Mestská časť Dúbravka je tvorená zachovanou pôvodnou zástavbou aj modernistickým sídliskom. Vďaka tomu má zelený charakter a viacero verejných priestorov vrátane parkov. Mnohé z nich však svoj plný potenciál zatiaľ nenapĺňajú. Samospráva to chce zmeniť a pripravuje väčšie množstvo projektov.
Dúbravka patrí k mestským častiam, v ktorých sa v ostatných rokoch pomerne intenzívne realizuje viacero developerov. Okrem rezidenčných či polyfunkčných stavieb venujú nemalú pozornosť aj bezprostrednému okoliu, ktoré menia na kultivovaný verejný či poloverejný priestor.
Samozrejme, verejné priestory existujú aj v rámci staršej zástavby a na sídlisku. K najvýznamnejším parkom v mestskej časti patria Park Fedáková, Družba, Pekníková, Saratovská či park na Červeňákovej ulici. Niektoré z nich pritom čakajú významné zlepšenia.
„O parky v mestskej časti sa samozrejme staráme celoročne a čaká nás hneď niekoľko väčších projektov. Okrem nového ihriska v parku na Fedákovej ulici by sme radi spomenuli Lidl Čistinku v Parku Družba, keďže sme vyhrali súťaž a projekt začína naberať reálne kontúry,“ uviedla Dana Šoporová z tlačového oddelenia mestskej časti Dúbravka.
„V Parku Pekníkova budujeme novinku, ktorá sa stretla s mimoriadne pozitívnymi ohlasmi, jej realizácia je plánovaná do konca tohto roka,“ pokračuje Šoporová. Začiatkom októbra samospráva informovala o začatí prác na spevnenej asfaltovej ploche v parku Pekníkova, kde vznikne nové zázemie pre návštevníkov ihrísk a športovísk.
Na ploche pribudnú dva kontajnery. Jeden bude slúžiť ako kaviareň a bufet s drobným občerstvením, v druhom budú toalety vrátane sociálneho zariadenia pre imobilných a skladu náradia. Dodávku kontajnerov samospráva očakáva na konci novembra, v najbližších týždňoch sa budú realizovať prípojky energií, odpadov a betónové pätky. Park Pekníkova sa zaraďuje medzi najobľúbenejšie miesta v Dúbravke, kde trávia čas nielen rodiny s deťmi, ale aj športovci a seniori.
Dúbravka pritom hľadá možnosti financovania pre ďalšie zlepšenia parkov. „Áno, aktuálne existujú finančné schémy, ktoré mestská časť Bratislava-Dúbravka aktívne sleduje a do ktorých sa plánujeme zapojiť. Už teraz pripravujeme žiadosť o finančné prostriedky na revitalizáciu Parku Žatevná, ktorý by mal získať nový vzhľad a priniesť ešte viac príležitostí pre oddych a rekreáciu obyvateľov,“ uviedla hovorkyňa.
V rámci programu Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) Živé miesta v Dúbravke za zastávkou Homolova už prešiel premenou dlhodobo nevyužívaný verejný priestor. Stala sa z neho tzv. Motýlia lúka s exteriérovou učebňou, rozmanitou zeleňou, hmyzím hotelom a brlohom pre ježka. Verejný priestor sa doplnil o lavičky aj bezbariérovú pitnú fontánu. Na revitalizácii sa podieľal architektonický ateliér Duma.
V Dúbravke by v budúcnosti mohol vzniknúť aj ďalší významný park. V roku 2022 bola bližšie predstavená Urbanistická štúdia zóny Pod záhradami. Hlavným cieľom je realizácia veľkého parku bez možnosti výstavby bytových domov, teda zmena Územného plánu. Riešené územie je vymedzené ulicou Pod záhradami, Ulicou M. Schneidera-Trnavského, zástavbou od Talichovej, Talichovou a Koprivnickou a bytovými domami na Koprivnickej. Dnes je plocha prevažne nezastavaná.
V súčasnosti tu Územný plán Bratislavy umožňuje vznik bývania a občianskej vybavenosti mestského a nadmestského významu. Dúbravke sa teoreticky otvára priestor na realizáciu väčšieho parku, avšak k reálnej zmene funkčného využitia môže prísť až o niekoľko rokov.
Mestská časť nepotrebuje financie iba na skrášlenie parkov, v hre je aj ďalší projekt. „Zároveň intenzívne hľadáme ďalšie vhodné výzvy a schémy, ktoré by nám pomohli financovať plánované úpravy a modernizáciu Domu kultúry v našej mestskej časti. Naším cieľom je vytvárať atraktívne a funkčné verejné priestory pre všetkých obyvateľov,“ tvrdí Šoporová.
V Dome kultúry sa aj v súčasnosti konajú rôzne podujatia, krúžky a pohybové aktivity. Priestory je možné prenajať, dostupné sú tri sály, kaviareň, zasadačka, pohybová sála, galéria, konferenčná miestnosť a dva vestibuly. Súťaž na rekonštrukciu a dostavbu Domu kultúry Dúbravka bola vyhlásená v roku 2017, ale súťaž na dodávateľa projektovej dokumentácie na rekonštrukciu bola na základe rozhodnutia ÚVO napokon zrušená.
Väčšou obnovou tak objekt zatiaľ neprešiel, v súčasnosti prebieha aspoň rekonštrukcia toaliet, konkrétne jej druhá etapa. Prvú časť rekonštrukcie realizovala mestská časť vlani. V najbližších dňoch začne podľa mestskej časti aj oprava priečelia pri vstupe, no samotné priestranstvo pred domom kultúry aktuálne samospráva upravovať neplánuje.
Očakávaná je aj obnova verejného priestoru pred Domom služieb v južnej časti sídliska neďaleko zastávky Záluhy. Dúbravka spolupracuje na projekte s MIB-om a Hlavným mestom, keďže ide o ďalšie zo Živých miest. Návrh na revitalizáciu pripravili architekti z ateliérov Atrium architekti, ARZ a LIVINARK. Z dnes zanedbanej plochy sa má stať príjemné miesto s vodnou plochou. Vedľa fontány pribudne trávnik a lavičky, vysadia sa aj nové stromy.
Novou dominantou priestoru má byť väčšia vodná plocha s pobytovou funkciou. Pôjde o vyspádovanú betónovú plochu, po ktorej bude stekať voda. Podľa architektov vodná plocha na sídlisku zlepší klímu a v letných mesiacoch sa z nej stane obľúbené miesto najmä detí. MIB aj mestská časť potvrdili, že aktuálne prebieha úprava projektovej dokumentácie. Samotná realizácia by sa podľa MIB mala spustiť budúci rok.
Isté je, že Dúbravka sa bude v nasledujúcich rokoch meniť a vyvíjať. Centrálnu časť Dúbravky, teda plochy okolo Domu kultúry, budú meniť najmä developerské projekty. V povoľovacích procesoch sa zatiaľ najviac darí Polyfunkčnému domu Na lúke od developera FINEP. Zámer je plánovaný na mieste medzi supermarketom Lidl a bývalou poštou. Aktuálne investor žiada o vydanie stavebného povolenia.
Projekt zahŕňa dva sedempodlažné bytové domy, ktoré vytvoria súkromné nádvorie. Okrem bytov budú v komplexe aj štúdiá a menšie obchodné priestory orientované na Saratovskú ulicu, kde sa očakáva najväčší pohyb chodcov. Plánuje sa aj široký chodník, ktorý prepojí okolité oblasti s električkovou zastávkou na Saratovskej ulici (Alexyho). Projekt by mohol ísť do výstavby budúci rok, dokončený by mal byť v roku 2027. Architektonický návrh vypracovalo renomované české štúdio A.LT Architekti.
Pre centrálnu časť Dúbravky bude dôležitý aj susedný projekt, ktorý nahradí skelet bývalej pošty. Tému začal majiteľ objektu, Macho Consulting, riešiť ihneď po uzatvorení pošty pred viac ako 15 rokmi. Projekt Stará pošta Dúbravka má vydané aj súhlasné záväzné stanovisko mesta, na rozhodnutie o umiestnení stavby ale stále čaká. V pláne je vybudovanie mestského bloku so štyrmi budovami okolo vnútrobloku so zeleňou a priechodom. Architektom je Atelier 008.
Masívnejší rozvoj sa pripravuje v časti Hrubé lúky, teda na Agátovej ulici a v jej okolí. Veľké očakávania sprevádzajú development Hrubé lúky - Agátová od Corwinu. Zámer obytnej zástavby by mal priniesť vysokú úroveň, umocnenú vytvorením predpokladov pre aktívny komunitný život.
Rezidenti by mali mať k dispozícii atraktívne priestory verejného aj poloverejného charakteru, ktoré umožnia realizáciu širokého portfólia aktivít. Autorom urbanistickej koncepcie je známy dánsky ateliér Gehl Architects, ktorý nadviazal na prácu slovenskej kancelárie JELA. Architektúru spracúva Superatelier.
Obytný súbor, ktorý nahradí chátrajúci areál na Agátovej, chce postaviť aj spoločnosť Hornex. Projektovú dokumentáciu spracovali šujan_stassel, predpokladaný začiatok výstavby je rok 2025. Do lokality pribudne aj Bytový dom Ypsilon a DP Real má v úmysle postaviť tu polyfunkčný komplex Dúbravka.
Pripravované projekty úprav verejných priestranstiev sú pre túto časť mesta pozitívne. K atraktívnejšej štvrti však nepochybne prispejú aj súkromní developeri. Napríklad projekt od Corwinu obsahuje aj krajinársky návrh, spracovaný ateliérom Jančovičová+Tothová, ktorý podporí zelený charakter a rozmanitosť typológie bývania a verejných či poloverejných priestorov.
Lepšie priestranstvá by však nemali vznikať iba v rámci novovybudovaných štvrtí. Snahy samosprávy o zlepšenie existujúcich parkov sú dobrým signálom do budúcnosti aj pre obyvateľov sídliska a existujúcej zástavby. V minulosti do istej miery zaznávaná Dúbravka by v dohľadnej budúcnosti mohla byť mimoriadne príjemným miestom pre život.
Pozrite si rekonštrukcie verejných priestranstiev vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac