Author photoMartina Gregová 04.04.2025 19:30

Skrytá prísada pre vyššiu kvalitu života. Slovenské mesto ide zlepšiť vnútrobloky, zameria sa na unikátne sídlisko

Zelené vnútrobloky v mnohých slovenských mestách sú pozostatkom minulých desaťročí, no dnes už nezodpovedajú potrebám súčasného mestského života. Betónové plochy, zanedbaná zeleň a chýbajúce prvky pre oddych či komunitné aktivity čoraz častejšie podnecujú samosprávy k ich obnove. Vzorovým príkladom takýchto snáh v Prievidzi má byť dlhodobo plánovaná obnova vnútrobloku na Baníckej ulici, ktorá sa po rokoch príprav konečne posúva vpred.

Zdroj: Mesto Prievidza

Zdroj: Mesto Prievidza

Keď mesto Prievidza začiatkom tohto roka predstavovalo svoje investície na rok 2025, obnova vnútroblokov tvorila podstatnú časť týchto plánov. Samosprávu podľa primátorky Kataríny Macháčkovej v nasledujúcom období čaká realizácia viacerých projektov. O niektorých z nich sa pritom hovorí už roky. 

Medzi spomínaným projektmi sa nachádza napríklad revitalizácia vnútrobloku a športovej zóny na Ulici M. Mišíka, skrášlenie vnútrobloku na Šulekovej ulici a Ulici I. Bukovčana, rekonštrukcia pešej zóny na Ulici K. Novackého alebo revitalizácia vnútrobloku na sídlisku Kopanice a na Baníckej ulici. Všetky tieto zamery podľa slov primátorky vo výsledku zlepšia estetiku mesta a prispejú k ochrane životného prostredia.

O zámere revitalizácie vnútrobloku na Baníckej ulici na prievidzskom sídlisku Píly sa hovorí zhruba od roku 2021. Už v tom čase priestoru medzi nízkymi bytovými domami dominovala veľká asfaltová plocha, ktorá v minulosti slúžila ako miesto na šport. Zlý stav asfaltových povrchov, rovnako ako aj existujúcej zelene v ich okolí, podnietil mesto k revitalizácii.

Galéria

  • Zdroj: Mesto Prievidza
  • Zdroj: Mesto Prievidza
  • Zdroj: Mesto Prievidza
  • Zdroj: Mesto Prievidza
  • Zdroj: Mesto Prievidza
  • Zdroj: Mesto Prievidza
  • Zdroj: Mesto Prievidza

„Vnútroblok na Baníckej ulici je súčasťou typických obytných blokov urbanisticko-architektonického celku sídliska Píly z obdobia socialistického realizmu. Vybrali sme ho ako vzorový, pretože viditeľne demonštruje súčasný zanedbaný stav takýchto vnútroblokov,“ priblížila v tom čase architektka mesta Zuzana Hlinková.

Pri tvorbe novej vízie tohto verejného priestoru mesto spolupracovalo so študentmi zo Záhradníckej fakulty Mendelu v Lednici. „Návrh bol spracovaný formou workshopu a následnej semestrálnej študentskej práce. Práve tieto práce slúžia ako podklad pre ďalšiu činnosť,“ vysvetlila architektka.

Zámerom radnice bolo od začiatku vytvorenie parkového námestia formou oddychovej a športovo-relaxačnej zóny pre voľnočasové aktivity obyvateľov všetkých vekových skupín. Dôležitou súčasťou revitalizácie je tiež obnova zelene a jej funkčných a estetických hodnôt. Úpravami by mali prejsť aj existujúce pešie ťahy. Po novom budú lepšie napojené na už existujúce komunikácie v okolí vnútrobloku.

Asfaltový povrch, ktorý je roky v zlom stave, bude odstránený, čo povedie k zvýšeniu priepustnosti povrchov v danej lokalite. Centrálna diagonálna os a námestie budú tvorené dlažbou, vedľajšie pešie chodníky mlatovými povrchmi. V rámci búracích prác budú odstránené aj pôvodné svietidlá, kruhové betónové kvetináče, viaceré prvky existujúceho mestského mobiliáru či obrubníky. Odstránených má byť tiež niekoľko stromov a kríkov.

„Dôležitou súčasťou je práca s dažďovou vodou – vytvorenie dažďovej záhrady, ktorá vznikne odvodnením okolitých spevnených plôch. Potenciál vnútroblokov na starom sídlisku spočíva najmä v zadržaní dažďových vôd z okolitých sedlových striech bytových domov a ich využití na údržbu okolitej verejnej zelene,“ ozrejmil bývalý hovorca mesta Michal Ďureje ešte v roku 2021.

V rámci návrhu zelenej infraštruktúry budú po novom vysadené aj viaceré zmiešané záhony, presadené existujúce mladé dreviny v dobrom stave či založený extenzívny trávnik. Spomínaná dažďová záhrada bude umiestnená v centrálnom stretávacom priestore námestia v spevnenej ploche.

 

Zdroj: Mesto Prievidza

 

Ako uvádza samospráva, súčasťou krajino-architektonického návrhu je plánované aj osadenie nového mobiliáru a herných prvkov. Pribudnúť by mali lavičky, odpadkové koše a stojany na bicykle. Chýbať nebudú ani moderné herné prvky pre rôzne vekové kategórie či fitness zóna. Na ihrisku budú podľa mesta zakomponované aj inkluzívne prvky pre deti so zdravotným znevýhodnením.

Náklady potrebné na realizáciu projektu sú v súčasnosti odhadované na viac ako 776.000 eur. Až 92% z celkovej sumy tvorí nenávratný finančný príspevok, zvyšnú časť výdavkov (zhruba 64.000 eur) zafinancuje mesto Prievidza. „Teší ma, že okrem už schválených finančných prostriedkov na vybudovanie športovej zóny na sídlisku Mládež bolo naše mesto úspešné aj v hodnotení projektu revitalizácie vnútrobloku na Baníckej ulici,“ uviedla primátorka mesta Katarína Macháčková. Začiatok realizácie v súčasnosti závisí od priebehu verejného obstarávania, ako aj od prípadnej kontroly obstarávania riadiacim orgánom.

Okrem revitalizácie vnútroblokov plánuje mesto v tomto roku investovať aj do školstva (viac ako 21 miliónov eur vrátane prevádzkovania škôl), komunálnej infraštruktúry (viac ako 1,5 milióna eur) a kultúry (viac ako 1 milión eur). Medzi významné plány na rok 2025 patrí aj zámer obnovy športovej haly, projekt rekonštrukcie ľadovej plochy zimného štadióna či rekonštrukcia lávky pre peších ponad železnicu.

 

(Mesto Prievidza, TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube