bolo založené už v roku 1828, čo z neho robí jedno z najstarších divadiel v Bratislave. Pôvodne išlo o nekrytý letný amfiteáter, čo sa zmenilo až v roku 1898. Nová budova divadla vtedy dostala prakticky dnešnú podobu. Vrcholným obdobím bolo predovšetkým obdobie Prvej repbuliky, po druhej svetovej vojne však bola budova uzatvorená a slúžila ako sklad.
Až v roku 1995 sa začala vďaka iniciatíve slovenského míma Milana Sládka čiastočná obnova, ktorá umožnila prevádzku divadla. V roku 2002 prešlo divadlo do zriaďovateľskej kompetencie Bratislavského samosprávneho kraja a pod vedením riaditeľa Juraja Kukuru sa stalo multižánrovou scénou, ktorej dominuje predovšetkým divadlo. Aréna sa sústredí na súčasnú i klasickú činohru so zreteľom na aktuálnosť témy, ako aj hudbu, predovšetkým jazzovú, populárnu, operu či vzdelávacie projekty.
Napriek tomu, že sa Divadlo Aréna etablovalo ako mimoriadne významná kultúrna inštitúcia, stav budovy nebol ideálny. Rekonštrukcia z 90-tych rokov a čiastkové úpravy v neskorších obdobiach umožnili len nevyhnutnú prevádzku. Už pred 17 rokmi sa tak začali rozvíjať úvahy o generálnej rekonštrukcii. Túto myšlienku rozvíjali viacerí predsedovia samosprávnych krajov, no reálne sa obnova začala až za súčasného vedenia v roku 2021.
Išlo o úplnú pamiatkovú obnovu, ktorá však priniesla aj dramatické zlepšenie technologickej úrovne inštitúcie. „Divadlo Aréna je dôkazom toho, že aj v modernej dobe je možné rešpektovať a chrániť naše historické dedičstvo, a zároveň prinášať inovatívne zážitky pre rôzne typy divákov,“ hovorí bratislavský župan Juraj Droba. „Divadlo prešlo komplexnou obnovou s dôrazom na zachovanie historickej architektúry, do ktorej sme zakomponovali moderné technické riešenia.“
Ako približuje kraj, rekonštrukcia zahŕňala búracie práce, nové základy, oceľovú konštrukciu pre divadelnú vežu, reštaurátorské práce, betonárske práce na prístavkoch, výmenu strechy a okien. Zvonka je najväčšou zmenou práve dobudovanie veže, v ktorej sa skrývajú ťahy a žeriavy, slúžiace na výmenu scén a kulís. Realizovať sa tak dajú omnoho náročnejšie predstavenia.
Divadlo Aréna má po novom aj špičkovú techniku, ktorá reflektuje najnovšie trendy v oblasti osvetlenia, zvuku a vizuálnej prezentácie. Na scénu boli pridané najmodernejšie svetelné systémy, ktoré umožňujú dynamickú prácu s atmosférou a vizuálnymi efektmi, čím prispievajú k hlbšiemu diváckemu zážitku. Vďaka kvalitnej akustike sa hlasy hercov a hudobné výkony prenášajú v čistej podobe aj do posledných radov, čo zabezpečuje rovnaký zážitok pre každého diváka.
Divadlo je zároveň vybavené novými interaktívnymi prvkami, ktoré umožnia hosťujúcim súborom zapojiť do predstavení moderné projekcie či virtuálne prvky. To poskytne podľa kraja režisérom a umelcom ešte väčšiu slobodu a možnosti experimentovať s priestorom.
Okrem technológie bola rekonštrukcia orientovaná na zlepšenie prístupnosti divadla. Divadlo Aréna je dnes vybavené bezbariérovými prístupmi, výťahmi a zmodernizovaným sedením, ktoré ponúka väčší komfort. Divadlo sa tak otvorí ešte širšiemu spektru divákov, čím prispieva k lepšej integrácii a dostupnosti kultúry.
„Rekonštrukcia vytvorila z Divadla Aréna jedinečné miesto, kde sa spája história a budúcnosť, čím sa stáva ideálnym priestorom pre umelecké experimenty a kultúrne podujatia, ktoré budú rezonovať nielen s Bratislavčanmi, ale aj s návštevníkmi z iných miest,“ myslí si riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura. Projekt vyšiel na 12 miliónov eur, z toho približne 4 milióny eur bola štátna dotácia Ministerstva financií SR. Architektom rekonštrukcie je Gabriel Drobniak.
Divadlo bolo otvorené symbolicky 17. novembra, v deň 35. výročia Nežnej revolúcie. Prvou inscenáciou bola hra Henrika Ibsena Nepriateľ ľudu v réžii Rastislava Balleka. Premiéru navštívili stovky hostí vrátane osobností z kultúry aj politiky. Ministerka kultúry napriek pozvaniu medzi návštevníkmi chýbala (bez toho, aby vôbec oznámila, či príde alebo nie).
Aréna demonštrovala nové možnosti už počas úvodného večera. Ešte pred uvedením hry sa konala interaktívna svetelno-hudobná show, ktorá by v minulosti nebola možná. Tak Kukura, ako aj Droba sa netajili spokojnosťou.
Pripúšťajú pritom, že cesta k realizácii bola dlhá. „Nebolo to vždy jednoduché a peňazí bol obmedzený objem. Juraj mal ako maximalista maximalistické predstavy, my sme museli bohužiaľ niektoré veci zreálniť, ale výsledkom je nádherné divadlo,“ zhodnotil celý proces J. Droba. Pripomenul pritom, že projekt ešte v minulosti špeciálne podporili ministri financií a kultúry.
J. Kukura sa okrem nových možností pre dramaturgiu predstavení teší aj z obnoveného priestoru LOFT pre experimentálne divadlo. Tento je prepojený s kaviarňou, ktorá sa aktuálne zariaďuje a má aktuálne vysúťaženého prevádzkovateľa. Poskytuje pritom výborné výhľady na Dunaj a Tyršovo nábrežie. Smerom k nábrežiu bol vytvorený aj spevnený priestor pri budove, ktorý sa vďaka otvárateľným oknám vie priamo prepojiť s interiérom divadla.
Hľadisko hlavnej sály divadla má kapacitu približne 320 miest, ide však o teleskopickú konštrukciu, takže ho možno zasunúť a priestor upraviť pre iné účely, napríklad plesy alebo rozličné stretnutia a spoločenské akcie. V krátkom čase bude údajne zverejnený formulár pre záujemcov o organizovanie podujatí v divadle. Aréna má aj kvalitnejšie zázemie pre catering, takže jednotlivé akcie môžu mať vysokú slávnostnú úroveň.
Bratislava tak dostala špičkovo vybavenú kultúrnu inštitúciu. Ide o obrovský benefit pre mesto, ale aj pre danú lokalitu. Sad Janka Kráľa a Tyršovo nábrežie sú čoraz populárnejšou rekreačnou zónou, čo sa mesto snaží posilniť postupnou revitalizáciou verejného priestoru i vybavenosti. Vzácne historické divadlo s kvalitným zabezpečením je preto dokonalým doplnkom najvýznamnejšieho bratislavského parku.
Ide o veľký úspech aj pre Bratislavský samosprávny kraj, ktorý takto dokončil svoj najväčší investičný projekt. V uplynulých rokoch pritom realizoval hneď niekoľko významných zámerov, a to aj v oblasti kultúry. Droba pripomína rekonštrukciu synagógy v Senci, obnovu Bratislavského bábkového divadla, čiastočnú obnovu Malej scény a spomedzi rekonštrukcií pamiatok aj vznik ekocentra v zrenovovanom kaštieli v Čunove. Divadlo Aréna však bolo vlajkovou loďou investícií do kultúry.
V najbližších rokoch sa bude kraj vo väčšej miere sústrediť pravdepodobne na vzdelávanie či šport, niekoľko kultúrnych projektov by však pribudnúť malo. Obnovou by mala prejsť aj synagóga vo Sv. Juri a areál na Patrónke, kde vznikne pripomienka odsunu Židov počas druhej svetovej vojny.
Spolu s kultúrnymi investíciami iných hráčov, najmä Hlavného mesta SR Bratislavy, získala metropola v uplynulom období hneď niekoľko výrazne modernejších a príťažlivejších priestorov. Navonok ide o pozitívny signál o rozvoji kultúry na Slovensku. Nanešťastie, bez aktívnejšej účasti štátu nemožno očakávať pokrok, porovnateľný so zahraničím. Absencia ministerky je výrečným poukázaním na skutočný záujem z najvyšších poschodí vlády.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre