Kvalita verejného priestoru je aktuálne v Bratislave kľúčovou témou. Po desaťročiach zanedbávania sa začala samospráva intenzívne venovať revitalizácii viacerých plôch. Aktívne pritom nie je len Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy, ale aj mestské časti. Hneď v niekoľkých sa dokončili alebo sa pripravujú nové zásahy.
Kvalitný verejný priestor je podľa mnohých jedným zo zásadných parametrov celkovej úrovne mesta. Pokiaľ to platí, Bratislava na tom bola v posledných desaťročiach mimoriadne zle. Kombinácia nedostatočných investícií, ignorancie a priameho ničenia, napríklad v podobe parkovania na chodníkoch, priniesla katastrofálne zhoršenie celkovej kvality ulíc, námestí i parkov.
V posledných rokoch sa situácia ale dramaticky otočila. Založenie Metropolitného inštitútu Bratislavy signalizovalo nový prístup k verejným priestorom. Kombinácia súťaží, manuálov aj konkrétnych projektov viedla k prvým citeľnejším zmenám. Prístup mesta inšpiroval aj mestské časti. Viaceré z nich realizovali vlastné úpravy v ďaleko vyššej kvalite, ako bolo zvykom.
Príkladom nového prístupu sú nedávne úpravy na križovatke ulíc Slávičie údolie a Na Hrebienku v réžii mestskej časti Staré Mesto. Projekt nadväzuje na nedávnu modernizáciu priestoru pred základnou školou na Mudroňovej, ktorú dokončilo Hlavné mesto. Mestská časť obnovila povrchy, rozšírila chodníky a doplnila zeleň. Materiálové riešenie pritom nadväzuje na povrchy, ktoré využíva Hlavné mesto, použitá tak bola Bratislavská dlažba.
Nový projekt sa pripravuje aj v Novom Meste. Mestská časť plánuje zrevitalizovať menší priestor medzi bytovým komplexom Pri Mýte a areálom železničnej stanice Filiálka. Ide o komornú a zanedbanú plochu, ktorá je absolútne nevyužitá. Donedávna bola dokonca predelená zničeným múrom. Po jeho odstránení sa otvoril priestor pre menší parčík.
Pozemok s rozlohou 1.400 metrov štvorcových sa má podľa mestskej časti premeniť na „komunitný priestor pre všetky vekové kategórie“, hoci podľa architektonickej štúdie, vypracovanej štúdiom Guldan Architects, by mal byť určený predovšetkým pre tínedžerov. Úpravy budú mať pomerne jednoduchý charakter, vďaka čomu by rozpočet nemal byť vysoký.
Ako vyplýva zo štúdie, spevnené plochy majú zostať zachované, zrekonštruované (v podobe štrkodrvy či mlatu) a využité pre umiestnenie sedenia či mobiliáru. Umiestnené tu budú aj veľkokapacitné kvetináče pre krovité stromy. Mimo spevnených plôch má pribudnúť výsadba krovín a trávnikov intenzívneho aj extenzívneho charakteru. Umiestnená tu má byť aj dažďová záhrada či sedenie v podobe lavice na gabiónových košoch.
Keďže mestská časť na projekte spolupracuje s organizáciou Hey, Human, majú tu pribudnúť aj plochy komunitného a vzdelávacieho charakteru, informujúce o pestovaní technických plodín. Má ísť o súčasť kampane, zameranej na priblíženie mestského pestovania. V tomto smere tu bude aj menší infopoint.
Mestská časť chce projekt teraz predstaviť verejnosti a získať ďalšie podnety. Na ich základe bude dopracovaná architektonická štúdia. Až následne bude predstavený finálny projekt. Konkrétne termíny realizácie neboli predstavené, rovnako ako finálny rozpočet, ktorý údajne nie je možné v tomto momente stanoviť. V každom prípade, samospráva chce využiť európske zdroje, čo ovplyvňuje aj podobu projektu (napríklad vo veľkom dôraze na vodozádržné opatrenia).
Omnoho ďalej je mestská časť Rača, ktorá nedávno oznámila, že čoskoro zrealizuje poslednú časť rekonštrukcie Základnej školy Plickova – obnovu priestoru pred školou. Na základe spolupráce s kanceláriou ZAAN Architects upraví v priebehu budúcoročných letných prázdnin predpolie školy, čoho súčasťou bude výmena povrchu chodníka a jeho vyspádovanie, nové pergoly s popínavkami, lavičky, nájadzová rampa, kontajnerové stojisko a výsadba tráv.
Realizáciou týchto úprav sa dokončí rozsiahly projekt, v rámci ktorého prešla generálnou obnovou budova školy aj školské ihrisko. Vo výsledku ide o jednu z najmodernejších škôl v celej Bratislave, hoci ešte celkom nedávno išlo o opustený a chátrajúci objekt, ktorý znižoval úroveň lokality.
Rača má skúsenosti v obnove menších priestranstiev. V uplynulej dobe bola dokončená oprava parčíka na Strelkovej alebo priestoru v okolí zastávky Východné vo Východnom. Namiesto nevyužitej asfaltovej plochy tu vzniklo kultivované námestíčko. Ide o dôkaz, že aj relatívne malé intervencie môžu mať veľký a pozitívny dosah.
Ide aj o myšlienku iniciatívy Živé miesta, za ktorou stojí MIB a Hlavné mesto. Postupne sa tak modernizujú viaceré menšie a prehliadané lokality naprieč celou Bratislavou. Tento rok to boli parky na Legionárskej, Dunajskej alebo Kazanskej, ako aj podmostie Mostu SNP, kde vznikol veľký skatepark. Budúci rok by sa malo obnoviť parkovisko pri vozovni Krasňany, okolie Domu služieb v Dúbravke a križovatka ulíc Za farou a Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch.
Krok po kroku sa úroveň priestranstiev v meste zvyšuje. Stále je ešte extrémne ďaleko od toho, aby mohlo byť považované za metropolu s vysokou kvalitou verejného priestoru. V porovnaní s obdobím pred niekoľkými rokmi ale urobili bratislavské samosprávy jednoznačné pokroky. Ak bude súčasný trend pokračovať, o niekoľko rokov bude Bratislava omnoho príťažlivejšia.
Pozrite si rekonštrukcie verejných priestorov vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre