V Bratislave v posledných rokoch pribúdajú zveľadené verejné priestory. Upravené parčíky, námestia alebo chodníky prispievajú k okrášleniu aj lepšej funkčnosti mesta a lákajú k pobytu. O to smutnejší je potom pohľad na síce upravené, no uzatvorené priestranstvá, zvlášť keď tento stav trvá už dlhšie. Presne to je prípad parčíkov na Legionárskej a Dunajskej v Starom Meste.
Zvýšenie kvality verejného priestoru je v súčasnosti jednou z kľúčových politík Bratislavy. Od nástupu súčasného vedenia mesta v roku 2018 sa v tomto smere urobili zásadné pokroky –Metropolitný inštitút Bratislavy začal takmer okamžite po svojom založení pripravovať koncepčné dokumenty k zvyšovaniu štandardu priestranstiev, ale aj konkrétne projekty. V roku 2021 bol ohlásený program Živé miesta, zameraný na revitalizáciu prehliadaných a zanedbaných plôch v celom meste.
Odvtedy ich bolo dokončených už pomerne dosť a vo viacerých mestských častiach. Tempo ich realizácie závisí od rýchlosti povoľovacích procesov aj od dostupnosti finančných prostriedkov. Z tohto dôvodu ich v kontexte aktuálnej finančnej situácie mesta bude v blízkej budúcnosti menej, napriek tomu by ich ale niekoľko malo pribudnúť.
V najbližšej dobe by mala byť otvorená najmä dvojica parkov – na Legionárskej ulici a na Dunajskej, obe teda v Starom Meste. V oboch prípadoch ide o revitalizáciu plôch, ktoré už boli v podstate ako parky využívané aj predtým. Po nových zásahoch by však mali byť príťažlivejšie, funkčnejšie či inkluzívnejšie.
Prvá menovaná úprava na Legionárskej ulici predstavuje pokračovanie prvej etapy revitalizácie, zrealizovanej v roku 2020. V tom čase tu boli vysadené japonské čerešne ako doklad dlhodobej spolupráce medzi Slovenskom a Japonským cisárstvom. V priebehu minulého roka sa pristúpilo aj ku kľúčovej časti obnovy v podobe dobudovania chodníčkov, mobiliáru, herných prvkov či dodatočnej výsadby zelene a realizácie vodozádržných opatrení.
Súčasťou projektu bolo zveľadenie predpolia sochy s bustou Samuela Chalupku, vybudovanie nového multifunkčného ihriska či zriadenie výbehu pre psov s hernými a agility prvkami. Nové chodníky nadväzujú na vyšliapané cestičky, osadených bolo množstvo nových lavičiek, košov či zriadené osvetlenie. Čo sa týka zelene, odstránených bolo šesť stromov a 80 metrov štvorcových krovín, no pribudlo ďalších 15 vzrastlých stromov, 154 metrov štvorcových krov a podrastu či 13 kusov popínaviek.
MIB vypracoval projekt v spolupráci s krajinným architektom Eugenom Guldanom. Ten lokalitu dobre pozná – v minulosti sa podieľal aj na obnove neďalekého Kmeťovho námestia. Vysúťažená cena za dielo bola 493.433,16 eur. V projekte vystupuje ako partner aj Slovenská technická univerzita.
V prípade Dunajskej bola opravená podstatná časť bývalej záhrady, už desaťročia navštevovanej predovšetkým deťmi. V rámci úprav sa zrekonštruovalo obvodové oplotenie, vstupná brána a rozšíril sa vstup, obnovili sa spevnené plochy a zrealizovali sa aj sadové úpravy. Taktiež sa vysadila nová zeleň. Pre zlý stav sa odstránilo 11 stromov a dve skupiny krov. Nahradené boli kríkmi o rozlohe 954 metrov štvorcových, bolo ich tu vysadených 449 kusov.
Doplnené boli kvalitné herné prvky, súčasťou parku je aj jemná terénna modelácia v kombinácii s detskou vodnou hrou s vodozádržnou funkciou. Pribudli tu dopadové plochy, herné prvky, mobiliár a osvetlenie. Autorom premeny parku je okrem MIBu a Hlavného mesta opäť aj kancelária Guldan Architects. Cena za dielo je 308-tisíc eur.
Oba projekty sú dnes už dokončené. Napriek tomu ostávajú ohradené (hoci do parku na Legionárskej sa dá teoreticky dostať a ihrisko je už občasne využívané) a neprístupné. Tento stav trvá už dlhšiu dobu.
Podľa Hlavného mesta dnes ešte nie je možné povedať, kedy sa otvoria. „V tejto chvíli ešte stále beží kolaudačné konanie,“ vysvetľuje Peter Bubla z Oddelenia komunikácie a marketingu na bratislavskom magistráte. „Akonáhle budeme mať bližšie informácie, budeme vás informovať.“ Kolaudačné konanie prebieha na stavebnom úrade v mestskej časti Staré Mesto.
Nedá sa teda hodnoverne povedať, kedy budú parčíky otvorené, hoci to pravdepodobne bude v rovine niekoľkých týždňov. Taktiež sa dá očakávať, že ich mesto bude chcieť otvoriť slávnostným spôsobom, čo je dôvod, prečo nechce prezradiť bližší termín. V každom prípade, v lete by už mali byť prístupné verejnosti.
V najbližších týždňoch by sa dokončenia teoreticky mohla dočkať aj úprava priestranstva pod Mostom SNP, kde pribudne moderné športovisko vrátane skateparku medzinárodných kvalít. Stavebne je už v podstate dokončený, v uplynulých dňoch dostal aj vizuálne stvárnenie. Jeho sprístupnením sa zvýši atraktivita celého priľahlého Sadu Janka Kráľa. Ten dostane tento rok navyše prírastok v podobe znovuotvoreného objektu, kde sa kedysi nachádzal nočný salón. Po novom tu bude bistro.
O čosi neskôr oproti odhadom bude asi dokončená úprava priestranstva na Kazanskej vo Vrakuni. MIB s mestom a mestskou časťou tu budujú kombináciu parku a miesta pre organizáciu miestnych podujatí, napríklad trhov, festivalov jedla a podobne. Realizácia mala prebehnúť ešte v minulom roku. Dnes však starosta Vrakune Martin Kuruc avizuje, že slávnostne sa bude priestor otvárať v júni.
Počas tohtoročného leta tak bude Bratislava bohatšia o nové upravené verejné priestranstvá. Slúžiť budú najmä miestnym obyvateľom, v niektorých prípadoch však aj návštevníkom z iných častí mesta. Kvalita života tým stúpne.
Jedným dychom ale treba dodať, že v kontexte celkového stavu verejného priestoru v Bratislave je to stále málo. Investičný dlh, nahromadený za desaťročia minimálnych, kozmetických alebo nekvalitných úprav, je obrovský. Nanešťastie, samospráva nemá dostatok prostriedkov, aby sa z tejto situácie dostala sama. Ďalšie Živé miesta tak budú nateraz pribúdať len v obmedzenej miere.
Fotografie z 19.4. a 29.4.2024. Pozrite si obnovu bratislavských priestranstiev vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre