Zrekonštruovaná synagóga v Senci bola otvorená iba nedávno a už sa pripravuje obnova ďalšej. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) je odhodlaný obnoviť aj schátranú synagógu vo Svätom Jure, spätú s osobnosťou „zázračného“ rabína Chatama Sofera. BSK vyhlásil výsledky architektonickej súťaže na obnovu tohto jedinečného miesta.
Bratislavský samosprávny kraj vyhlásil architektonickú súťaž v septembri tohto roka. Cieľom bolo vypracovať návrh, ktorý nielen zohľadní historickú hodnotu stavby, ale tiež využije jej priestor a priľahlý pozemok na zriadenie kultúrneho a informačného centra pre verejnosť. Do súťaže bolo predložených až 18 návrhov od renomovaných architektonických ateliérov.
Porota, vedená Ing. arch. Evou Eichlerovou, ocenila vysokú kvalitu a kreativitu predložených riešení. Do procesu boli zapojení aj zástupcovia Židovskej náboženskej obce. Krajský pamiatkový úrad sa na výbere víťaza priamo nepodieľal, avšak poskytol špecializované stanovisko, keďže rekonštrukcia bude prebiehať aj v súčinnosti s týmto úradom.
„Teší ma vysoká úroveň predložených návrhov, ktoré rešpektujú historický význam tejto pamiatky, a zároveň prinášajú moderné riešenia pre komunitné využitie,“ zhodnotil predložené návrhy predseda BSK Juraj Droba.
Víťazom súťaže sa stala skupina autorov z ateliéru FVA pod vedením Martina Vanka. Porota ocenila kvalitu verejného priestoru, ktorý prepája ulice Pezinská a Mikovíniho. Navrhovaný pavilón na hranici susednej parcely necháva vyznieť rekonštruovaný objekt synagógy a vytvára variabilný priestor pre potreby miestnej komunity.
Tento návrh má najviac vyhovovať požiadavkám vyhlasovateľa s ohľadom na zadanie, podmienky budúceho financovania a ďalšej prevádzky areálu vo vzťahu k zvoleným funkciám. Okrem toho plne podporuje historický význam synagógy. Z prevádzkového hľadiska je dostatočne variabilný a z pamiatkového hľadiska reverzibilný.
Víťazný návrh na obnovu synagógy zdôrazňuje otvorenosť a integráciu historického priestoru do širšieho kultúrneho kontextu. Návrh sa opiera o princípy vzťahu medzi vnútorným a vonkajším priestorom, ktoré sú základom architektúry. Synagóga bude revitalizovaná ako izolovaný symbolický priestor s hlbokým duchovným významom, pričom nové prvky a ich otvorenosť umožnia prepojenie so širším okolím a aktuálnym kultúrnym dianím.
Hlavné východiská návrhu zahŕňajú odstránenie nežiaducich historických nánosov, sprístupnenie synagógy verejnosti a vytvorenie priestoru pre kultúrne a komunitné aktivity, s dôrazom na aktivity kultúrneho turizmu. Vedľa synagógy bude postavený pavilón kultúrno-informačného centra, ktorý poskytne priestor pre čitáreň, výstavy, koncerty, vernisáže a dočasné expozície menšieho rozsahu na prízemí.
Na poschodí bude umiestnená stála expozícia venovaná Chatamovi Soferovi, ktorá zdôrazní historický význam tohto miesta. Synagóga a pavilón budú prepojené tak, aby vzniklo prirodzené spojenie medzi „izolovaným“ symbolickým priestorom synagógy a „otvoreným“ miestom pavilónu, ktorý bude komunikovať s okolím. Tento prístup zabezpečí, že miesto bude nielen symbolickým pamätníkom, ale aj živým centrom kultúrneho a spoločenského diania.
Druhé miesto získala skupina autorov pod vedením Lukáša Ildžu. Porota osobitne ocenila odvážne monumentálne riešenie a vysokú kvalitu architektonického návrhu, ako aj jeho veľkorysosť. V riešení však nevzniká komunitné prostredie a návrh predpokladá zvýšenú mieru nákladov. Navrhované riešenie sa viac približuje vytvoreniu memoriálu než požadovaného komunitného priestoru.
Ako rizikovejšie bolo zhodnotené aj navrhované podzemné podlažie, keďže aktuálne je náročné odhadnúť, aká bude situácia po „otvorení“ stavby. V prípade nepriaznivej situácie by to znamenalo vyššie náklady a nepochybne aj predĺženie rekonštrukčných prác. Aj to boli dôvody, ktoré návrh odsunuli na druhú pozíciu napriek tomu, že pre členov poroty išlo o favorita.
Na treťom mieste sa umiestnila spoločnosť TVAR architekti pod vedením Tomáša Pohaniča. Porota oceňuje, že návrh rešpektuje pôvodnú urbanistickú štruktúru pamiatkovej zóny a situuje novostavbu na hranici uličnej čiary, a to vytvorením kvalitného vstupného portálu z Pezinskej ulice. Nedostatkom návrhu vo vzťahu k interiéru je nerešpektovanie rituálnej východnej steny navrhovaným osadením centrálneho jednoramenného schodiska.
Väčšina návrhov mala vysokú kvalitu, čo je mimoriadne pozitívne, rovnako ako pomerne veľký počet prihlásených návrhov. Okrem prvých troch miest bola udelená aj odmena. Získali ju Machala architekti, s.r.o., nakoľko porota ocenila invenciu návrhu pri riešení prístavby, a to vhodným rozčlenením vnútorného nádvoria. Návrh vykazuje zaujímavé riešenie výškových úrovní.
„Synagóga vo Svätom Jure má výnimočné miesto v kontexte historického a kultúrneho dedičstve Slovenska. Táto pamiatka dlhé roky chátrala a Bratislavský samosprávny kraj ju zachránil doslova v hodine dvanástej. V roku 2021 sme ju získali do vlastníctva, a následne sme stavbu sanovali a stabilizovali, pretože hrozilo zrútenie celej strechy. Vyhlásením výsledkov architektonickej súťaže sa posúvame ďalej, bližšie k realizácii,“ vysvetlil predseda BSK Juraj Droba.
Odhadované náklady na obnovu synagógy vo Svätom Jure sú približne 1,1 milióna eur bez DPH. Financovanie by malo byť pokryté aj formou fundraisingu, pričom isté zdroje už má BSK vytypované, avšak čakalo sa na oficiálne výsledky architektonickej súťaže. Táto suma pokrýva obnovu obostavaného priestoru pamiatky, výstavbu prístavby, úpravu nádvoria a rekonštrukciu oplotenia.
Súčasťou projektu sú aj činnosti spojené s dopracovaním architektonickej štúdie, vypracovaním projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie, stavebné povolenie, realizáciu a kolaudáciu, ako aj autorský dozor a inžinierske činnosti. Celý proces zahŕňa postupné kroky od úprav architektonických plánov až po finálnu kolaudáciu stavby.
Na prezentácii výsledkov architektonickej súťaže odznelo aj to, že vysporiadať majetkové vzťahy bolo pomerne náročné, nakoľko objekt bol vo vlastníctve súkromných osôb. Napriek tomu sa darí držať veľmi slušné tempo postupu projektu.
Župa získala synagógu v roku 2021 a k dnešnému dňu sa podarilo stavbu nielen stavbu sanovať a stabilizovať, ale aj ukončiť úspešnú a kvalitnú architektonickú súťaž. Príprava dokumentácie a povoľovacie procesov by mohli podľa prvotných odhadov trvať 12 až 18 mesiacov. Začiatok rekonštrukcie a otvorenie synagógy je dnes veľmi predčasné odhadovať.
V uplynulých rokoch BSK realizoval niekoľko významných realizácií, napríkladu rekonštrukciu synagógy v Senci, obnovu Bratislavského bábkového divadla, čiastočnú obnovu Malej scény a spomedzi rekonštrukcií pamiatok aj vznik ekocentra v zrenovovanom kaštieli v Čunove. Najväčšou investíciou do kultúry však bolo Divadlo Aréna, ktoré opäť otvorilo svoje brány iba pred niekoľkými dňami.
(BKS, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac