Najväčšou výzvou projektu v Novom Meste nad Váhom bolo nielen umiestnenie požadovaného objektu na okraj pozemku, ale aj svahovitý terén, do ktorého mal byť záhradný dom osadený. Zdanlivo nevýhodné vstupné podmienky sa napokon podarilo premeniť na najväčšie prednosti. Dnes dom s letnou kuchyňou a saunou výrazne zvyšuje hodnotu celého pozemku.
Autor: Adam Lukačovič
Architektonické štúdio pod vedením Adama Lukačoviča vzniklo v roku 2015. Jeho založeniu predchádzalo pôsobenie architekta vo viacerých menších ateliéroch v Brne. V tom čase Adam Lukačovič, okrem architektonických návrhov, spracoval aj stratégiu bývania pre mesto Kyjov. Svoje predošlé skúsenosti dnes aplikuje pri tvorbe projektov rôznych mierok, od architektonických návrhov až po strategické plánovanie na úrovni samospráv, a to hlavne v oblasti verejných priestorov, participácie a urbanizmu. Venuje sa tiež organizácii architektonických súťaží.
Prelomovým slovenským projektom tohto štúdia bola jednoznačne realizácia Plantex – záhradné centrum vo Veselom pri Piešťanoch. Tá sa v roku 2022 stala laureátom ceny CE ZA AR v kategórii Občianske a priemyselné stavby. „Význam a charakter tohto projektu presahuje tvorbu ateliéru. Nebojíme sa hľadať nové inšpirácie v odvážnych zadaniach a radi čelíme výzvam. Komorné projekty typu záhradný dom nám zase umožňujú ísť do väčšej hĺbky a intenzívnejšej kooperácie s klientom,“ tvrdí architekt.
V rokoch 2021-2023 bol na základe návrhu od Adama Lukačoviča zrealizovaný projekt s názvom Záhradný dom. Nachádza sa v Novom Meste nad Váhom. Ide o doplnkovú stavbu, ktorá bola osadená na pozemku prislúchajúcemu k už postavenému rodinnému domu. Rodinný dom je dielom iného architekta. Ten však klientom prenechal voľnú ruku v úvahách, a neskôr aj pri realizácii doplnkovej stavby. „S výsledným návrhom sa pochopiteľne stretol ešte v procese tvorby a bol s ním spokojný,“ uvádza autor novej podoby záhradného objektu.
Podľa slov Adama Lukačoviča nebolo zámerom, aby doplnková stavba konkurovala rodinnému domu. Rovnako nemala byť ani jeho menšou kópiou. „Vzhľadom na to, že od začiatku sa uvažovalo o umiestnení záhradného domu na okraji pozemku v kontakte s terénom, vedeli sme, že by mal byť skôr nenápadným doplnkom. Skôr prirodzeným rozšírením jeho funkcionalít. Vďaka tomuto charakteru sa podarilo okresať hmotu na nevyhnutné minimum a tak znížiť vizuálnu dominanciu konštrukcií a materiálov,“ konštatuje.
Umiestnenie na okraji pozemku a navyše ešte na miernom svahu sa na prvý pohľad javila ako náročná úloha. Vo výsledku však práve tieto počiatočné podmienky so sebou priniesli hneď niekoľko výhod. Podľa architekta medzi ne patrí napríklad minimalizovanie viditeľnosti celej stavby či využitie miesta na pozemku, ktoré predtým nedisponovalo žiadnou pridanou hodnotou.
„Rovinné zelené plochy sme rozšírili o novú letnú kuchyňu a ďalšie exteriérové funkcie vrátane bazénu. Terén nám prirodzene termoreguluje konštrukcie objektu a zároveň tvorí aj hranicu rekreačnej záhrady. Takou kuriozitou, v danom čase problémom, bola skala, na ktorú sa pri výstavbe narazilo, keďže sme na úpätí kopca. Chvíľku bola úvaha, že by sme ju aj premietli do interiéru,“ opisuje Lukačovič.
Z dispozičného hľadiska sa v interiéri záhradného domu nachádza letná kuchyňa, wellness časť so saunou, odpočívareň a toaleta. Objekt je zároveň čiastočne podpivničený. Exteriéru dominuje vonkajší bazén, ktorý je od susedného pozemku vizuálne oddelený vysokým betónovým múrom. Práve betón sa stal nosným prvkom celého návrhu. V interiéri je tento materiál doplnený o travertínovú dlažbu a drobné oceľové detaily.
Pri tvorbe návrhu architekti viedli rozsiahle debaty aj o otvorenosti, respektíve uzavretosti letnej kuchyne. Nakoniec sa rozhodli pre jej zasklenie posuvnou sklenenou stenou. „Vďaka nej sa vie priestor úplne otvoriť do exteriéru, ale aj využívať na jar či jeseň. Takto sa z letnej kuchyne stal takmer celoročný priestor, čo výrazne zlepšilo pridanú hodnotu stavby,“ hodnotí výhody riešenia autor projektu.
Návrh záhradného objektu dal vzhľadom na jeho funkciu architektom oproti návrhu klasického rodinného domu značnú voľnosť. Tá sa vo výslednej podobe objektu pretavila predovšetkým do materiálového a konštrukčného riešenia. Charakter a účel jeho využívania má od rodinného domu odlíšiť predovšetkým istá surovosť a hrubosť architektúry záhradného domu.
„Keďže sa nejedná o objekt pre bývanie, ale doplnkovú sezónnu stavbu, nebolo nutné myslieť na všetky teplotechnické podmienky, bez ktorých sa rodinný dom nezaobíde. Vo výsledku sú konštrukcie subtílnejšie, zasklenia minimalistické, materiály a povrchy prechádzajú z interiéru do exteriéru, a tak ďalej,“ uzatvára opis projektu Adam Lukačovič.
Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom vznikol ako doplnková výstavba v pomerne stiesnených podmienkach. Vo výsledku však z na prvý pohľad nevhodných priestorových podmienok vyťažil maximum. Práve vďaka nim napokon vznikla atypická, no veľmi kvalitná architektúra, ktorá doplnila existujúci pozemok o nové funkcie a pridala na kvalite celém exteriérovému priestoru.
(Adam Lukačovič, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac