Obyvatelia Banskej Bystrice sa už desiaty rok aktívne zapájajú do rozhodovania o svojom meste prostredníctvom participatívneho rozpočtu. V aktuálnom ročníku predložili 13 projektových návrhov, ktoré majú priniesť viac zelene, nové priestory na šport či komunitné aktivity. Tento prístup pomáha posilňovať vzťahy medzi mestom a jeho obyvateľmi, zároveň podporuje transparentnosť a zvyšovanie záujmu o veci verejné.
Zdroj: Mesto Banská Bystrica
Vedenie mesta Banská Bystrica si veľmi dobre uvedomuje, že úloha občanov pri správe mesta by ani zďaleka nemala končiť len účasťou na voľbách raz za štyri roky. Preto im už od roku 2014 pravidelne umožňuje zapojiť sa do procesu rozhodovania o prioritách týkajúcich sa mesta a jeho jednotlivých častí.
Deje sa tak prostredníctvom participatívneho rozpočtu, čo je proces priamej, dobrovoľnej a všeobecnej demokracie, ktorá ľuďom poskytuje možnosť diskutovať o všetkom, čo sa týka verejného rozpočtu a politiky, a zároveň prijímať relevantné rozhodnutia. Hoci ide o efektívny a často pozitívne hodnotený proces, v našich končinách je stále skôr unikátom. A to aj napriek tomu, že počiatky myšlienky participatívnych rozpočtov siahajú až do 80. rokov minulého storočia.
Do aktuálneho ročníka predložili obyvatelia Banskej Bystrice celkovo 13 projektových návrhov, ktorých cieľom bolo skvalitnenie okolia ich domov a podpora miestnej komunity. Predložené návrhy zároveň poukazujú na to, aké priestory či služby obyvateľom v meste chýbajú. Samospráva ešte v lete informovala, že všetky prijaté návrhy aktuálne vyhodnocujú odborné útvary mestského úradu.
„V prvej polovici roka sme absolvovali šesť výjazdov v rôznych častiach mesta s cieľom priblížiť participatívny rozpočet obyvateľom. Myslím si, že stretnutia mali pozitívny efekt, pretože sme dostali projektové návrhy z lokalít, ktoré sa doteraz nezapájali.Väčšina ostatných návrhov patrí k stáliciam, ktoré pokračujú v rozvíjaní svojich existujúcich aktivít,“ hovorí Soňa Kariková, vedúca Referátu participácie a inovácie v oblasti otvoreného spravovania.
V ďalšom kroku je dôležité posúdiť ich realizovateľnosť, bezpečnosť a majetkové vysporiadanie. „Pozeráme sa tiež na to, či sú v súlade s koncepciami a rozvojovými plánmi mesta a či sa prípadne neduplikujú s našimi rozpracovanými zámermi,“ dopĺňa druhý zástupca primátora Martin Majling.
Medzi predloženými návrhmi už tradične dominujú predovšetkým exteriérové projekty, ktorých funkčná náplň pokrýva šport, detskú hru či komunitné priestory určené na rekreáciu a spoločné trávenie voľného času v susedstve.
Prvý z predložených návrhov si kladie za cieľ oživiť priestor vnútrobloku na Triede SNP č. 22-38 na banskobystrickom sídlisku. „Cieľom je postupnými krokmi priniesť do zeleného priestoru medzi bytovkami komunitný život a vytvoriť priestor pre stretávanie sa generácií. V nasledujúcom období plánujeme priestor zveľadiť, ozeleniť a urobiť ho komfortnejším pre chodcov aj obyvateľov,“ tvrdí Magdaléna Kováč Mergová, predkladateľka návrhu.
Krajší a plnohodnotnejší vnútroblok by mohol vzniknúť aj na ulici 29. augusta 17. „Chceme vytvoriť modelové sídlisko, príklad dobrej praxe, so zelenými plochami, novými sedeniami, hracími priestormi pre deti i dospelých a umeleckými prvkami. Prvá fáza projektu by zahŕňala štúdiu uskutočniteľnosti s krajinným architektom, výstavbu oddychovej zóny, ktorá by bola v symbióze s typickým vizuálom sídliska, a výsadbu zelene,“ približuje navrhovateľka Kamila Šimšíková.
Ďalší zo zámerov sa týka zveľadenia voľného, momentálne nevyužitého zeleného verejného priestranstva v husto obývanej sídliskovej časti Radvane, pred vchodom č. 22 na Bernolákovej ulici. Vzniknúť by tu podľa predkladateľky mohol priestor pre aktívny a pasívny oddych. „Obyvatelia prejavili záujem spoločne prebudovať priestor na aktívnu relaxačnú zónu s viacerými miestami na posedenie v tieni stromov, po tom ako si zacvičia na fitness strojoch,“ tvrdí predkladateľka Lenka Majerová.
Ďalší z návrhov sa venuje priestoru obľúbenej Radvanskej záhrady, ktorú sa už v minulosti podarilo vďaka dobrovoľníkom premeniť na príjemný verejný priestor. V rámci aktuálneho projektu sa jeho predkladatelia chcú zamerať na výchovno-vzdelávacie aktivity pre žiakov základných škôl a pripravuje sa aj Radvanské letné kino.
Obyvatelia sídliska Radvaň boli v predkladaní návrhov najaktívnejší. Ďalšie projekty v tejto časti mesta sa zamerali na zveľadenie už existujúcej a mimoriadne obľúbenej komunitnej záhrady Poľná – Malachovská cesta a na vybudovanie takzvanej Radvanskej letnej obývačky.
Naopak, vôbec po prvýkrát sa do tvorby participatívneho rozpočtu zapojili aj obyvatelia Sásovej s projektom RelaxPark. Nový verejný priestor by mal podľa predkladateľa návrhu návštevníkom poskytnúť celú škálu možností vrátane relaxačných zón, ovocného sadu, záhradky, športových aktivít a rôznych spoločenských akcií. „RelaxPark Sásová bude miestom, kde sa stretávajú príroda, šport a kultúra, aby vytvorili harmonické a podnetné prostredie pre všetkých,“ tvrdia predkladatelia.
Potrebné priestory chýbajú aj skautom. Jeden z projektov sa totiž zameral na revitalizáciu starej budovy výmenníkovej stanice, ktorá by mohla byť prebudovaná na skautský skladový priestor a spoločenský urban priestor pre skautské a komunitné aktivity s občanmi.
V predložených návrhoch sa, ako už býva zvykom, myslelo aj na deti. Občianske združenie NEW FACES navrhlo premenu zanedbanej betónovej plochy vo vnútrobloku Oremburská-Moskovská na nové detské dopravné ihrisko. Novú oddychovú zónu s ihriskom si želajú aj v mestskej časti Senica. Súčasťou projektu by mala byť detská veža, dvojhojdačka, lavičky, altánok na sedenie či drobný mestský mobiliár.
Na svoje by si mohli prísť tiež milovníci boulderingu. Občianske združenie CCCBBB navrhlo do participatívneho rozpočtu zahrnúť aj vybudovanie novej outdoorovej lezeckej steny na Severnej ulici. Posledný z návrhov predložili obyvatelia lokality na Stráni. V rámci sídliska Fončorda navrhujú vytvorenie stromovej aleje tvorenej okrasnými čerešňami, známymi ako sakury. Prostredníctvom projektu chcú bojovať proti klimatickým zmenám.
Predložené návrhy v rámci participatívneho rozpočtu mesta Banská Bystrica poukazujú na funkcie a urbanistické prístupy, ktoré obyvateľom jednotlivých štvrtí chýbajú. Okrem toho tento prístup pomáha posilňovať vzťahy medzi mestským zastupiteľstvom a občanmi, zvyšovať záujem o veci verejné a zvyšovať transparentnosť mestskej správy.
(mesto Banská Bystrica, tvormespolu.banskabystrica.sk, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac