Author photoMartina Gregová 23.11.2024 13:30

Najkrajšie zelené miesta na Slovensku. Pozrite sa na výber výnimočných parkov a záhrad roka 2024

Zelené verejné priestory zohrávajú kľúčovú úlohu pri zlepšovaní kvality života a udržateľnosti miest aj obcí. Súťaž Záhrada roka, Park roka a Detail roka každoročne oceňuje výnimočné projekty, ktoré spájajú estetiku, funkčnosť a environmentálnu zodpovednosť. Víťazné diela ukázali, ako inovatívne a citlivé riešenia dokážu obohatiť naše prostredie.

Zdroj: Attila Tóth/Soňa Sadloňová

Zdroj: Attila Tóth/Soňa Sadloňová

Od roku 2015 udeľuje Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu (SZKT) tituly Záhrada roka, Park roka a Detail roka. Cieľom súťaže je prezentácia krajinných a záhradných diel širokej verejnosti, a to nielen z hľadiska ich estetickej hodnoty, ale aj vzhľadom na ich spoločenský prínos. Tento rok sa konal už v poradí 9. ročník ocenenia, čo podčiarkuje jeho dôležitosť a obľúbenosť na Slovensku.

Spoločnosť uvádza, že víťazné diela by mali v ideálnom prípade motivovať a inšpirovať k vzniku podobných projektov v ďalších slovenských mestách a obciach. Udelením ocenenia pritom nemá byť vyzdvihnutá len práca záhradného či krajinného architekta, ale tiež realizačných firiem, dodávateľov a investorov.

Medzi hlavné kritériá hodnotenia patrí komplexnosť návrhu a realizácie, rešpektovanie širších vzťahov v území, pôvodnosť a originalita návrhu, kvalita zrealizovaných prác a materiálov, dodržanie odborných postupov a technológií či udržateľnosť diela. Dôležitá je tiež efektivita údržby a využitie technológií šetrných k životnému prostrediu.

 

Park vo Vlčanoch. Autor: Attila Tóth

 

V rámci 9. ročníka ocenenia odborná porota za Park roka 2024 označila Park vo Vlčanoch. Za jeho návrhom stoja absolventi Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (FZKI SPU) v Nitre, Attila Tóth a Tomáš Pavelka.

Parkové námestie s trhoviskom Vlčany sa nachádza neďaleko miestneho kostola a je považované za centrálny verejný priestor obce. „Kompozičným zámerom bolo vytvoriť moderné vidiecke zelené námestie, ktoré bude v súlade s aktuálnymi trendmi krajinnej architektúry a meniacej sa klímy na jednej strane a vidieckym charakterom prostredia na strane druhej,“ tvrdia autori projektu.

Okrem samotného kostola sa v lokalite nachádza aj obnovené trhovisko, dvojica pamätníkov, artézska studňa a kompozične premyslené kvetinové záhony či vysoká zeleň. Dôležitou súčasťou projektu sú tiež vodozádržné opatrenia. Súčasťou systému na zachytávanie dažďovej vody sú okrem studne aj podzemné nádrže na zavlažovanie, dažďová záhrada či plytká priekopa s výsadbou trvaliek pozdĺž cestnej komunikácie.

 

Záhrada pokojnej džungle. Zdroj: G.Arch

 

Titul Záhrada roka bol udelený projektu s názvom Záhrada pokojnej džungle, za ktorým stojí ateliér G.Arch. Atypický je predovšetkým tým, že na ploche približne 500 metrov štvorcových sa architekti rozhodli nepoužiť žiadnu súvislú trávnikovú plochu. „Vedeli ste, že najviac údržby je s trávnikom? Na tejto menšej záhrade sme sa rozhodli ho nepoužiť a naopak vytvoriť väčšie plochy výsadieb, ktoré majú údržbu trikrát do roka. Prinesú nám atmosféru džungle, prepojenosti a zelenej oázy,“ približujú autori projektu.

V kategórii Park roka 2024 realizácia vo Vlčanoch prekonala aj nedávno obnovený Ružový park v Trnave či revitalizáciu Námestia protifašistických bojovníkov v Martine. Záhrada pokojnej džungle zase vo svojej kategórii prekonala projekty s názvom Záhrada na Spiši a Záhrada s brezami, ktoré sa umiestnili na druhom a treťom mieste.

Od roku 2016 odborná porota každoročne vyhlasuje aj víťaza kategórie Detail roka. Patria do nej architektonické, výtvarné alebo biologické prvky v diele krajinnej alebo záhradnej architektúry, ktoré sú dominantné alebo významným spôsobom zvýšili celkovú kvalitu diela. Môže ísť o prvok drobnej architektúry, výtvarné dielo, solitérnu rastlinu či časť výsadby.

 

Židovský cintorín Stará Bystrica. Autorka: Soňa Sadloňová

 

V rámci 9. ročníka bol tento titul pridelený Židovskému cintorínu v Starej Bystrici, za ktorým stojí autorský kolektív pod vedením Ivana Jarinu. Projekt sa sústredil predovšetkým na reštaurovanie zachovaných náhrobkov. Na pozemkoch cintorína pribudol tiež nový pamätník v tvare brány, ktorý podľa autorov symbolizuje spojenie pamäti žijúcich so zosnulými predkami. Celkovú kompozíciu verejného priestoru ohraničil nový kamenný múr. Pribudla tiež nová prístupová cesta, stromy, parkový mobiliár či osvetlenie. Na druhom mieste sa v danej kategórii umiestnila Terasa Pradiareň. Tretie miesto obsadil projekt BIO:VCEL:IN v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Súťaž Záhrada roka, Park roka a Detail roka má významné miesto v oblasti krajinnej a záhradnej architektúry na Slovensku. Každoročné ocenenie tých najlepších projektov nielenže zvýrazňuje estetické a funkčné kvality verejných a súkromných priestorov, ale aj poukazuje na dôležitosť udržateľnosti, inovatívneho prístupu a spolupráce medzi architektmi, realizačnými firmami a investormi. Súťaž inšpiruje verejnosť aj odborníkov k zodpovednému prístupu k tvorbe životného prostredia a prispieva k rozvoju zelenej infraštruktúry na Slovensku, čím pozitívne ovplyvňuje kvalitu života v mestách a obciach.

 

(SZKT, Záhradkár, Ateliér G.Arch, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Park vo Vlčanoch. Autor: Attila Tóth
  • Park vo Vlčanoch. Autor: Attila Tóth
  • Park vo Vlčanoch. Autor: Attila Tóth
  • Park vo Vlčanoch. Autor: Attila Tóth
  • Záhrada pokojnej džungle. Zdroj: G.Arch
  • Záhrada pokojnej džungle. Zdroj: G.Arch
  • Záhrada pokojnej džungle. Zdroj: G.Arch
  • Židovský cintorín Stará Bystrica. Autorka: Soňa Sadloňová
  • Židovský cintorín Stará Bystrica. Autorka: Soňa Sadloňová
  • Židovský cintorín Stará Bystrica. Autorka: Soňa Sadloňová

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube