Vinohradníckemu mestečku s jedinečnou atmosférou roky chýbalo kvalitné kultúrne centrum. Zmeniť to majú výsledky bohato zastúpenej architektonickej súťaže. Do prostredia mestskej pamiatkovej rezervácie vďaka nej pribudnú nové objekty a kvalitný verejný priestor. Víťazný návrh sa vyznačuje citlivou prácou s historickým kontextom.
Zdroj: TVAR architekti
Mesto Svätý Jur vyhlásilo v septembri minulého roku verejnú architektonickú súťaž návrhov na nové kultúrno-spoločenské centrum. Nachádzať sa má na mieste súčasnej budovy pošty, na pozemku hraničiacim s historickým centrom a pôvodným opevnením. Víťazný návrh mal podľa vyhlasovateľa zohľadňovať prítomnosť historických hradieb, blízkosť dvoch cintorínov, kompozičnú os Krajinskej cesty a iné pamiatkové hodnoty miesta.
Podľa súťažného zadania bolo zámerom vyhlasovateľa získať takú budúcu podobu budovy, respektíve komplexu budov, ktorá budú zahŕňať kultúrno-spoločenskú sálu na podujatia pre zhruba 300 osôb, multifunkčný variabilný priestor, obchodné priestory, mestské bytové jednotky, parkovacie kapacity a atraktívny verejný priestor.
V rámci zadania sa nepočítalo so zachovaním budovy pošty. „Pri návrhu nových objektov na riešenom území považuje Krajský pamiatkový úrad za podstatné, aby objekty svojou hmotou a celkovým architektonickým stvárnením, najmä úpravou fasád, nevytvárali výrazný kontrast k tradičnej zástavbe v mestskej pamiatkovej rezervácii ani v rámci zástavby Krajinskej cesty,“ približuje súťažné zadanie.
Verejný priestor navrhnutý v okolí kultúrno-spoločenského centra by mal byť kvalitný, atraktívny a reprezentatívny, s výrazným zastúpením zelene a potrebným rozptylovým priestorom pre budúce kultúrno-spoločenské centrum. „Verejný priestor by mal poskytovať možnosti na stretnutia ľudí a trávenie voľného času. Mal by byť tiež rozšírením interiérových kultúrnych a spoločenských aktivít v objekte, nadväzovať na jeho funkcie a živý parter,“ tvrdí vyhlasovateľ súťaže.
Jedinečné súťažné zadanie pritiahlo celkovo 40 autorských kolektívov, nielen zo Slovenska, ale aj z iných krajín. Odborná porota za najlepší spomedzi odovzdaných návrhov označila ten od štúdia TVAR architekti. Podľa vyjadrenia poroty autori víťazného návrhu najlepšie zorganizovali celý priestor riešeného územia, správne doriešili existujúci peší ťah z Mikovíniho ulice a v architektonickom detaile sa prejavili ako citliví kreatívci.
Architektonický ateliér TVAR v minulosti zvíťazil aj v súťaži venovanej Centru verejných služieb v areáli priemyselného parku Valaliky. Na návrhu v tomto prípade spolupracoval so štúdiom ROAR. Prvé miesto obsadili aj v rámci súťaže Zlaté piesky Promenade. Na návrhu spolupracovali s Ateliérom URBAN.
Pri architektonickej štúdii novej podoby Kultúrneho centra Svätý Jur sa víťazný tím podľa poroty zameral najmä na hľadanie rovnováhy v priestorovom usporiadaní, vymedzení verejných plôch a celkovom členení objektov v historickom kontexte.
„Koncept dvoch prevádzkovo aj vizuálne odlíšených budov, natočených kolmo na mestské hradby, je výhodný z hľadiska etapizácie i odkrytia a aktivizácie priestoru okolo historických hradieb. Dualita budov (jedna až sakrálna, druhá profánna) vytvára decentný a kultivovaný zovňajšok, ktorý prirodzene zapadá do mesta,“ približuje porota.
Z architektonického hľadiska obe budovy vďaka historicky citlivému riešeniu fasád nadviažu na existujúcu zástavbu. Obdobný prístup bude podľa predstavených vizualizácií uplatnený aj pri riešení interiérových priestorov. Parkovanie v areáli má byť vzhľadom na charakter miesta riešené formou podzemných garáží. Podľa experta poroty z KPÚ Bratislava je „samotná architektúra jasne odlíšiteľná ako svojbytná súčasná vrstva, pričom však tvarom, materiálmi a detailmi reaguje na miestne špecifiká chráneného pamiatkového územia.“
Pozitívne porota hodnotila aj nadväznosť na trasovanie Staromlynského potoka, ktorého verejný priestor po novom prirodzene vyústi do dôstojného námestia. Podľa poroty takáto verejná plocha mestu Svätý Jur momentálne chýba. Pozitívne vnímaná bola aj práca s vodnými prvkami. Za negatívne bolo naopak vnímané vizuálne odseparovanie hradieb od hlavného verejného priestoru prostredníctvom navrhovanej vzrastlej zelene a dažďových záhrad.
Krajinný architekt konštatoval, že si „riešiteľský kolektív stanovil reálne ambície obnovy a tvorby krajinného a architektonického riešenia verejných priestorov.“ Dodáva však, že v predstavenom návrhu je citeľná absencia krajinného architekta v tíme. Pre dosiahnutie kvality okolia solídneho domu je podľa neho dôležité nájsť šikovného partnera do ďalšej spolupráce.
Druhé miesto v rámci súťaže obsadilo štúdio RAN. Na treťom sa umiestnil kolektív Superatelier. Vysoká účasť potvrdzuje, že architekti z rôznych kútov Slovenska aj blízkeho zahraničia považujú tému výstavby moderných kultúrnych centier za nesmierne dôležitú. Kvalitné zastúpenie odbornej poroty zas od začiatku sľubovalo získanie kvalitného návrhu.
(Slovenská komora architektov, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac