Systém štátom dotovaného nájomného bývania predstavuje dôležitý krok k riešeniu bytovej dostupnosti na Slovensku. V spolupráci so súkromnými investormi a samosprávami štát plánuje rozsiahlu výstavbu regulovaných nájomných bytov, ktoré budú určené širokej verejnosti. Najvýraznejší rozvoj sa očakáva v Košiciach, pričom ambiciózne projekty majú výrazne ovplyvniť mestský rozvoj.
Jesenského. Zdroj: OON Design
Dostupné bývanie je jedným zo základných pilierov sociálnej politiky každého moderného štátu. Systém štátom dotovaného nájomného bývania vznikol ako odpoveď na rastúce ceny nehnuteľností a zvyšujúcu sa nedostupnosť vlastného bývania pre široké vrstvy obyvateľstva. Jeho hlavným cieľom je ponúknuť cenovo prijateľné a kvalitné bývanie ľuďom, ktorí si nemôžu dovoliť komerčný nájom alebo hypotéku.
Tento model funguje na princípe verejno-súkromnej spolupráce, kde štát zabezpečuje finančné dotácie a legislatívne podmienky, zatiaľ čo developeri a samosprávy realizujú výstavbu a správu nájomných bytov. Náklady na bývanie sú regulované, čo zabezpečuje stabilitu pre nájomníkov aj investorov.
Štátom podporované nájomné bývanie tak predstavuje efektívne riešenie, ktoré prispieva k sociálnej spravodlivosti a ekonomickej udržateľnosti mestského rozvoja. Na Slovensku patrí v posledných rokoch medzi najpálčivejšie témy. S rastúcimi cenami bytov sa dopyt po takejto forme bývania objavuje čoraz častejšie.
Koncom minulého roka predstavil premiér Robert Fico spolu s ministrom dopravy Jozefom Rážom ambiciózny plán výstavby štátom podporovaných nájomných bytov. V súčasnosti má štát podpísanú zmluvu s dvoma rakúskymi investormi – Kooperativa a BWSG.
Približne 10 % zo všetkých vystavaných bytov má byť určených zdravotne znevýhodneným skupinám ľudí, 40 % bytov má byť vyčlenených pre zamestnancov vo verejnom sektore, predovšetkým pre nedostatkové profesie, ako sú zdravotné sestry či učitelia. Podľa vlády nepôjde o sociálne byty, ale o bežné byty pre širšiu populáciu.
Spomedzi všetkých miest na Slovensku by mala výstavba nájomných bytov najviac ovplyvniť východoslovenskú metropolu. Mesto Košice v decembri minulého roku informovalo, že sa v rámci širšieho projektu štátom podporovaného nájomného bývania v najbližších desiatich rokoch plánuje postaviť takmer 5.400 nájomných bytov, ďalších 2.250 bytov vznikne v blízkosti nového závodu spoločnosti Volvo vo Valalikoch.
„Čaká nás investícia za 1,3 miliardy eur, čo je svojím rozsahom a finančným vyjadrením porovnateľné s príchodom Volva. Bývanie sa u nás stane dostupné, mesto do toho dáva vlastné pozemky. Chceli by sme začať čo najskôr, v úvodnej fáze by sme mali postaviť 1.700 bytov v mestskej časti Staré Mesto na Jesenského ulici a v komplexe Turzovka,“ uviedol v tom čase Jaroslav Polaček, primátor mesta Košice.
Podoba nájomných bytov na Jesenského 4 je známa už od roku 2021, keď boli vyhlásené výsledky súťaže usporiadanej Magistrátom mesta Košice a ÚHA Košice. Spomedzi 38 autorských kolektívov v súťaži zvíťazil návrh architektov Igora Hradského a Ladislava Balogha z OON Design. Porota vysoko hodnotila vyváženosť návrhu vo všetkých základných posudzovaných kritériách – urbanistickom, architektonickom aj dispozičnom riešení – a vnímala aj vhodné predpoklady návrhu na efektívny spôsob zástavby.
Samospráva má v súčasnosti na zámer pripravených celkovo 11 lokalít. V metropole východu sa majú stavať jedno- až štvorizbové byty vyššieho štandardu s rozlohou od 27 do 90 metrov štvorcových. Primátor zároveň dodáva, že Košice sú prvým mestom, ktoré do tohto projektu vstupuje s vlastnými pozemkami.
Podľa premiéra bude projekt obrovským investičným stimulom pre slovenskú ekonomiku, pričom ide o výhodnú spoluprácu všetkých troch strán – štátu, mesta a investora. Konkrétny harmonogram výstavby nájomných bytov v Košiciach zatiaľ nebol predstavený. Primátor Jaroslav Polaček však pre TASR uviedol, že realizácia prvej etapy je reálna v blízkom horizonte.
Popri Košiciach chce byť príkladom pri rozširovaní portfólia mestských nájomných bytov aj Trnava. V lete minulého roku získal právoplatné stavebné povolenie napríklad bytový dom, ktorý má byť postavený na Tamaškovičovej ulici. Jeho realizácia by mala začať už počas roku 2025.
Portfólio mestských nájomných bytov v Trnave rozšíri v horizonte niekoľkých rokov tiež bytový dom s polyfunkciou Trnava – Halenárska, Dolnopotočná a Paulínska. Jeho dobudovaním sa scelí významná časť historického jadra mesta a doplní sa súborom, ktorý vynikajúco reaguje na lokálne pomery. Predpokladaná doba ukončenia výstavby je predbežne stanovená na rok 2031.
Vysokú latku pri prvej nájomnej bytovke postavenej po viac ako desiatich rokoch chce nastaviť aj Bratislava. Okrem nového bytového domu na Muchovom námestí Hlavné mesto SR pripravuje aj realizáciu priľahlého parku. „Výstavba parku je pokračovaním a priamo nadväzuje na výstavbu bytového domu pre nájomné a náhradné bývanie, ktorého investorom je hlavné mesto,“ dodala radnica.
Napriek ambicióznym plánom však zostáva otázkou, ako efektívne a v akom časovom horizonte sa napokon podarí tieto projekty v rôznych mestách Slovenska realizovať a aká bude ich dlhodobá udržateľnosť. Kľúčové pritom bude, či štát, samosprávy a investori dokážu vytvoriť funkčný model, ktorý bude dlhodobo prínosom pre obyvateľov aj mestský rozvoj.
(Mesto Košice, TASR, KEonline, SKA, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac