Author photoMartina Gregová 20.12.2024 16:55

Najlepšie nájomné bývanie na Slovensku: Najvyspelejšie mesto pripravuje projekt, ktorý pozdvihne celé okolie

Téma nájomného bývania patrí na Slovensku medzi čoraz významnejšie výzvy. Každé väčšie mesto sa s ňou snaží popasovať po svojom. Žiarivým príkladom je Trnava, kde sa pod taktovkou známych architektov pripravuje niekoľko projektov. K výstavbe sa blíži aj najambicióznejší projekt, ktorý môže zmeniť celé centrum mesta.

Zdroj: A B.K.P.Š

Zdroj: A B.K.P.Š

Koncom roka 2021 vyhlásilo Mesto Trnava v spolupráci s kanceláriou 2021 architekti súťažný dialóg, ktorého cieľom bolo získať kvalitný návrh bytového domu s polyfunkciou v Centrálnej mestskej zóne Trnava. Riešené územie sa dotýkalo špecifickej, roky nezastavanej plochy v centre mesta, ohraničenej ulicami Paulínska, Dolnopotočná a Halenárska.

Plocha v säúčasnosti slúži ako parkovisko, ktoré tu vzniklo po asanácii historickej zástavby. V tesnej blízkosti riešeného územia sa nachádza niekoľko architektonicky zaujímavých nízkopodlažných objektov, ako aj bytové objekty z druhej polovice 20. storočia a obchodný dom.

Novovzniknutý objekt mal do lokality priniesť priestory pre obchodné prevádzky a služby, no predovšetkým nájomné bývanie. V rámci prvého kola súťaže odovzdalo svoje žiadosti 19 autorských kolektívov. Odborná porota vyzvala k predloženiu návrhu 14 z nich. Trojica najlepšie ohodnotených konceptov napokon pochádzala od troch známych architektonických štúdií. Prvé miesto obsadilo Architekti B.K.P.Š, na druhom sa umiestnil ateliér Between. Tretie miesto porota pridelila návrhu od ateliéru Chybík + Krištof.

Galéria

  • Zdroj: Architekti B.K.P.Š
  • Zdroj: Architekti B.K.P.Š
  • Zdroj: Architekti B.K.P.Š
  • Zdroj: Architekti B.K.P.Š
  • Zdroj: Architekti B.K.P.Š

Víťazný návrh sa podľa hodnotenia poroty vyznačoval vhodnou mierkou otvorenosti, prestupnosti a zadefinovania charakteru vnútorných verejných a poloverejných priestranstiev blokov. Kladne hodnotené bolo v tom čase tiež pochopenie genia loci miesta a nadviazanie na pôvodnú urbanistickú stopu. Súlad s okolitou zástavbou sa prejavil vo vhodne zvolenej výškovej úrovni objektov a riešení fasád.

Mierkou a limitom pre novú výstavbu v urbanizovanom území je podľa predkladateľa najmä charakteristický obraz a proporcie konkrétneho územia, ktoré je nevyhnutné pri hodnotení novej výstavby v území akceptovať, chrániť a rozvíjať. Ako sa uvádza v zámere, urbanisticko-architektonická štúdia bola vypracovaná na základe ideového konceptu, ktorý vzišiel z vyššie spomenutej súťaže. Zároveň sú v nej zohľadnené výsledky rokovaní s legislatívnymi partnermi, zástupcami investora a pracovníkmi Pamiatkového úradu.

Podľa zámeru, zverejneného v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) bude celková výmera podlahovej plochy objektu dosahovať 15.320 metrov štvorcových. Do lokality zámer prinesie 252 parkovacích miest a desiatky bytov. „V návrhu sa jedná o osadenie dvoch podzemných podlaží objektu (2. PP – parking, technické zázemie stavby) s 4. NP nadzemnou časťou, lokálne na úrovni 5. NP (strešné terasy),“ uvádza sa v dokumentácii.

Z funkčného hľadiska bude pre polyfunkčné prevádzky slúžiť predovšetkým parter budovy. Nachádzať by sa v ňom mali obchody, služby, kaviareň i drobná administratíva. Bytové jednotky následne obsadia druhé až štvrté nadzemné podlažie. V rámci objektu boli navrhované byty rôznych mierok od jedno- až po štvorizbové. 

Väčšina parkovacích miest bude umiestnená v podzemných podlažiach, čo dovolilo vzniknúť rôznym exteriérovým plochám s prvkami drobnej architektúry. Plocha zelene bude na úrovni terénu dosahovať takmer dvetisíc metrov štvorcových, strešná zeleň zhruba 200 metrov štvorcových.

Špecifickým detailom celého návrhu je sprístupnenie strechy navrhovaného bytového domu s polyfunkciou. „Strešná rovina je navrhovaná tak, aby ponúkla pre mestskú štruktúru ďalšiu vrstvu, t. j. príležitosť k bohatšiemu životu komunity domu a mesta, k aktivitám motivujúcim sociálne vzťahy, k zmnoženiu prítomnosti rôznych podôb zelene,“ uvádza predkladateľ.

 

Zdroj: A B.K.P.Š

 

Bytový dom s polyfunkciou Trnava – Halenárska, Dolnopotočná a Paulínska v horizonte niekoľkých rokov rozšíri portfólio mestských nájomných bytov v Trnave. Začiatok výstavby je podľa zverejneného zámeru odhadovaný na rok 2028. Predpokladaná doba ukončenia výstavby je predbežne stanovená na rok 2031. Jeho dobudovaním sa scelí významná časť historického jadra mesta a bude doplnená súborom, ktorý vynikajúco reaguje na lokálne pomery. 

V Trnave bola veľká časť z existujúcich nájomných bytov postavená ešte pred rokom 1989. V téme rozširovania portfólia stavieb tohto druhu však mesto chce ísť príkladom, čo dokazuje hneď niekoľko projektov. Bytový dom medzi Halenárskou a Paulínskou ulicou totiž ani zďaleka nie je jediným plánovaným projektom mestského nájomného bývania.

21 nových bytových jednotiek do mesta prinesie Bytový dom Rezidencia T na Tamaškovičovej ulici, ktorého podobu navrhlo štúdio Šercel Švec. Ďalší mestský blok má vzniknúť na Spartakovskej ulici. Za jeho podobou stojí ateliér Sadovsky & Architects a Marko & Placemakers. Architekti z ateliéru Between zas navrhli obytnú zónu v lokalite Medziháj.

Okrem toho boli nedávno predstavené aj výsledky asi najvýznamnejšej verejnej urbanistickej súťaže v dejinách nezávislého Slovenska. Nezastavané územie východne od mesta sa premení na Štvrť, inovatívny urbanistický súbor špičkovej kvality, za ktorého návrhom stojí švédske štúdio Mandaworks AB. Trnava tak nastavuje vysokú latku iným krajským mestám aj v oblasti bývania. Fakt, že vzniku väčšiny spomenutých zámerov predchádzali kvalitne zastúpené súťaže, je už len ďalším potvrdením tohto tvrdenia.

 

(Enviroportal, 2021 architekti, Josephine, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube