Mikrobyty a kompaktné bývanie sa stávajú čoraz populárnejšími, najmä v mestách. V zahraničnom kontexte predstavujú riešenie nedostatku plochy na výstavbu a teda sú riešením pre zvýšený dopyt po bývaní. Na Slovensku začína ich rozmach najmä v Bratislave, ale inšpirujú sa aj väčšie mestá. Obmedzovanie rozmerov bytov však vyžaduje dôsledný prístup k zariadeniu.
Autor: Dominik Kurina
Často sa stretávame s tým, že v novostavbách je priestor denných zón bytov stále viac kompaktnejší. Celkovo malé byty ukazujú fenomén - sú na predaj za vysokú sumu, nezodpovedajúcu skromnej výmere. Navrhnúť takýto priestor, aby bol funkčný, estetický a zároveň spĺňal všetky potreby majiteľov, je výzvou, no s trochou kreativity, odbornosti a dôsledného plánovania je to dosiahnuteľné.
Pri navrhovaní je potrebné myslieť na to, že nábytok a interiér ako celok má plniť viacero funkcií na obmedzenej ploche. Napríklad rozkladacia pohovka (sofabed) slúži ako posteľ s kvalitným matracom na každodenné spanie a zároveň ako aj pohodlná sedačka pri pozeraní televízie. Pracovný kútik na homeoffice môže jednoduchým rozšírením fungovať ako jedálenská časť v byte.
Pokiaľ to dispozícia dovoľuje, je dobré v byte oddeliť dennú časť od nočnej časti. Na takéto riešenia sú vhodné posuvné dvere, dômyselne skryté do oddeľovacej priečky. Ako v každom interiéri a v malých bytoch obzvlášť, je kľúčový dostatok úložného priestoru. Je potrebné pracovať s vertikalitou priestoru a využiť nábytky na celú výšku. Netreba zabúdať ani na plochu nad sedačkou, či posteľou. Minimalistické riešenia otvárania dvierok zabezpečia vizuálne zjednotený nábytok, bez rušivých madiel, ktorý je vo vysokej výške primárne určený na uloženie sezónnych vecí.
Svetlosť a vzdušnosť v interiéri podporí výber svetlých materiálov na nábytkoch, či stenách, ktoré tvoria najväčšie percento plochy v interiéri. Na doplnkoch, či menších prvkoch sa môžete pokojne odviazať a doladiť ich podľa svojich špecifických predstáv. Pre optické zväčšenie priestoru je možné aplikovať zrkadlá na väčších plochách, ktoré zároveň dodajú priestoru príjemnú a zaujímavú atmosféru.
Je potrebné dbať na adekvátne osvetlenie, čo zahŕňa výber rôznych typov svietidiel a intenzity svietenia, podľa rôznorodosti činností v byte. Za zváženie stoja nástenné svetidlá, ktoré sú zároveň dizajnovými prvkami, ale netreba zabúdať ani na stolové či stojacie lampy. Na prácu je potrebné dostatočné osvetlenie, no na posedenie s priateľmi je príjemnejšie ambientné osvetlenie. Výhodou je použitie LED podsvietení s ovládaním na diaľku a možnosťou regulácie intenzity, či farby svetla.
Pri rozložení nábytkov je potrebné vychádzať z dôsledne vyriešenej dispozície, ktorá zohľadňuje využitie každého centimetra štvorcového tak, aby všetko v byte dokonale fungovalo. Nejedná sa len o funkčno-prevádzkové ohľady, ale aj vizuál interiéru. Prevažne uzatvorené nábytky pôsobia na prvý pohľad sofistikovane a organizovane. Naopak, množstvo políc a otvorených knižníc môže pôsobiť preplnene a chaoticky.
Pri menšom byte je vhodný minimalistcký prístup nie len v interiérovom dizajne, ale aj v životnom štýle. Napríklad v pravidelnom pretriedení vecí, ktoré naozaj potrebujete pre život, prípadne zvážiť, či vás nahromadené predmety alebo nábytky skutočne tešia. Vyhnete tak sa zahlcovaniu priestoru množstvom nepotrebných vecí, nielen zbytočne uberajúcich z úložiska, ale aj vizuálne narúšajú príjemný dojem z bytu.
Jedinečnosť interiéru je výraznou črtou každého nášho projektu, preto práve drobné náznaky, akými sú doplnky, neraz určujú celkový výraz interiérov. Obrazy, textílie, ale aj svietidlá či vzory obkladu často odkazujú na jedinečný príbeh zo života našich klientov. Cítiť sa ako doma by tak malo byť prioritou každého interiéru. Aj v Dobrom interiéri preto kladieme dôraz na individualitu a personifikované detaily, ktoré by nemali ani na malej ploche chýbať.
Príkladom je aj byt určený na krátkodobé bývanie a ubytovanie pre influencera Milana Bardúna (Milan bez mapy). Drobná podlahová plocha jednoizbovej nehnuteľnosti si vyžadovala svetlú farebnosť a plánovanie úložiska. To sme skryli za zrkadlovú plochu, ktorá je zároveň dynamickým prvkom, opticky zväčšujúcim priestor. Osobným dotykom sa v tomto prípade stal obklad s výrazným vzorom, ukazujúci, že aj menšie byty môžu obsahovať pútavé detaily.
(Dobrý Interiér, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac