Bratislava bola donedávna mestom bez jediného kvalitného verejného skateparku. Platilo to aj napriek rastúcej popularite skateboardingu, ktorý je spojený nielen so športovaním, ale aj so špecifickým životným štýlom. Dnes to však už neplatí. Situácia sa výrazne zlepšila, pričom v krátkom čase dostane metropola zónu, poskytujúcu podmienky pre medzinárodné súťaže.
Keď bol v roku 1972 odovzdaný Most SNP, priniesol nielen zlepšenie dopravnej dostupnosti Petržalky, ale aj vážne zásahy do pôvodného prostredia. Na ľavom brehu bola jeho výstavba spojená s asanáciou veľkého počtu historických budov a zánikom viacerých verejných priestranstiev, na pravom došlo k redukcii rozsahu Sadu Janka Kráľa. Stratené plochy nahradili nové priestranstvá pod mostovkou, ktoré neboli nikdy vnímané pozitívne.
Kým na staromestskej strane sa nachádza autobusový terminál, na petržalskej bol priestor pod mostom využitý len minimálne. Jedinú výnimku tvorí v podstate len výstup z pešej lávky a vstup do reštaurácie a baru na vrchole mosta. Okrem toho sa tu dlhodobo nachádzal prázdny priestor, čiastočne ohradený nevzhľadným plechovým stavebným plotom. Išlo doslova o územie nikoho.
Potenciál plochy nezostal nepovšimnutý. Už v roku 2008 vznikla iniciatíva Mestské zásahy, ktorej cieľom bolo navrhnúť zlepšenia pre rozličné nevyužité miesta v rámci Bratislavy. Modernistický spevnený priestor, prekrytý mostom a čiastočne chránený pred živlami, si vyhliadol architekt Marek Bohunický z kancelárie Byro, ktorý tu navrhol umiestniť skatepark. Išlo o vcelku jednoduchú a pritom brilantnú ideu, ktorá by si vyžadovala realizáciu vybetónovanej jamy alebo menšej tribúny.
Napriek tomu trvalo dlhé roky, kým sa dobrý nápad začal meniť na reálny projekt. V roku 2021, keď Hlavné mesto predstavilo iniciatívu Živé miesta, sa konečne potvrdili plány na premenu tohto nevyužitého priestoru. V tom čase už bola pripravená architektonická štúdia.
Tá odhaľovala pomerne atraktívnu víziu – minimálne z pohľadu skateboardingovej komunity. „Pod mostom SNP je pripravovaný univerzálny skatepark v štýle „park“, v ktorom sa budú môcť jazdiť aj súťaže európskeho formátu,“ priblížil pred časom Teodor Kuhn, podpredseda Asociácie skateboardingu Slovenskej republiky. Mesto k spolupráci prizvalo českú architektonickú kanceláriu U/U Architekti, ktorá sa považuje za špecialistov na tento druh vybavenosti.
Projekt zahŕňa rekonštrukciu priestoru v podmostí. V rámci prác sa majú obnoviť spevnené a vybudovať nové plochy, rovnako tak viaceré monolitické, betónové a oceľové prekážky i mobiliár. Kľúčovou časťou je však nová betonáž povrchu, pričom bude využitý hladený a pohľadový betón. Súčasťou má byť aj riešenie dažďového odvodnenia. Zámerom je poskytnúť miesto pre trávenie voľného času skateboardovej komunite, ako aj cyklistom, inline-istom či kolobežkárom.
Realizácia sa pôvodne predpokladala ešte v minulom roku. Dobrou správou ale je, že dnes už naplno prebieha. Výstavba ako taká bola odhadovaná na približne šesť mesiacov. Keďže stavebné práce začali už pred nejakým časom, dá sa predpokladať, že skatepark bude realitou ešte pred letom.
Jeho dokončením vznikne výrazný bod pre milovníkov mestských športov, skateboardingovú komunitu a športovcov vo všeobecnosti. Projekt nadviaže na nedávno zriadené „Cvičko“, teda workoutové ihrisko, dotvárajúce charakter neďalekej cyklotrasy a aktívne využívanej promenády na dunajskej hrádzi. Teoreticky výhodná by mohla byť aj rekonštrukcia blízkeho objektu bývalej cukrárne, kde vznikne atraktívne bistro.
Bratislava zároveň získa priestor pre zmieňované súťaže, čo je ďalší benefit. Treba pripomenúť, že skateboarding je olympijským športom, pričom Slovensko bojuje o kvalifikáciu na hrách v Paríži. Vďaka obdobným projektom sa zlepšujú podmienky pre rast a rozvoj nových športových nádejí.
Slovenská metropola v tomto smere zaznamenala v posledných rokoch dramatické zlepšenia. Kým v roku 2021 ešte platilo, že sa v meste nenachádzajú takmer žiadne skateparky, medzičasom pribudli dve realizácie v Rači a v Karlovej Vsi. Urban Park Tbiliská si okamžite našiel popularitu, to isté platí o Parku Suchá Vydrica. Druhý menovaný bol dokonca nominovaný na Cenu za architektúru CE ZA AR.
Popri verejných investíciách by v dohľadnom čase mala pribudnúť aj súkromná. V rámci výstavby druhej etapy projektu Eurovea chce developer J&T Real Estate skultivovať prostredie pod Mostom Apollo na ľavom brehu Dunaja. Ešte v priebehu tohto roka by tu mal vzniknúť „Activity Park“, ktorého súčasťou bude detské ihrisko, skatepark pre skateboardistov, jazdcov na inline korčuliach a BMX bicykloch, ihriská pre minifutbal a streetball, stolnotenisové stoly či workoutové ihrisko.
Výhľadovo sa so športoviskom ráta aj v podmostí Mosta Apollo na pravom brehu. Malo by byť súčasťou developmentu Southbank od Penta Real Estate. Jeho koncept ráta s verejnými priestormi vo forme „bowls“, ku ktorým má patriť aj športový bowl s novými plochami pre skateboarding.
V relatívne krátkom čase sa tak z Bratislavy môže stať mesto s vysokou úrovňou infraštruktúry. Pre kvalitu verejného priestoru aj mesta samotného je to výborná správa. Pre nemalý počet ľudí tým vznikne miesto pre aktívne trávenie voľného času, socializáciu a sebarozvoj. Mesto tak dostane dôležité komunitné body, ktoré sú základom pre vyššiu úroveň života.
Fotografie z 10.2.2024. Pozrite si rozvoj verejných priestranstiev vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre